| I. | II. | III. | IV. | V. | VI. | VIl. | Vlll. | lX. | X. |
| XI. | XII. | XIII. | XIV. | XV. | XVI. | XVII. | XVIII. | XIX. | XX. |
A legjobb hziszerek szoruls ellen
Sokan kzdenek szorulssal, de nem akarnak gygyszert szedni r. Ez rthet, hiszen fggsget okoz. Aki rszokik a hashajtkra, tbb mr nlklk nem tudja lni normlisan az lett.
Vannak termszetes mdszerek szoruls ellen. Ne szgyelljk, hogy ilyen problmnk van, sokakat rint tven fltt, nknl mg fiatalabb korban is problma lehet. Oka a modern tpllkozs, s a mozgsszegny letmd. Persze aki sokat dolgozik, nem tud az edzteremben izzadni, s a szuperkajkra sem mindenkinek van pnze.
Nzzk, milyen megoldsok jhetnek szba:
1. hgyomorra egy langyos limond. Nem a legzletesebb reggeli, de az enyhn meleg vz citromlvel (mzzel desthetjk), biztosan elindtja a blmozgst.
2. Ricinusolaj. Pocsk ze van, de nagyon hatkony hashajt hgomorra egy teskanllal.
3. Minden, ami rncos: aszaltszilva, mazsola, lefekvs eltt egy pr szem. Sajnos hizlal, ezrt igyekezznk ritkn alkalmazni.
4. Lefekvs eltti sta. Tz perc nem elg, de egy flrs sta elg mozgs a blrendszer edzsben tartsra. Kutysok elnyben!
5. Szennalevl tea. termszetes gygynvny, m tudjunk rla, hogy ez is orvossgnak szmt. csak akkor igyuk, ha nagy a baj, mivel ugyanolyan ers, mint a patikai szerek. Ez is fggsget okozhat, de legalbb tudjuk, mit vettnk be!s vgl: a kpen lthat mdon nyomjuk meg a tenyr akupresszurs pontjt, amely a belek egszsgrt felel. Egy prbt megr!
A rk 10 tnete, amit mindenki figyelmen kvl hagy. Taln te is.
A rk gygytshoz a korai stdiumban val diagnosztizlsa szksges. Nhny igen jellegzetes, gyakori tnetbl fel lehet ismerni a szrny krt, de a legtbb n s frfi figyelmen kvl hagyja ezeket.
me, a rk 10 leggyakoribb tnete:
1. Fullads
A tdrk egyik els jele. A tdrkos betegek zme szrevette magn az olyan tneteket, mint a nehzlgzs s a lgszomj. Gyakran azonban tvesen azt gondoljk, hogy „csak” asztmjuk van.
2. Krnikus khgs s mellkasi fjdalom
Tbbfle tpus rknl – belertve a leukmit s tdrkot – fel lehet ismerni az olyan tneteket, mint a khgs vagy hrghurut. Az egyik mdja, hogy szrevehesd a klnbsget, hogy a problma lland vagy csak alkalmanknt jelentkezik. Ha lland khgsed s mellkasi fjdalmad van, keresd fel az orvosodat!
3. Gyakori fertzsek
A gyakori fertzsek a leukmia tnetei – ha a vrben tl alacsony a jl mkd fehrvrsejtek szma, akkor elhzd fertzsek s visszatr lzas llapotok alakulhatnak ki. A leukmia gyakran tetten rhet a felnttek krben is, ha a beteg arra panaszkodik, hogy gyakoriv vlt nla a lzas llapot s az influenza-szer tnetek.
4. Nyelsi nehzsg
A nyelsi nehzsg sokszor a mhnyakrk tnete, vagy a tdrk egyik els jele.
5. Duzzadt nyirokcsomk a hnaljban vagy a lgykban
A megduzzadt nyirokcsomk is jelezhetnek rkot. A hnaljban lv gyakran figyelmeztet emlrkra, mg az gykban s a nyakon jelentkez duzzanat a leukmia korai jele lehet.
6. Vralfutsok
Ez a tnet a vrs vrsejtek abnormlis tevkenysgt jelzi, ami gyakran utal leukmira. Ha a vralfutsok furcsa helyeken vannak – ujjakon, tenyren, piros foltok az arcon, nyakon, mellkason – nem szabad figyelmen kvl hagyni.
7. Hasi- vagy medencei fjdalom
A kismedencei fjdalom j nhny dologra utalhat. Gyakori tnete a petefszek cisztnak, de egy biztos, nem szabad figyelmen kvl hagyni.
8. Vres szklet
A vastagbl rk egyik els tnete a szkletben tallhat vr. Abban az esetben, ha ezeket a tneteket szleled, azonnal fordulj orvoshoz.
9. Fogys
Ha az akaratod ellenre olvadnak le rlad a kilk, s nem tettl semmilyen vltozst az trendedben vagy letmdodban, meg kell krdezned magadtl, mirt van ez. A fogys is a vastagblrk egyik korai jele, a rk hatssal van az tvgyra s a szervezet azon kpessgre, hogy megszabaduljon a „hulladktl”.
10. Krmelvltozsok
A krmelvltozsok is lehetnek klnbz rkos megbetegedsek tnetei. Barna vagy fekete vonalak s pontok a krmn brrkot jeleznek. A halvny vagy fehr krm jelezheti, hogy a mj nem mkdik megfelelen – s ez a mjrk egyik tnete lehet.
Ideje ms szemmel nzned a csalnra! Az egyik legersebb gygynvny, melyet gyakran elpuszttanak
Cspse get, ezrt sokan dhsek r s irtjk, nem tudvn, hogy gygyereje elkpeszt.
Gondoltl mr arra, hogy a csaln mirt csp-get meg mindenkit, aki megrinti? gy vdekezik a krtevk, llatok s minden ellen, ami krosthatja. Mert az ember szmra terem.
Taln az albbiak elolvassa utn gy dntesz, hogy nem puszttod el a csalnt a kertben, hanem pp ellenkezleg, kihasznlod hatalmas gygyt erejt. A csaln j nhny betegsg kezelsre ajnlott.
Tbbek kztt tiszttja a vrt, regenerlja a vrsvrtesteket, megtiszttja a testet a nem kvnt, kros anyagoktl. Enyhti a kellemetlen hasi diszkomfort rzetet, a menstrucis grcsket s egyb ni problmkat, betegsgeket, meggygytja a hgytakkal kapcsolatos betegsgeket, kezeli a gyomorfeklyt, megtiszttja a tdt a nyktl, meggygytja az asztmt, ersti az idegrendszert, s mg az lmatlansgon is segt. me, nhny recept...
Csaln tea
3 evkanl csalnt nts le 1 liter forrsban lv vzzel, fedd le, s hagyd llni 5 percig. Ezutn szrjk le, s igyl meg belle akr 2 liternyit a nap folyamn. Vigyzz, ne hevtsd tl, mert akkor elveszti gygyt tulajdonsgait!
Teakeverkek
Egyenl arnyban keverj ssze csalnt, mezei zsurlt s aranyvesszt: A teakeverkbl egy evkanlnyit nts le 5 dl forrsban lv vzzel, majd 5-10 perc utn mr ihatod is a nap folyamn kis kortyokban. Ez a legjobb gygymd vesebetegsgre!
Csalnfrd
Tegyl vzbe csalnleveleket, forrald fel, majd miutn kicsit hlt, ztasd hideg, fzs lbadat a folyadkba.
Csalnolaj
A csalnlt keverd ssze egyenl arnyban diolajjal, majd minden este lefekvs eltt kend be vele a homlokodat s a mellkasodat – enyhti az idegessget, ersti az idegeket s a memrit.
Csalngykr
Ha hullik a hajad, tegyl ellene. Rakj egy evkanl csalngykeret forrsban lv vzbe, majd fzd kt percig. Vrd meg, amg kihl, majd szrd le! Alkalmazd ezt a fzetet hajmoss utn, blts ezzel sima vz helyett! Ugyanezt kiprblhatod csalnlevllel is. Ersebb, egszsgesebb teszi a hajat.
Friss csaln l
Gymlcscentrifugval ki lehet nyerni a friss csaln levt. Ezt vzzel hgthatjuk, mzzel zesthetjk. Napi 1-2 cssze belle gygytja a vrszegnysget, srgasgot, kimossa a homokot a vesbl, hgyhlyagbl, s cskkenti a vrcukorszintet.
Mirt olyan egszsges a kefir?
Eredetileg kancatejbl kszlt
Ha az egszsges tpllkozsrl beszlgetnk, amely elsegti a megfelel emsztst is, akkor rvid idn bell a kefir is szba kerl, amit mr tbb vszzada ismernek az emberek. De mit kell felttlenl tudnunk rla?
A kefir olyan aludttej, amely a tej fermentcija (erjedse) sorn kszl. Kefirgombkbl ll, melyek szerkezete a tejbaktrium s az leszt szimbiotikus kapcsolatn alapszik. Eredetileg kancatejbl kszlt, ma leginkbb tehntejet hasznlnak hozz - rja a Gesundheit.de.
A krmes, sr llag ital kiss keser s savany z, mint a tejfl kplsekor kivl r, s enyhn pezseg a benne lv szn-dioxid miatt. A kefir ksztse sorn ugyanis kis mennyisg alkohol is felszabadul. A tej alap kefir mellett ltezik vz alap is, amely cukros, vizes oldatbl kszl.
Kefirdita
A kefir az emsztsnk bartja, klnsen a probiotikus, kaukzusi tpus - ha ezt vlasztjuk a dita sorn, nem lesz nehz dolgunk a kilk elleni harcban! A kefir isteni tallmny a fogykrzknak, hiszen segt a blrendszer salaktalantsban, felprgeti az anyagcsert, radsul B2-, illetve B12-vitaminban is gazdag. A rszletekrt kattintson!
A tejbl kszlt italok ellltshoz hasznlt kefirgomba, amelyet gyakran neveznek kefirkultrnak is, nem ms, mint lesztk s baktriumok keverke, melyek erjedse sorn a tejcukor (laktz) tejsavv, alkoholl s szn-dioxidd alakul. Ez a kefirgomba egybknt mr bioboltokban is kaphat.
A kefirrl gy tartjk, sok tpanyagot tartalmaz, s serkenti a blrendszer mkdst. Ez igaz is, de hatsa ennl jval szlesebb kr s vltozatosabb:
-
fehrjket, A-, B- s D-vitamint s folsavat (B9-vitamin) tartalmaz, valamint szllt kalciumot, magnziumot, vasat s jdot is. Ezek fontosak a csontjainknak, fogainknak, izmainknak, idegeinknek s a pajzsmirigynknek.
-
probiotikumokat tartalmaz. Ellenttben ms tejtermkekkel (mint pldul a joghurt), a hagyomnyos kefirben a tejsavbaktriumok mellett leszt s ecetsav-baktriumok is tallhatk. Ezeknek klnsen jtkony hatsuk van a vastagbl blflrjra, kiiktatjk a krokozkat s erstik az immunrendszert.
-
a kefir fehrjkben, teltettsgrzst okoz anyagokban gazdag, zsrtartalma viszont alacsony, s kevs kalrit tartalmaz. Ezrt gyakran rsze a ditnak, ppestett zldsgekkel s gymlcskkel sszeturmixolva. Valban segt a fogysban, j hatssal van az anyagcserre.
-
a kefir a szp br egyik kulcsa, ugyanis a blflrra kifejtett jtkony hatsa megakadlyozza a pattansok kialakulst. Ezrt kozmetikkban arctiszttshoz is hasznljk, hidratl maszkknt.
A hagyomnyos kefir alkoholtartalma a fermentcis folyamat miatt 0,3 s kt szzalk kztt mozog, ez azonban a kritikus mennyisg alatt van. Ezrt a terhessg alatt is ajnlott napi egy dobozzal meginni, amit leginkbb a magas folsavtartalom indokol. A vitamin ugyanis serkenti a sejtek fejldst.
Kefir ksztse otthon. Elszr is a vsrolt tejet (ha csak tehetjk, vegynk hzi tejet, hogy szarvasmarha-, juh- vagy kecske-, az mindegy) higiniai okok miatt forraljuk fel, hogy a ksztett kefir semmilyen szennyezett baktriumot ne tartalmazzon. Utna a szintn boltban beszerzett kefirgombval egytt kt napig kell erjeszteni lgmentes, szobahmrsklet s stt krnyezetben.
A masszt ezutn szrjk le. Ha a tej magasabb zsrtartalm volt, az elkszlt ital is krmesebb lesz, ha pedig biotejet hasznltunk, az tovbbi tpanyagokat ad hozz. De kszljnk fel, hogy a kereskedelmi forgalomba kerl kefirek az ipari eljrs miatt zben azrt klnbznek attl, amit hzilag ksztettnk.
A hagyomnyos kefir ugyan tartalmaz alkoholt, de csaknem laktzmentes, gy laktzrzkenyek is fogyaszthatjk. A kefirt ugyanakkor nemcsak kzvetlen fogyasztsra hasznljk, hanem stshez s fzshez is. Azonban figyeljnk arra, hogy tl nagy mennyisgben mr egszsgtelen, a tl sok tejsavbaktrium ugyanis veszlyezteti a blflra egyenslyt.
Ez konkrtan azt jelenti, hogy napi fl s egy liter kztti elfogyasztott kefirmennyisg mg jtkony hatssal van a szervezetre, s tmogatja az immunrendszert.
Bltisztt nvnyek: kpeken 7 termszetes megolds a fogysrt
A fokhagyma vagy a mriatvis megtiszttja emsztrendszeredet a salakanyagoktl.
A lelassult anyagcsere-folyamatok htterben legtbbszr mozgsszegny letmd, illetve az emsztrendszerben megrekedt salakanyagok s belekben kialakult kisebb gyulladsok llnak. Prbld ki az albbi gygynvnyeket, amelyek segtenek megtiszttani az emsztrendszert a felesleges salakanyagoktl!
A mriatvis - Silybum marianum - termsnek legfontosabb hatanyaga a szilimarin, amely enyhti az emsztsi, illetve epehlyagpanaszokat, valamint mjvd hats.
Mind a hagyomnyos knai gygyszat, mind a hazai npi gygyszat ismeri s alkalmazza a kamillt - mint az egyik leghatkonyabb emszts-helyrellt gygynvnyt. Laztja a szkletet, megsznteti a grcsket, valamint gygytan hat az esetleges emsztszervi gyulladsokra.
A teljes tprtk trend-kiegsztknt is alkalmazott zldmoszat szmos antioxidnst, vitamint s nyomelemet tartalmaz, tovbb ers mregtelent s lgost hatssal br, segt eltvoltani szervezetedbl a stresszhats kvetkeztben felhalmozdott savak mellktermkeit.
Az aroms szegfszeg a benne lv gyulladsellenes s baktriuml illolajoknak ksznheten cskkenti a belekben felgylemlett gzok mennyisgt.
A fokhagyma jtkony hatsait a npi gygyszat hossz ideje alkalmazza. Az aroms fszernvny orvosolja a blrendszer szmos problmjt, emsztsserkent hatsa mellett pldul ferttlenti a blfalakat.
A bbor kasvirg - Echinacea purpurea - jelents mennyisgben tartalmaz fruktooligoszacharidokat. Az trendi rostoknak ez a specilis tpusa tiszttja a vrt s a mjat, s nveli a hasznos Lactobacillusok szmt a vastagblben. Fogyaszthatod tea vagy tinktra formjban.
A zab lespri a blfalakra tapadt, a tpllk megfelel felszvdst gtl, illetve az emsztsi folyamatokat akadlyoz salakanyagokat, emellett a rossz koleszterin mrtkt is cskkenti szervezetedben.
gy hasznld fel a bodzt!
A bodza az egyik legsibb nvny, felhasznlsnak rengeteg mdja van, gygyt hatsrl azonban mg mindig csak kevesen tudnak. A most kvetkez cikk azt a clt szolglja, hogy megismertessk veletek ezt a csodlatos nvnyt, mellette mutatunk pr remek receptet is!
A bodzrl rviden
A bodza egyes rendszertanokban a pzsmaboglrflk csaldjnak egyik nvnynemzetsge. Msok a loncflk csaldba soroljk, s vannak, akik a bodza s a bangita nemzetsget a bodzaflk csaldjba vonjk ssze. Az egyre elfogadottabb APG osztlyozs tbb korbbi csaldot egyestett a pzsmaboglrflk csaldjban.
Felhasznlsa
A gyalogbodza s a fekete bodza bogys termsbl fleg a Dunntlon lekvrt fznek: ez a csete.
A bodzafa knnyen megmunklhat, de manapsg nem hasznljk, s rgen is csak bizonyos specilis trgyakat ksztettek belle. Ennek legfbb oka, hogy az gak belsejben jellegzetes, puha, szivacsszer rsz, a bodzabl hzdik vgig. Ezt a szivacsos rszt eltvoltva (hagyomnyosan forr drttal gettk, piszkltk ki), egyszer, reges botot kapunk, ami szmos trgy (bodzasp, furulya, bodzapuska) ksztshez kivl.
A bodza fjnak ftrtke elenysz. Kizrlag bodzafbl gyszlvn lehetetlen tzet rakni, egszen szrazon is alig gyullad meg, csak izzik s hamuv omlik ssze.
A 19. szzadban mg gyakori tel volt a tojssal kirntott bodzavirg (bodzafnk). Sokak kedvenc csemegje ma is a rntott bodzavirg, amelyet srs palacsintatsztba forgatnak meg, majd hirtelen, forr olajban kistnek. Fahjas porcukorral, lekvrral tlaljk. A palacsinta tsztjba friss bodzavirgot morzsolnak. Kists utn bodzalekvrral vagy fõztt, bodzavirgos krmmel tltik.
Gygyhatsa
Gygyhatsa: Kptet, vesemkdst szablyz, izzaszt. A virg teja megfzsnl izzaszt s kptet. Mandula- s torokgyullads ellen rgen tejjel leforrzva ajnlottk. Vrnyomscskkent, nyugtat, hashajt, vesemkdst szablyoz gygytekban is megtallhat. A gymlcs fzetvel a grcsszer fejfjst gygytjk.
Hozzvalk
-
40-50 g bodzavirg tnyr
-
4-5 db citrom
-
2,5-3 kilogramm cukor vagy mz
-
20-30 szem citromptl
Elkszts
A bodzavirgokat helyezzk egy nagyobb fazkba, ntsnk r vizet, annyit, hogy az ellepje teljesen. Szeleteljk fel a citromot, majd adjuk hozz, ezutn keverjk meg, s fedjk le egy fedvel. Nincs ms dolgunk, mint berakni a konyhba, vagy a pincbe s llva hagyni 1-2 napig. Ezutn szrjk le lehetsg szerint egy srbb szvs gzanyag segtsgvel, majd ismt ntsk egy nagy fazkba, ekkor adhatjuk hozz a cukrot s a citromptlt. Ha benne van minden, keverjk el ismt, majd forraljuk fel. Fontos, hogy mg forrn ntsk bele az vegekbe, amiket zrjunk le j ersen, ezutn tegyk bele szrazdunsztba. Msnap az vegeket mr elhelyezhetjk a spjzban. Fogyasztsa vzzel hgtva, esetleg mentalevllel javasolt.
Hozzvalk
-
1-2 kilogramm bodzaszem
-
30-40 dekagramm cukor
-
fl rd vanlia
-
1 citrom
Elksztse
ntsnk a befz ednybe 1 deciliter vizet, majd ntsk bele a megmosott bodzaszemeket is s forraljuk fel. Amikor mr forr, adjuk hozz a cukrot, a vanlit s a felkarikzott citromot. Kevergessk folyamatosan 40-50 percig, ha ezzel is megvagyunk, akkor nincs ms dolgunk, mint vegekbe tlteni, majd jl lezrni s szraz dunsztba helyezni.
Hozzvalk
-
40-50 darab bodzavirg
-
3-4 liter vz
-
50 gramm citromsav
-
2-3 veg plinka
Elkszts
A bodzavirgokat semmikppen ne mossuk le, mert klnben elvesztjk az z vilgt, rzogassuk le rla a bogarakat, mst ne tegynk. Helyezzk egy zrhat vegbe a vizet, a citromsavat s a virgokat, zrjuk le egy napig. Msnap szrjk le s ntsk ezt a vizet a plinkhoz s a cukorhoz, majd j alaposan keverjk ssze. Akr mr aznap fogyaszthat. Fontos, hogy egy vig fogyaszthatjuk, ha hvs helyen troljuk.
| I. | II. | III. | IV. | V. | VI. | VIl. | Vlll. | lX. | X. |
| XI. | XII. | XIII. | XIV. | XV. | XVI. | XVII. | XVIII. | XIX. | XX. |
|