Mutatjuk rtheten mit jelentenek a krhzi laboreredmnyek. Mentsd el a cikket,jl jhet!
Fontos megjegyezni, hogy a laborvizsglati eredmnyek tnyleges kirtkelse az orvos feladata, ezrt az albbi informcik kizrlag tjkoztatsknt szolglnak!
Figyeljnk oda arra, hogy vrvtel eltt ne egynk semmit. Ezt elvileg minden orvosnak s pciensnek tudnia kellene, mgis szmos vrkpvizsglat eredmnyez pontatlan adatokat, mivel nem hgyomorra vgzik el azt. A lnyeg teht: vrvtel eltt legalbb 9-12 rval ne fogyasszunk semmilyen telt.
1. A vizeletvizsglat eredmnynek magyarzata
Aceton: A vizeletben lv aceton a cukoranyagcsere zavart mutatja. Szintje elssorban az hezsi llapotokban emelkedik meg, pldul cukorbetegsg vagy alkoholizmus fennllsa esetn. A normlrtke jszakai hezst kveten 50 mg/l alatt van.
Bilirubin (BI): Epeti elzrdssal jr betegsgek diagnosztikjban hasznlatos. A vrs vrtestekben lv hemoglobin els lebontsi termke a konjuglatlan bilirubin (indirekt bilirubin), mely a mjban konjuglt bilirubinn (direkt bilirubin) alakul t. Mg az els egyltaln nem rl a vesn keresztl, addig az utbbinak kb. 1%-a szrdik ki a vizelettel, a tbbi a mjon keresztl az epvel rl, majd a blben talakul, s rszben vissza is szvdik. A normlrtke 7-8 µmol/l alatt van.
Kalcium (CA): A vizelettel egy nap alatt rtett kalcium mennyisgt lehet meghatrozni. Vesek gyanja esetn hasznljk. A normlrtke 100-300mg/nap.
Fajsly (Fs): A vese koncentrl-kpessgnek felmrsre, illetve a vizeletben tallhat esetleges kros anyagok kimutatsra szolgl. Az alacsony fajsly hg vizeletre (sok folyadk fogyasztsakor), mg a magas fajsly koncentrlt vizeletre utal (szomjazs esetn). A normlrtke 1001-1030 g/l.
Leukocyta: A hgyutak, a prosztata vagy a vese gyulladst jelzik. A normlrtk 10 fehrvrsejt/mikroliter (µl) mennyisg alatt van.
Lipz: A hasnylmirigy-gyullads diagnzisban hasznljk. A lipz enzim a hasnylmirigyben termeldik, s a blben a zsrok bontst vgzi. A vrben nagyobb mennyisgben csak a hasnylmirigy krosodsa esetn jelenik meg. A normlrtke 40-240 IU/l (nemzetkzi egysg/liter).
Mikroalbumin (MAU): A cukorbetegekben kialakul vesekrosods kimutatsra szolgl. A normlrtke 30 mg/l alatt van.
Nitrit: Baktriumok jelenltre utal a vizeletben. Normlrtke: a vizelet normlisan nem tartalmaz nitriteket.
Vegyhats (PH): A vizelet vegyhatst, azaz savassgt-lgossgt mri, s bakterilis fertzs meghatrozsra szolgl. A normlrtke 4,5-8,5 PH tartomnyba esik, s az rtke fgg az trendtl is.
Fehrje (Prot.): A nagy mennyisg fehrje vesebetegsg jele lehet. A normlrtke 75 mg/nap krl van, a 150 mg/24 ra rtk mr krosnak tekinthet.
Parathyreoid hormon (Parathormon, PTH): A kalcium- s foszfor-anyagcsere zavarainak feldertsre szolgl. A normlrtke 10-65 pg/ml.
Urobilinogn (UBG): Epeti elzrdssal jr betegsgek, vrsvrtest-sztesssel jr betegsgek s mjbetegsgek kimutatsra szolgl. A normlrtke kb 17 µmol/l alatt van.
Vizelet vr: A hgyutak, a prosztata vagy a vese betegsgeire utal. A normlrtke 1000 vrsvrtest / ml alatt van.
Alfa-1-antitripszin (AAT): Az alfa-1-antitripszin egy vrben kering fehrje, amelynek alacsony szintje td- s mjbetegsgekre utal. A normlrtke a laboratriumban alkalmazott mdszertl fgg.
Vrcsoport-meghatrozs (AB0): Minden olyan esetben elvgzik, amikor a beavatkozs sorn elkpzelhet, hogy a betegnek vrre lesz szksge.
Adrenocorticotrop hormon (ACTH): A mellkvese mkdsi zavarainak feldertsben hasznljk. A normlrtke reggeli (8-9 ra) vrvtel esetn 1,1- 13,3 pmol/l, jjeli (24 ra) vrvtel esetn 2,2 pmol/l alatt van.
Alfa-ftoprotein, terhessg esetn (AFP): Magzati fehrje, melynek szintje tbbfle fejldsi rendellenessg esetn emelkedhet, illetve cskkenhet. A normlrtke a terhessg kortl fgg, s mindig az adott laboratrium hatrozza meg.
Alfa-ftoprotein tumor – nem terhessgben (AFP): Slyos mjbetegsgek esetn mutathat ki magas koncentrciban nem terhes betegeknl. A normlrtke 0-15 µg/l.
Alanin amino-transzferz (ALT, SGPT): Mjbetegsg s mjkrosods felismersre s elemzsre szolgl. A normlrtke 10-35 IU/l (nemzetkzi egysg/liter).
Anti-nukleris antitest (ANA): Az ANA-vizsglat olyan auto-antitesteket vizsgl, melyek szintje autoimmun betegsgekben megemelkedik. Az autoimmun betegsgek alapja, hogy az immunrendszer ismeretlen okokbl idegennek tart a sajt szervezetben lv sejteket, s immunreakcit indt ellenk. Az ANA az autoimmun betegsgekben termeld ellenanyagok egyike. A normlrtke negatv, vagyis nem mutathat ki a vrben.
Anti-dsDNS, anti-dsDNA: A sejtmag ellen termeld antitesteket sszefoglalan ANA-nak nevezzk, de ezen bell szmos antitestet klnbztetnk meg, s ezek egyik legfontosabbika a ketts szl DNS elleni antitest (Anti-dsDNS). A normlrtk a laboratriumban alkalmazott mdszertl fgg.
Anti-HBc: Akut mjgyullads gyanja esetn vgzik. A B-tpus mjgyullads vrus bels magfehrjje ellen termeld ellenanyag, amelynek magas szintje a vrusfertzsre adott immunvlasz jelzje.
Anti-HBs: A B-tpus mjgyullads vrus felszni fehrjje ellen termeld ellenanyag, amelyek magas szintje a vrusfertzsre adott immunvlasz jelzje. Az anti-HBs a klinikai tnetek cskkense utn jelenik meg, s az egsz let sorn kimutathat marad jelezve a fertzsen val tesst.
APC-rezisztencia (FVL, Leiden-mutci, Aktivlt Protein-rezisztencia): A trombzishajlam genetikai htternek kimutatsra szolgl.
Aktivlt parcilis tromboplasztin id (APTI): A vralvadst szablyz egyik enzimrendszer mkdst mutatja. Az alacsonyabb rtk fokozott vralvadkonysggal, mg a magasabb rtk vrzkenysggel jrhat. A normlrtke 30-40 msodperc.
Kalcium: A kalcium anyagcsere ellenrzsre szolgl. A normlrtke a teljes kalciumnl 2,2-2,6 mmol/l, az ionizlt kalciumnl 1,0-1,2 mmol/l.
Carcino-embrionlis antign (CEA): A magzatban normlisan is megtallhat olyan fehrje, amely vastagblrk, slyos mjzsugor s tovbbi betegsgek esetn mutathat ki magas koncentrciban felnttekben. A normlrtke 0-2,5 ug/l.
Kreatin-kinz (kreatin-foszfokinz, CK, CPK): Az izomban tallhat ezen enzim aktivitsa akkor emelkedik meg, ha a vzizomzat vagy a szvizomzat srl. Ez tbb betegsg kvetkezmnye lehet (szvinfarktus, izomgyullads, gs, stb.). A normlrtke frfiaknl 17- 150 UI/l (nemzetkzi egysg/liter), nknl: 10 – 80 UI/l.
Kreatin-kinz-MB (kreatin-foszfokinz-MB, CK-MB, CPK-MB): A szvizom srlst jelzi, az enzimaktivits emelkedse szvinfarktus kvetkezmnyre utal. A normlrtke 8 UI/l (nemzetkzi egysg/liter).
Szrum klorid-szint (Cl): A szervezet ionsszettelnek felmrsre szolgl. Eltrsei utalhatnak a vztartalom, a kmhats vagy az ionsszettel megvltozsra a szv-, td- vagy vesebetegsgekben. A normlrtke 98-106 mmol/l.
Kreatinin (Crea, Cre): Az izmokban megtallhat anyag, a kreatin lebomlsi termke. Mivel kizrlag a vesn keresztl tvozik, vrszintje a vesemkds jelzje. A normlrtke 53-133 µm/l.
C-reaktv protein (CRP): Ez a fehrje tulajdonkppen az immunsejtek tevkenysgnek mellktermke: nmagban nem okoz problmt, inkbb csak a gyullads ltalnos s hatkony jelzjnek tekinthet. Ha elkapunk valamilyen fertzst, akkor a CRP szintje magas lesz, ugyanis az immunsejtek felveszik a harcot a gyulladssal. A normlrtke 8 mg/l alatt, jszlttekben 15 mg/l alatt van.
Krioglobulinok, cryoglobulinok (CRYO): Autoimmun eredet, kis mret ereket rint gyullads diagnzisra szolgl. A normlrtke 0,12mg/dl alatt van.
D-dimer: Emelkedett szintje fokozott vralvadsra utal, ezrt vrrgkpzdssel jr betegsgek jelzsre szolgl. A normlrtke 0,8 alatt van.
Direkt-bilirubin: A vrfestk egyik lebontsi termke, szintje mjzsugor, mjgyullads, zsrmj, mjdaganat, epet-elzrds, epek, hasnylmirigy-betegsgek esetn emelkedhet meg. A normlrtke 7 µmol/l (4 mg/l) alatt van.
Ferritin: A szervezet vastartalkt mri, vashinyban a szintje cskken. Gyulladsokban, daganatos betegsgekben s mjkrosods esetn fokozottan termeldik. A normlrtke nknl 4-161µg/l, frfiaknl 16-300µg/l.
Vas (FE): A vr oxignszllt fehrjjnek, a hemoglobinnak fontos alkoteleme. Vashiny esetn vrszegnysg alakul ki, s a vr oxignszllt kapacitsa cskken. A normlrtke felntt frfiaknl 12-31 umol/l (65-175 mg/dl), felntt nknl 9-30 umol/l (50-170 mg/dl).
Fruktzamin: A vrben tallhat olyan fehrjk szintjt hatrozza meg, amelyekhez glkz kapcsoldott A cukorbetegsg megfelel kezelsnek megllaptsra szolgl. A normlrtke 2-3 mmol/l.
Szabad tiroxin-szint (FT4): A pajzsmirigy ltal termelt hormon, annak mkdsnek egyik mutatja. Pajzsmirigy-tlmkds esetn rtke magas, alulmkds esetn pedig alacsony. A normlrtke 9-24 pmol/l.
Fehrvrsejtszm (fvs-szm, FVS, WBC): A fehrvrsejtek a szervezet vdekez rendszernek tagjai, a csontvelben termeldnek, a vrben s a nyirokutakban keringenek. Feladatuk az idegen anyagok (baktriumok, vrusok) elpuszttsa. A normlrtke 4300 – 10800 /ml.
Gasztrin: A gyomor s a vkonybl n. G-sejtjei ltal termelt hormon, amely a gyomor savelvlasztst fokozza. rtke emsztrendszeri daganatok esetn emelkedik. A normlrtke 300ng/l alatt van.
Gamma-glutamil transzpeptidz (GGT, y-GT): Mjbetegsgek diagnzisra s megfigyelsre szolgl. A normlrtk 50 IU/l (nemzetkzi egysg/liter) alatt van.
Nvekedsi hormon (GH): Az agyalapi mirigybl szabadul fel, s legfontosabb hatsa a nvekeds serkentse. Gyermekkorban az alacsony szintje trpenvst, tltermeldse risnvst eredmnyez. A normlrtk 0-5 ug/dl.
Glkz: A glkz a sejtek zemanyaga. A sejtek a vrben kering glkzt inzulin jelenltben tudjk felvenni. Az emelkedett glkzszint cukorbetegsgre utal. A normlrtke 3,9 – 5,6 mmol/l.
Haptoglobin: A mj termeli, s a vrben tallhat fehrje. Vrsvrsejt sztessvel jr betegsgek jelenltnek kimutatsra szolgl. A normlrtke 400-3360 mg/l.
HBs-antign (HBs-Ag): A B-tpus fertz mjgyullads korai szakaszban segt a betegsg felismersben. A vrus felszni fehrjjt mutatja ki, azaz annak magas szintje a heveny vrusfertzs jelzje. Normlrtk: norml llapotban nem tallhat meg a vrben.Humn Coriogonadotropin, Humn Korilis Gonadotropin (HCG, β-HCG): Vrands nkben a mhlepnyben termeldik, de nem vrandsokban egyes daganatok esetn is nagy mennyisgben kimutathat a vrben. A normlrtke frfiakban s nem vrands nkben 10 U/l alatt. A vrandsokban 20 U/l a peters utn 10-12 nappal, majd rtke folyamatosan duplzdik.
Hematokrit (HCT, HTK): A vrben lv szilrd alkotk (vrsvrtestek, fehrvrsejtek, vrlemezkk) trfogatarnyt mutatja. A normlrtk frfiaknl 45-51%, nknl 37-48%.
sszkoleszterin: Ez a vrzsrok arnyt jelenti, mely vrzsrok a zsroknak s a koleszterinnek a testben val mozgatst szolgl fehrjkben tallhatak. Az egyszersg kedvrt most ezek mindegyikt az ltalnos kolesztrin nvvel illetjk. Ide tartoznak az LDL-ek (alacsony srsg lipoproteidek) s a HDL-ek (magas srsg lipoproteidek). Idelis esetben a koleszterinszint 120-140 mg/dl rtk krl mozog.
HDL-koleszterin (HDL, HDL-C): Olyan lipoproteid-tpus, amely segt a zsrokat a test tvolabbi rszeirl a mjba szlltani. Az emsztsi folyamatban a mj kzponti szerepet tlt be. A belekbl felszvott tel a mjba kerl, hogy ez a szerv feldolgozza, utna elossza a test klnbz terleteire, majd visszajuttassa ugyanide jbli feldolgozsra. Az elosztsi folyamat utols lpshez, vagyis az tel mjba val visszajuttatshoz olyan szlltmolekulkra van szksg, mint a HDL. A HDL-t ltalban „j” koleszterinnek tartjk, ugyanis a zsrok mjba val visszaszlltsval rszt vesz vnink s artriink megtiszttsban. Alacsony szintje esetn n az relmeszeseds, a szvinfarktus s az agyvrzs kockzata. A normlrtk 0,9 mmol/l felett van.
LDL-koleszterin (LDL, LDL-C): Az LDL a HDL-lel pontosan ellenttes funkcit lt el, mert sztosztja a zsrokat a test klnbz rszein. Az izmok fenntartshoz szksges energit, a sejthrtya nyersanyagait, az agyunkat felpt Omega-3 zsrsavakat mind-mind az LDL szlltja el a szervezet egyes pontjaira. Az LDL-t gyakran „rossz” koleszterinnek nevezik. Emelkedett rtke esetn n az relmeszeseds, a szvinfarktus s az agyvrzs kockzata. A normlrtke 5,2 mmol/l alatt van.
Hemoglobin, Haemoglobin (HGB): A vr oxignszllt molekulja, festkanyaga, amely a vrs vrtestekben tallhat. Ha cskken a mennyisge, vrszegnysg alakul ki. A normlrtke frfiaknl 130-180 g/l, nknl 120-160 g/l.
Hemoglobin A1c: Ez az rtk azt mutatja meg, hogy mennyi cukor tapad a vrsvrsejtjeidhez. Minthogy a vrsvrsejtek 120 naponta kicserldnek, ez az rtk informcit nyjt az ez id alatti vrcukorszintrl. Egy 1%-nyi A1c-vltozs egy 1,67 mmol/l-nyi vltozst tkrz az tlagos vrglkzszintben. Pldul a 6% A1c-rtk 7,5 mmol/l tlagos vrglkzszintnek, mg a 9% A1c-rtk 13,5 mmol/l tlagos vrglkzszintnek felel meg. Minl kzelebb van a 6% rtkhez az A1c-szint, annl megfelelbb a vr glkzszint-belltsa. Ahogy viszont emelkedik az A1c-szint, gy n a komplikcik kockzata is.
Homocisztein: Olyan aminosav, amely a szervezetben metioninbl pl fel, majd normlisan gyorsan jra lebomlik. Magas vrszintje a szv-rrendszeri betegsgek kockzatt nveli. A normlrtke jellemzen 14 µmol/l alatt van.
Hgysav: A nukleinsavakat felpt purinvegyletek egyik lebontsi termke, a vesn keresztl tvozik s a vizelettel rl. Magas szintje esetn a hgysav az zletekben kikristlyosodva rakdik le, s gyulladsos reakcit vlthat ki, ez a kszvny. A normlrtke 30-70 mg/l (0,18-0,42 umol/l).
Indirekt bilirubin: A vrfestk egyik lebontsi termke, emelkedett szintje a vrsvrtestek fokozott sztessre, illetve mjbetegsgre utal. A normlrtke 10 µmol/l (6 mg/l) alatt van.
Klium (K): Fontos informcit ad a folyadkhztartsrl, a hormonlis hatsokrl, illetve az alkalmazott terpia hatsossgrl. A normlrtke 3,5-5,0 mmol/l.
Karbamid, karbamid nitrogn, urea (KN, CN): Az aminosavak lebomlsi termke, amely a vesn keresztl tvozik a szervezetbl. Emelkedett szintje jellemzen a vesemkds elgtelensgt mutatja. A normlrtke 8-20 mg/dl (3-7 mmol/l).
Laktt-dehidrogenz (LDH): Szvetpusztulssal jr betegsge (szvinfarktus, mjgyullads, tumornvekeds, izomsrls) mrtknek s lefolysnak elemzsre szolgl. A normlrtke 200-400 UI/l (nemzetkzi egysg/liter).
Vrsvrtest-trfogat, tlagos sejttrfogat (MCV, vvt-trfogat): A vrsvrtest-szm alapjn szmtott rtk, a vrszegnysg felismersre, okainak meghatrozsra szolgl. A normlrtke 80-100 fl.
Methemoglobin (MetHb): Mrgez anyagok okozta krosods kimutatsra szolgl. Emelkedett szintje esetn a vr oxignszllt kpessge cskken, s ez a szervezetben oxignhinyhoz vezet. A normlrtk a teljes hemoglobin koncentrci kevesebb mint 1%-a.
Magnzium (Mg): A vrben lv szabad magnziumionok szintjnek kimutatsra szolgl. A normlrtke 0,75 -1,25 mmol/l.
Ntrium (Na): A vr ntriumion-koncentrcijt mutatja. A szervezet folyadk- s segyenslynak ltalnos vizsglatra szolgl. A normlrtke 135-145 mmol/l.
Ammnium (NH4+): Az ammnium-ion mennyisgt mri a vrben. Emelkedett rtke mjelgtelensgre vagy slyos mjbetegsgre utal. A normlrtke frfiaknl 150-550 µg/l, nknl 100-450 µg/l.
Glkz terhels, Orlis glkz-tolerancia teszt (OGTT): A tneteket mg nem mutat cukorbetegsg vagy az azt megelz llapot (cskkent cukortolerancia) kimutatsra szolgl. A normlrtk 11,1 mmol/l alatt van.
ssz-bilirubin: A vrfestk lebomlsi termke, emelkedett szintje a vrs vrtestek fokozott lebomlsra, mjbetegsgekre vagy epet-elzrdsra utal. A normlrtke 17 umol/l (10 mg/l) alatt van.
Protrombin id (PI): A vr alvadkonysgnak vizsglatra szolgl. Az alacsonyabb rtk fokozott vralvadkonysggal, a magasabb rtk vrzkenysggel jrhat. A normlrtk 11-15 msodperc.
Foszft (P, PO4): A vrben lv foszftionok koncentrcijnak meghatrozsra szolgl. Csont-, vese- s hormonbetegsgek jelenltre utalhat. A normlrtke 0,9-1,4 mmol/l.
Prolaktin (PRL): Az agyalapi mirigyben termeld hormon. Emelkedett szintje az agyalapi mirigy hormontermel daganatra utalhat, viszont a meddsg egyik oka is lehet. A normlrtke nknl 15ug/ml, frfiaknl 10ng/ml alatt.
Magyarorszgon szmtalan jtkony hats shonos gymlcst tallhatunk, brmerre nznk. Ezek a nvnyek rgen, de mg sok helyen ma is a vidki emberek tpllkozsnak szerves rszt kpeztk, a legtbb gymlcsfa, vagy bokor ott volt a kertjkben. Most ezeket az shonos gymlcsket mutatom be nektek, rdemes megismerni s fogyasztani mindet, ne hagyjuk, hogy feledsbe merljenek!
Gymlcse miatt kedvelt kerti nvny. A magas vitamintartalma miatt egszsges gymlcst gyakran nyersen fogyasztjk, ill. lekvrknt, komptknt, zselknt vagy szrpknt kerl a konyhban felhasznlsra. A mhszetben a mlna – ksznheten nektrja magas (36-70%-os) cukortartalmnak, tovbb magas cukorrtknek (0,18–3,80 mg cukor naponta virgonknt) – a mhek szmra egy megbecslt mellktpanyagforrs. A mlnt tiszta alkohol destsre is hasznljk.
A gymlcs szret utn mr nem rik tovbb, gy a nem klimakterikus gymlcsk kz tartozik. A mlna gymlcse bor ksztsre is alkalmas. A mlnabogykat sszezzzk, elerjesztik, majd kiprselik. A visszamaradt cefrt vzzel leforrzzk s jra kiprselik. A prselsekbl nyert levet sszekeverik. Cukorbl s mlnalbl szirupot fznek, amit hozzadnak a kiprselt mlnalhez.
tkezsi cllal fogyaszthat a madr-, a barkca-, s a hzi berkenye is. Gymlcsnek jelentseb magasabb az energia-, s a fehrjetartalma, mint a tbbi gymlcs. Gazdag C-vitaminban, makroelemekben, de kimagaslik a mangn-, illetve a cinktartalma is, emellett nagyon fontos mikroelemeket is tallhatunk benne.
Sajnos manapsg mr csak kevs helyen lehet vele tallkozni, pedig az egyik leghasznosabb nvnynk. A hsos som nagyon rtkes gymlcst terem, amelybl kivl lekvr kszthet (klnsen vadhsok mell ajnlott). Kiemelked C-vitamintartalommal rendelkezik (112mg/100 g, ez a citrom esetben 51 mg/100g). Kivl antioxidns, radsul szmtalan termszetes gymlcssavat tallhatunk benne, nagy mennyisgben.
Egyes vidkeken vszzadok ta hasznljk lzcsillapt, vrnyomscskkent, antibakterilis hatsa miatt, valamint fogyasztjk reumatikus panaszok, mj-, s vesebntalmak, illetve relmeszeseds esetn is. A kvetkez oldalon folytatom, megri lapozni egyet!
Kellemesen savanyks ze, magas C-vitamin tartalma miatt friss fogyasztsra, gyorsfagyasztsra, valamint gymlcsz (dzsem, lekvr), gymlcslevesek, blk, s a gyerekek ltal kedvelt ribizlimrts alkotrszeknt is hasznljk. Hideg technolgival kszthet belle szrp, s gymlcsbor ksztsre is kivlan alkalmas, gy nem veszti el magas C-vitamin tartalmt. Tartalmaz mg: 6 g fehrjt, 12 g zsrt, 70 g sznhidrtot, 7 g szerves st, 43 g rostot kilogrammonknt.
A kkny jtkony hatsai
Almval kivl mrtst kszthetnk a gymlcsbl, ami hsokhoz s vadhsokhoz tkletes zest, mzzel pedig gygyt hats dzsemet hozhatunk ltre, ugyanakkor gymlcsbor s likr ksztsre is alkalmas. A kkny gymlcse ers immunerst, s vrtisztt hats.
Leginkbb a termst szoktk felhasznlni, de virgnak is van jelentsge, vele azonban vigyzni kell, mivel a belle kszlt tea hashajthats (rdekessgkppen: a gymlcsbl kszlt lekvr viszont hasfog hats). A magyar npgygyszatban rgta hasznljk a kknyt, leginkbb vrnyomscskkentknt, de reums betegsgeknl, aranyrnl, s brkitseknl is elkerlt.
A borbolya jtkony hatsai
Gykere s krge izokinolon alkaloidokat (berbamin, berberin, oxiakantin, palmatin), mg bogytermse C-vitamint, karotinoidokat, antocinokat, cukrot, gymlcssavat s pektint tartalmaz. A borbolya kedvez hatst fleg a berberin hatanyagnak ksznheti, melynek jelents fertzs-gtl, antibakterilis s gombaellenes hatsa van.
A borbolybl tet ksztenek, aminek grcsoldhatsa van, kivlan alkalmazhat gyomor-, bl-, mj-, s epebntalmak esetn. rett termse alkaloidokat tartalmaz, ami pedig meghlses megbetegedsek esetn hasznlhat.
Forrs: Fotk: Pixabay
Mirt j a fge?
me, t j ok, hogy mirt fogyassza ezt a mltatlanul mellztt gymlcst
Fot: iStockPhoto
Cskkenti a szvbetegsg kockzatt
A friss s az aszalt fgben is sok az oldhat rostok kz tartoz pektin, amely segt a vr koleszterinszintjnek lejjebb szortsban, s ezltal a szvbetegsg kialakulsnak kockzatt is cskkenti. A gymlcs gazdag kliumban is, amely segti a szv normlis elektromos mkdst.
Segt a cukorbetegsg megelzsben
A fgben lv rost segthet megelzni a 2-es tpus cukorbetegsget s cskkenteni az inzulin- s a vrcukorszintet.
Cskkenti egyes rkbetegsgek kialakulsnak kockzatt
Egyes kutatk szerint a rostban gazdag telek, amilyen a fge is, segthetnek cskkenteni bizonyos rkos daganatok, pldul a vastagbl-, az eml-, valamint a prosztatark kialakulsnak kockzatt.
Javtja a csontok egszsgt
A fgben lv kalcium segthet a korral jr csonttmegveszts megelzsben.
Enyhti a szkrekedst
A fge hashajt hats is lehet, ezrt klnsen jt tehet a krnikus szkrekedssel kszkdknek.
Hasznos tippek
• Az nyencek szerint onnan lehet felismerni a legdesebb, puha fgket, hogy azokon egy csepp sr szirup lthat a gymlcs aljn lv apr lyuknl.
• lltlag a fge valsgos afrodizikum.
• Ha viszont hajlamos az aftra, kerlje a fgefogyasztst!
Azt mr sokan tudjk, hogy a mz s a di fogyasztsa milyen egszsges s tpll a szervezet szmra.
📣De azt kevesebben tudjk, hogy a mz sa di egyttes fogyasztsa gygyt ervel br! Nem is gondolnnk, hogy mennyi fontos vitamint, svnyi anyagot, fehrjket, zsrokat s sznhidrtot biztost a szervezetnk szmra. Nem elhanyagoland, az sem, hogy mindezt💯%-ban termszetes formban.
A kett kombinlsval nagyszer s egszsges tpllk-kiegsztt kszthetnk magunknak.☯️
👉St, a di s mz egytt termszetes orvossg sok betegsgre. A di s a mz biztostja az sszes szksges vitamint, svnyi anyagokat, fehrjket, szervezetnk szmra. Tbbek kztt segt gygytani a fejfjst, kordban tartja a magas vrnyomst, vrszegnysgre kvl s kezeli impotencit.
➡️A mz kivl sznhidrtforrs, mely gazdag svnyi anyagokban, tartalmaz vitaminokat, szerves savakat, illolajokat s fontos enzimeket. Tallhatk mg benne aminosavak, fehrjk s egyb bioaktv anyagok. 81%-ban fleg monoszacharid cukrot tartalmaz. 22 fle makro-, s mikroelem tallhat benne. Elssorban C-, s B-vitamin, folsav s nikotinsav a leglnyegesebb vitamintartalma. Rendkvl magas az enzimtartalma is s ez okozza a jelents antibiotikus sajtossgt.👉Legjelentsebb felhasznlsi kre: szvbetegsgek (szvgyengesg), gyomorhurut, lgcshurut, endokrin-mirigy bntalmak (elgtelensg), sebek kezelse.
➡️A di bsges forrsa a teltetlen zsrsavaknak, s nhny szem di egy-egy magas zsrtartalm, nehz tkezs utn normalizlhatja a koleszterinszintet. A di segt megrizni a vrerek rugalmassgt is. A gymlcsben radsul sok omega-3 zsrsav s antioxidns is tallhat. Nhny tanulmny szerint napi 3-4 szem di elropogtatsa segt megvdeni a szvet a betegsgektl. Vrtisztt, serkenti az emsztst, ugyanakkor blfregz hatsrl is ismert. Nagyon hatkony gyomor- s blhurut ellen. Kutatsok kimutattk, hogy a difogyaszts cskkentheti a 2-es tpus cukorbetegsget nknl. A legjabb kutatsok azt is kimutattk, hogy fontos szerepe van a rk megelzsben, mert a diban tallhat polifenolok egyes tagjai antimutagn santioxidns aktivitssal brnak, gy segtenek a rkburjnzs kialakulsnak megakadlyozsban.Szmos jtkony hatst a kozmetikai ipar sem nzte ttlenl. Brbetegsgekre, pattansok, kelsek, feklyek, ekcma esetn lemossra, borogatsra, gyulladsgtlsra hasznljk, aranyr ellen pedig a levlbl ksztett lfrd ajnlott.
➡️Elksztse : Egy zrhat vegekbe szrjunk pucolt dit s engedjk fel ugyanannyi mzzel. Mivel a mz lassan csurog le az veg aljra, tbbszr ntsnk r annyi mzet, hogy a dikat ellepje s hogy az sszes levegbubork eltvozzon. Csavarjuk r a kupakot s hagyjuk hogy sszerjen. Ksztsnk tbb veggel, mert minnl tovbb rik ssze, annl hatsosabb.
➡️Napi 2-3 alkalommal, de legalbb reggel s este fogyasszunk el belle 1 teskanllal.
➡️-❗CUKORBETEGEG FIGYELEM!❗Minden ellenkez hresztelssel ellenttben brmilyen mzet ehetnek cukorbetegek (kis adagokban a napi sszesen 1-2 evkanl hozzjrul az ltalnos egszsghez), de bele kell szmtani a napi sznhidrt fogyasztsba. A mz gyors vrcukoremel kpessge miatt, csak szigor szablyok s betartott mennyisgi korltok mellett alkalmazhat cukorbetegek esetben. Egy jl belltott vrcukor rtkekkel rendelkez cukorbeteg esetn nha, kis mennyisgben termszetesen beilleszthet az trendbe a mz, de minden esetben szmolni kell a sznhidrt tartalmval. 1 evkanl mz elfogyasztsa kb. 12 gramm sznhidrtot ad az trendhez.