Óra
 
Menü
 
Naptár
2024. Április
HKSCPSV
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
01
02
03
04
05
<<   >>
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Számláló
Indulás: 2009-12-01
 
Társalgó
Név:

Üzenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
Linkek
 
Fórumok
 
Egyéb

Az ország háza
Readers Digest
Magyarország.hu
Magyarország szép
Lakáskultúra
Ezermester
Jómagam
Szertár
Csodák palotája
Ingyen energiával
a tiszta földért

Alternatív energia

 
Konyha
 
Vízhelyzet
 
Viccek

A nap vicce


Viccek

 
Magyar termék
 
Mail

G-mail

Freemail

 
Gyógyír 13

I. | II. | III. | IV. | V. | VI. | VIl. | Vlll. | lX. | X. |

| XI. | XII. | XIII. | XIV. | XV. | XVI. | XVII. | XVIII. | XIX. | XX. |

 

A leghasznosabb gyógynövény, mégis irtja mindenki-ne tegyétek!

A nagy útifű hazánkban mindenütt előforduló, igénytelen évelő gyomnövény. Biztosan mindenki látott már ilyen növényt a kertjében és sokan el is kezdték a kiirtását, mivel nem illik a gyep közé. Viszont nagyon sokoldalú gyógynövény, ismerjétek meg ti is.

 

A leghasznosabb gyógynövény, mégis irtja mindenki-ne tegyétek!

A nagy útifű hazánkban mindenütt előforduló, igénytelen évelő gyógynövény. Eltűri a tömörödött talajt, utak mentén, árokparton, keréknyomokban is megterem. Gyöktörzse rövid, széles tojásdad, ívesen futó, párhuzamos erezetű levelei rövidhajtáson tőlevélrózsában állnak, virágzati szára 10-15 cm magas. Apró, zöldes murvalevelekkel övezett négytagú virágai rövid füzért alkotnak. Szélbeporzású, ezért porzói a virágból kinyúlnak. Termése nyolc magvú tok. A nagy útifüvet nem termesztik, leveleit természetes állományaiból gyűjtik májustól szeptemberig.

Jellemzői

20–40 cm magas lágy szárú, évelő növény. Főgyökeres gyöktörzs jellemzi, rövid, barázdált, rostos szártagú hajtásain csak lándzsa alakú, 3-5 hosszanti, ívesen futó erezetű, ép szélű tőlevelek vannak. Az apró, 1–3 cm hosszú, kb. 4 mm széles, fehéres virágok tömött hengeres vagy gömbös füzérben állnak, sorrendben alulról felfelé nyílnak ki. A sárgásfehér porzók hosszabbak a négytagú, barnás szegélyű pártánál, így feltűnően kiállnak a virágzat szintjétől. Szélbeporzású, pollenjének 8-14 pórusát annulus veszi körül. Májustól októberig virágzik. Virágpora közepes mértékben allergizál, jelentősége kicsi, pedig a pollenszemek száma portokonként 7700 is lehet. Hosszúkás toktermésében rekeszekben ülő, csónak formájú magok találhatók.

A növényt gyógynövényként használják. Fő hatóanyaga az aukubin glikozid, de tartalmaz még polifenolokat, nyálka-poliszacharidokat, C-vitamint, cserzőanyagot, kovasavat, káliumot, cinket.

3 faját, a nagy útifüvet, a réti útifüvet és a lándzsás útifüvet is felhasználja a gyógyszeripar és a népgyógyászat.

A lándzsás útifű jó baktériumölő, gyulladáscsökkentő, és sebgyógyító, ezért összezúzott levele hasznos gyógyír lehet rovarcsípések, kisebb égési sérülések esetén. A légutak gyulladásos megbetegedéseiben, köhögés csillapítására, köptetőként használják baktériumölő, gyulladáscsökkentő hatása miatt. Oldja a letapadt nyákot, elősegíti a köpetképződést. A torok nyálkahártyáját bevonva enyhíti annak gyulladását, szünteti a köhögési ingert. Ártalmatlansága miatt a gyermekgyógyászatban is szívesen alkalmazzák. A mag csekély mértékű duzzadóképessége miatt néha hashajtó szerként is használatos.

Külsőleg a népgyógyászat bőrsérülésekre, vágott és gennyes sebekre, nehezen gyógyuló fekélyekre és vérzéscsillapításra használta. Az útifű friss levelét nehezen gyógyuló sebekre szokás tenni: fertőtleníti, összehúzza, bezárja a sebet, elősegíti a véralvadást.

Felhasználása

Útifű tea: Csészénként 1 púpozott kanálnyi útifüvet leforrázunk, fél perc múlva leszűrjük. A naponta frissen elkészített teából 2 csészényit kortyolgatunk el. Vese- vagy epekőképződés esetén a teához napi 8 g magot kell a teával együtt bevenni.

Útifű tea: Forrázzunk le 2-3 dl forró vízzel 2 teáskanálnyi szárított lándzsás útifüvet, hagyjuk állni 10 percig, majd szűrjük le. Kívánság szerint mézzel édesíthető. Naponta 2-3 csésze teát fogyasszunk. Teája nyálkaoldó és köhögéscsillapító, légúti megbetegedések esetén használják.

Friss levélpép: fog-, fej-, fülfájás esetén, nyílt sebek, csípések, kígyómarás kezelésére használják.

Szirup: Forrázunk le 3 dl vízzel 1 maréknyi friss vagy szárított útifűlevelet, és hagyjuk kihűlni, majd szűrjük le. A főzetet újfent forraljuk fel, majd kis lángon sűrítsük be, és keverjünk hozzá 150-200 g mézet. Főleg a gyermekek használják, naponta 1-2 evőkanálnyi fogyasztása ajánlott.

Borogatás és gargarizálásra: Csészénként 2 tk. szárított lándzsás útifüvet leöntünk hideg vízzel, gyakori kevergetés mellett 1 órán át állni hagyjuk. Alkalmazható a száj és toroknyálkahártya, illetve a bőr gyulladásainak kezelésére.

 

Ellenjavallat: Várandósság és szoptatás ideje alatt belsőleg történő alkalmazása, nagy mennyiségben való fogyasztása nem ajánlott!

Forrás: Wikipédia


A gyulladásgátló kövirózsa

A kövirózsa a kőtörőfű-virágúak rendjébe és a varjúhájfélék családjába tartozó nemzetség.

Alakjuk hasonlósága miatt időnként „kövirózsának” nevezik még az Aeonium, a Graptopetalum, az Echeveria nemzetség tagjait, és főként a Jovibarba nemzetség korábban ide sorolt fajait, sőt, más tőrózsás növényeket is. Magyarországon két fajuk honos, mindkettő védett.

A gyulladásgátló kövirózsa

A sziklakertek elmaradhatatlan növényeiként számos fajt dísznövényként termesztenek. Sok kertészeti változat kapható különböző fantázianeveken. A szárazon hagyott támfalak réseibe is ültethetünk kövirózsákat. Néhány faj vizsont gyógyhatású is.

A kövirózsa elterjedése, élőhelye

Főleg Európában gyakori; jellegzetes levélrózsái többnyire a hegyvidékek sziklás, napos lejtőin tűnnek fel. A karsztsziklagyep egyik jellegzetes növénye.


A kövirózsa megjelenése, felépítése

Pozsgás (levélszukkulens) évelő, sok sarjat nevelő, talajtakaró vagy párnás. Tőrózsában növő levelei változatos méretűek; csúcsuk a fajtól függően tompa vagy hegyes; a színük zöld, kékes vagy pirosas. Kétivarú, aktinomorf virágai vastag, pozsgás levelekkel vagy pikkelylevelekkel borított száron a kifejlett tőlevélrózsák közepéből emelkednek ki, és annak csúcsán, bogernyővirágzatban nyílnak a nyári hónapokban. Színük fajonként más és más: többnyire fehér, sárga, rózsaszínű, piros, számtalan árnyalattal. Az elvirágzott tőrózsák elpusztulnak, de az addigra legyökerezett sarjak tovább élnek és áttelelnek. Erre utal a Sempervivum nemzetség – és vele az alcsalád – neve is (semper = mindig, állandóan; vivum = élő, eleven).

A kövirózsa életmódja, termesztése

Szélsőségesen szárazságtűrő, igénytelen növény. A sok napsütést meghálálja: minél több a fény, annál jobban fejlődik. Csak a pangó vizet nem tűri: olyan helyekről, ahol a víznek nincs lefolyása, könnyen kirothad. A legalkalmasabb számára a kevés humuszt tartalmazó, laza, jó vízáteresztő talaj.

A kövirózsa felhasználása

Az ókorban azt hitték róla, hogy megvédi a házat a villámcsapástól — ezért Iuppiter növényének tartották. E hit utóhatásaként a házi kövirózsát mindmáig sokfelé a háztetőkre ültetik.

A sziklakertek elmaradhatatlan növényeiként számos fajt dísznövényként termesztenek. Sok kertészeti változat kapható különböző fantázianeveken. A szárazon hagyott támfalak réseibe is ültethetünk kövirózsákat. Néhány faj gyógyhatású

A kövirózsa leveléből kinyert zöldes színű folyadék kiváló gyulladásgátló hatású. Huzat, fülfájás, fogfájás és nyaki nyirokmirigy duzzanatok kezelésére is alkalmas, a levével átitatott vattával dugaszoljuk be a fület éjszakára.

Forrás: www.wikipedia.hu


 

A hársfa bemutatása, gyógyhatásai

Tavasz végén, nyár elején virágzik az orvosi hárs. Legismertebb virágának forrázással készített gyógyteája, amelynek fogyasztása megfázás, meghűlés, légúti panaszok esetén ajánlott. Hársfavirágot a nyílás kezdetén kell gyűjteni. Erről a következő cikkünkben olvashat bővebben. Most ismerkedjünk meg a hársfával és gyógyhatásaival.

Hársfa bemutatása

A hárs vagy hársfa (Tilia) nemzetség a hársfafélék családjába (Tiliaceae) tartozik. Az ókori iratok még nem tesznek említést gyógyhatásairól. Az Írországtól Nyugat-Szibériáig terjedő kislevelű hárs, és a hozzá kötődő szimbólumok azonban a görög és a római kultúra, a közép-európai germán és szláv népek, valamint a magyarság kultúrtörténetének részét képezik. A 15. században a hársfát csak díszítő értékéért ültették, 16-17. sz.-i okleveleink gyakran emlegetik a vízvonó, rudaló hárskötelet, a hárshéjból font széket, nyoszolyát. A mindenkit elvarázsoló hársfavirág balzsamos illatát a illóolajában található farnezol nevű terpénnek köszönheti. A hársfát ma mégis leginkább virágzatának gyógyhatása révén ismerjük.

A világon előforduló 30 Tilia fajból hat található Európában. A hársfajok közül akislevelű hárs (Tilia cordata Mill) a hársaknak több, mint 95%-át ez a fafaj teszi ki. Kertekbe, parkokba, útsorfaként ültetik. A nagylevelű hárs (Tilia plathyphyllos Scop.) alig több, mint 100 hektárral van jelen, míg a szubmediterrán ezüst hárs(Tilia tomentosa) csak nyomokban fordul elő természetes környezetben. Miután az utóbbi a városi környezet jól bírja, szárazságtűrő, kártevőkkel szemben ellenálló, parkokba és sorfának is ültetik. sok magyar nemesítésű fajtája van!

Tavasz végén, nyár elején kezdődhet a hazai piacon a kamillavirág után a második legnagyobb tömegben értékesített drog a hársfavirág. Ugyanis a hársfák virágzata igen komoly gyógyhatással rendelkezik. Pontosítva, csak a kis és nagylevelű hárs (Tilia cordata és Tilia platyphyllos) kinyílt, sárgászöld, egészséges murvalevelű, megszárított, bogernyőben nyíló virágzatai a megfelelőek (Tiliae flos cum bracteis). Szedésre akkor alkalmas a virágzat, amikor a hárs középső virága kinyílt, még egyszerűbben, ha a virágok kétharmada kinyílt, a többi pedig feslik.

A hársfa gyógyhatásai

Levele izzasztó hatású, a fatestből készült faszénnel emésztési problémákat kezelnek (Carbo medicinalis vegetalis, Carbo tiliae), illetve külsőleg gyulladt, ödémás területeket kezelésében használják. A növény farészét (Tiliae lignum) vérnyomáscsökkentőként, máj és epe megbetegedésekben, laza kötőszöveti gyulladás (cellulitis), reumatikus bántalmak, köszvényesetén is használják. Korábban a kérget eltört vagy meggörbült végtagok sebészeti rögzítésére használták. Termésében kb. 60 % zsíros olaj van, mely az olívaolajhoz hasonló összetételű, különlegességnek számít.

A hársméz zamatos, jellegzetes ízű, világossárga színű, lassan kristályosodó méz. Gyógyító hatása közismert, megfázás, köhögés, láz esetén az egyik legjobb természetes gyógymód a hársméz fogyasztása kevés citromlével elkeverve. Napi 4-5 teáskanál. A legjobb hársmézet a kislevelű hárs adja. A nagylevelű hárs nektárhozama kisebb, mint a kislevelű hársé, de méze hasonlóan értékes. Az ezüsthársról gyűjtött méznek  ciánglikozid tartama miatt kesernyés ízű, ezért sokan nem kedvelik. A hársak közül ez adja a legnagyobb mézhozamot.

A hársfavirág hatóanyagai

A gyógyszerészek orvosi hársnak vagy kőhársnak nevezik a hársfa drogját, amely flavonoidokat (kvercetin, tilirozid), kevés, 0,04-0,08 százaléknyi illóolajat (főleg farnezol), nyálkát, cserzőanyagot, valamint ciánglikozidot tartalmaz. A kis és a nagylevelű hárs virágait a gyógyszeripar is felhasználja. A virág nektárjának illatanyagait zsírsav bomlástermékek, izoprének, monoterpének és fenilpropanoid vegyületek adják.

A hársfavirág gyógyászati alkalmazása

A virágzatban lévő illóolajnak izzasztó, köhögéscsillapító hatása van, ezért a belőlük forrázással készített gyógytea megfázás, meghűlés, légúti panaszok esetén fogyasztható. A tea egyben gyomorerősítő és görcsoldó is. Nyálkatartalma immunstimuláló. Cserzőanyagai révén, külsőleg, összehúzó, vérzéscsillapító hatású. A népi gyógyászat hisztéria, migrén, reuma, vesebántalmak ellen is alkalmazta. Kellemes íze miatt gyermekeknél is jól alkalmazható. Gyógyhatását növeli, ha a hársfateát mézzel édesítjük. A hársméz zamatos, jellegzetes ízű, világossárga színű, lassan kristályosodó méz. Köhögés, torokfájás ellen kiváló, nyugtató hatású. A hársfák virágából készíthető hársfabor, a virágok főzetét fürdővízbe öntve bőrápolóként használhatjuk. Következő cikkünkben néhány receptet is közlünk.

Egy 2011 áprilisában életbe lépett, az Európai Uniós jogharmonizációt követő rendelet értelmében, a jövőben gyógyszernek számítanak a gyógynövények. Szerencsére az egykomponensű gyógynövénytermékek esetében nem változott semmi, ha a gyógyszerkönyvi minőségük megvan. Márpedig a hársfavirág a 7. Magyar Gyógyszerkönyvben szerepel, ezért forgalmazható patikákban, drogériákban és élelmiszerboltokban is.

Hársfavirág italok

A falvonoidokban gazdag hársfa tea enyhén nyugtató, hurut oldó hatású. A népi gyógyászat szerint idegerősítő és vértisztító hatása is jelentős. Elkészítése: 2 teáskanálnyi szárított hársfavirágot forrázzunk le 2 dl forró vízzel. A forrázatot 10 percig hagyjuk állni. 10 perc elteltével szűrjük le. Izzasztási céllal forrón fogyasszuk. Teakeverékekben is megtalálható. Meghűlés elleni, gyomorerősítő és vizelethajtó teák alkotórésze. A frissen készített teát egy napnál tovább ne tároljuk!

Készíthetünk fekete bodza virágos hársfavirág italt is. Ilyenkor a hársfavirág egyenlő arányban társítható a fekete bodza (Sambucus nigra) virágaival : egyenlő arányú elegyükből egy evőkanálnyit forrázzunk le egy csésze vízzel, fedjük le, 10 percig hagyjuk állni, Majd szűrés után melegen fogyasztható. A fenti adag óránként- kétóránként ismételhető. Cikk ajánlat: Bodzavirág italok; Bodzavirág

A hársfa virág  alkoholos kivonata baktériumölő hatású. A ,,hársfavíz” (Aqua Tiliae decemplex) receptje több gyógynövény ismereti könyvben is fellelhető. 100 g hársfavirág (Tiliae flos), 30 g alkohol (etilalkohol) és 1 litervíz hozzáadásával készül, használatakor vízzel tízszeresére hígítjuk, naponta ismételten adagolunk 10–15 g-t légcsőhurut, hűléses betegségek kezelésekor.

Jim Drohman hársfa likőr receptje: 1 liter térfogatú, murvaleveleitől és szárától megfosztott, leöblített hársfavirágot tegyünk jól zárható, széles szájú, nagy befőttesüvegbe. Öntsünk rá 1 liter vodkát, és zárjuk le. Két hét múlva az oldat borostyánszínű és illatos lesz. Ekkor a virágoktól szűrjük meg. Készítsünk 2 rész víz :1 rész cukor arányban cukorszirupot. A lehűtött szirupot kb. a vodka mennyiségének egynegyedét, ráöntjük a lére, majd jól zárható palackba töltjük, ledugaszoljuk, és száraz, hűvös helyen érleljük kb. két hónapig. A cukorszirup így készül: Tegyük lábosba a cukrot, öntsük rá a vizet, forraljuk fel, húzzuk le a tűzről, kevergessük, majd újra forraljuk fel, majd várjuk meg, amíg kihűl.

Hársfa gyógyhatásai

Tavasz végén, nyár elején virágzik az orvosi hárs. Legismertebb virágának forrázással készített gyógyteája, amelynek fogyasztása megfázás, meghűlés, légúti panaszok esetén ajánlott. Hársfavirágot a nyílás kezdetén kell gyűjteni. Erről a következő cikkünkben olvashat bővebben. Most ismerkedjünk meg a hársfával és gyógyhatásaival.

Hársfa bemutatása

A hárs vagy hársfa (Tilia) nemzetség a hársfafélék családjába (Tiliaceae) tartozik. Az ókori iratok még nem tesznek említést gyógyhatásairól. Az Írországtól Nyugat-Szibériáig terjedő kislevelű hárs, és a hozzá kötődő szimbólumok azonban a görög és a római kultúra, a közép-európai germán és szláv népek, valamint a magyarság kultúrtörténetének részét képezik. A 15. században a hársfát csak díszítő értékéért ültették, 16-17. sz.-i okleveleink gyakran emlegetik a vízvonó, rudaló hárskötelet, a hárshéjból font széket, nyoszolyát. A mindenkit elvarázsoló hársfavirág balzsamos illatát a illóolajában található farnezol nevű terpénnek köszönheti. A hársfát ma mégis leginkább virágzatának gyógyhatása révén ismerjük.

A világon előforduló 30 Tilia fajból hat található Európában. A hársfajok közül a kislevelű hárs (Tilia cordata Mill) a hársaknak több, mint 95%-át ez a fafaj teszi ki. Kertekbe, parkokba, útsorfaként ültetik. A nagylevelű hárs (Tilia plathyphyllos Scop.) alig több, mint 100 hektárral van jelen, míg a szubmediterrán ezüst hárs (Tilia tomentosa) csak nyomokban fordul elő természetes környezetben. Miután az utóbbi a városi környezet jól bírja, szárazságtűrő, kártevőkkel szemben ellenálló, parkokba és sorfának is ültetik. sok magyar nemesítésű fajtája van!

Tavasz végén, nyár elején kezdődhet a hazai piacon a kamillavirág után a második legnagyobb tömegben értékesített drog a hársfavirág. Ugyanis a hársfák virágzata igen komoly gyógyhatással rendelkezik. Pontosítva, csak a kis és nagylevelű hárs (Tilia cordata és Tilia platyphyllos) kinyílt, sárgászöld, egészséges murvalevelű, megszárított, bogernyőben nyíló virágzatai a megfelelőek (Tiliae flos cum bracteis). Szedésre akkor alkalmas a virágzat, amikor a hárs középső virága kinyílt, még egyszerűbben, ha a virágok kétharmada kinyílt, a többi pedig feslik. A gyűjtésről, felhasználásról következő cikkünkben olvashat!

 A hársfa gyógyhatásai

Levele izzasztó hatású, a fatestből készült faszénnel emésztési problémákat kezelnek (Carbo medicinalis vegetalis, Carbo tiliae), illetve külsőleg gyulladt, ödémás területeket kezelésében használják. A növény farészét (Tiliae lignum) vérnyomáscsökkentőként, máj és epe megbetegedésekben, laza kötőszöveti gyulladás (cellulitis), reumatikus bántalmak, köszvényesetén is használják. Korábban a kérget eltört vagy meggörbült végtagok sebészeti rögzítésére használták.Termésében kb. 60 % zsíros olaj van, mely az olívaolajhoz hasonló összetételű, különlegességnek számít.

A hársméz zamatos, jellegzetes ízű, világossárga színű, lassan kristályosodó méz. Gyógyító hatása közismert, megfázás, köhögés, láz esetén az egyik legjobb természetes gyógymód a hársméz fogyasztása kevés citromlével elkeverve. Napi 4-5 teáskanál. A legjobb hársmézet a kislevelű hárs adja. A nagylevelű hárs nektárhozama kisebb, mint a kislevelű hársé, de méze hasonlóan értékes. Az ezüsthársról gyűjtött méznek  ciánglikozid tartama miatt kesernyés ízű, ezért sokan nem kedvelik. A hársak közül ez adja a legnagyobb mézhozamot.

A hársfavirág hatóanyagai

A gyógyszerészek orvosi hársnak vagy kőhársnak nevezik a hársfa drogját, amely flavonoidokat (kvercetin, tilirozid), kevés, 0,04-0,08 százaléknyi illóolajat (főleg farnezol), nyálkát, cserzőanyagot, valamint ciánglikozidot tartalmaz. A kis és a nagylevelű hárs virágait a gyógyszeripar is felhasználja. A virág nektárjának illatanyagait zsírsav bomlástermékek, izoprének, monoterpének és fenilpropanoid vegyületek adják.

A hársfavirág gyógyászati alkalmazása

A virágzatban lévő illóolajnak izzasztó, köhögéscsillapító hatása van, ezért a belőlük forrázással készített gyógytea megfázás, meghűlés, légúti panaszok esetén fogyasztható. A tea egyben gyomorerősítő és görcsoldó is. Nyálkatartalma immunstimuláló. Cserzőanyagai révén, külsőleg, összehúzó, vérzéscsillapító hatású. A népi gyógyászat hisztéria, migrén, reuma, vesebántalmak ellen is alkalmazta. Kellemes íze miatt gyermekeknél is jól alkalmazható. Gyógyhatását növeli, ha a hársfateát mézzel édesítjük. A hársméz zamatos, jellegzetes ízű, világossárga színű, lassan kristályosodó méz. Köhögés, torokfájás ellen kiváló, nyugtató hatású. A hársfák virágából készíthető hársfabor, a virágok főzetét fürdővízbe öntve bőrápolóként használhatjuk. Következő cikkünkben néhány receptet is közlünk.

Egy 2011áprilisában életbe lépett, az Európai Uniós jogharmonizációt követő rendelet értelmében, a jövőben gyógyszernek számítanak a gyógynövények. Szerencsére az egykomponensű gyógynövénytermékek esetében nem változott semmi, ha a gyógyszerkönyvi minőségük megvan. Márpedig a hársfavirág a 7. Magyar Gyógyszerkönyvben szerepel, ezért forgalmazható patikákban, drogériákban és élelmiszerboltokban is.

 

 

Forrás: Rácz Gábor, Rácz-Kotilla Erzsébet, Laza Aristide: Gyógynövényismeret; Rápóti és Romváry : Gyógyító növények

 


Tarts otthon aloe verát!

Az aloe vera feltehetőleg Észak-Afrikából származik, nem rendelkezik természetes populációval, de előfordulnak szorosan egymáshoz kapcsolódó fajok.
Az aloe verát széles körben használják a kozmetikai iparban és az alternatív gyógyászatoknál, mivel fiatalító, gyógyító és nyugtató hatása van. 

Aloe vera jellemzői

Az aloe vera egy rövid szárú, zamatos növény, amely maximum egy méter magasra nő meg. A levelek vastagak, húsosak, zöld és szürke színűek, valamint néhány fajtán fehér pöttyök találhatók a felső és alsó leveleken. 2-3 centiméteres, lelógó sárga virágot növeszt nyaranta.

Előfordulása

Az aloe vera őshazája nem egyértelmű, mivel már széles körben használják az egész világon. Kínában és Dél-Európában a 17. században vezették be.

Aloe vera termesztése

Az aloe verát dísznövényként is lehet tartani. Népszerű a modern kertészetek körében, mivel érdekesek virágai és különleges a formája.
Nem vízigényesek, így akár sziklakertekbe vagy szárazabb területekre is lehet ültetni őket. Bírják a fagyot és a kártevő rovaroknak is ellenállnak.
Szeretik a napfényt, de nem szabad közvetlen, erős fénynek kitenni őket, mert megsárgulhatnak.
Ha cserepes aloe veránk van és elkezdenek nőni mellette kisebb aloe vera növények, ki kell őket ültetni, hogy ne szívják el a tápanyagot.
A mezőgazdasági értelemben vett legnagyobb termesztők: Ausztrália, Banglades, Kuba, Kína, Mexikó, India, Jamaica, Kenya, Tanzánia, Dél-Afrika valamint az USA.

Felhasználása

Az aloe verát leginkább a kozmetikai iparban és alternatív gyógyászatokban használják fiatalító, gyógyító és nyugtató hatása miatt. De előfordul krémekben, joghurtokban, italokban és desszertekben is.

Alkalmazzák még étrend kiegészítőnek, emésztést segítő italnak és megfázás elleni szernek is.

Lehetséges orvosi felhasználása, amelyről kutatások folynak: Sebek kezelése

Az aloe vera hatásos lehet sebek, elváltozások kezelésére. Néhány tanulmány azt mutatja, hogy ez a növény elősegíti a gyógyulást. Alkalmas első és másodfokú égések kezelésére, pikkelysömörre és herpeszre. Antibakteriális és gombaellenes tulajdonságokkal is rendelkezik.

Bár még nem bizonyított, de az aloe vera alkalmas lehet a bőrrák megelőzésére vagy kezelésére is. Egy teszt során kiderült, hogy az a csoport, amelyik aloe verás fogkrémet használt, azoknál csökkent a fogínygyulladás, akik viszont fluorozott fogkrémet, náluk változás nem történt. Előzetes tanulmányok alapján az aloe vera összetevőinek köszönhetően csökkentheti a diabéteszt és a magas vérnyomást, illetve a vércukorszintet is.


Így használd fel a bodzát!

A bodza az egyik legősibb növény, felhasználásának rengeteg módja van, gyógyító hatásáról azonban még mindig csak kevesen tudnak. A most következő cikk azt a célt szolgálja, hogy megismertessük veletek ezt a csodálatos növényt, mellette mutatunk pár remek receptet is! 

Így használd fel a bodzát!

A bodzáról röviden

A bodza egyes rendszertanokban a pézsmaboglárfélék családjának egyik növénynemzetsége. Mások a loncfélék családba sorolják, és vannak, akik a bodza és a bangita nemzetséget a bodzafélék családjába vonják össze. Az egyre elfogadottabb APG osztályozás több korábbi családot egyesített a pézsmaboglárfélék családjában.

Felhasználása

A gyalogbodza és a fekete bodza bogyós terméséből főleg a Dunántúlon lekvárt főznek: ez a csete.

A bodzafa könnyen megmunkálható, de manapság nem használják, és régen is csak bizonyos speciális tárgyakat készítettek belőle. Ennek legfőbb oka, hogy az ágak belsejében jellegzetes, puha, szivacsszerű rész, a bodzabél húzódik végig. Ezt a szivacsos részt eltávolítva (hagyományosan forró dróttal égették, piszkálták ki), egyszerű, üreges botot kapunk, ami számos tárgy (bodzasíp, furulya, bodzapuska) készítéséhez kiváló.

A bodza fájának fűtőértéke elenyésző. Kizárólag bodzafából úgyszólván lehetetlen tüzet rakni, egészen szárazon is alig gyullad meg, csak izzik és hamuvá omlik össze.

A 19. században még gyakori étel volt a tojással kirántott bodzavirág (bodzafánk). Sokak kedvenc csemegéje ma is a rántott bodzavirág, amelyet sörös palacsintatésztába forgatnak meg, majd hirtelen, forró olajban kisütnek. Fahéjas porcukorral, lekvárral tálalják. A palacsinta tésztájába friss bodzavirágot morzsolnak. Kisütés után bodzalekvárral vagy fõzött, bodzavirágos krémmel töltik.

Gyógyhatása

Gyógyhatása: Köptető, veseműködést szabályzó, izzasztó. A virág teája megfázásnál izzasztó és köptető. Mandula- és torokgyulladás ellen régen tejjel leforrázva ajánlották. Vérnyomáscsökkentő, nyugtató, hashajtó, veseműködést szabályozó gyógyteákban is megtalálható. A gyümölcs főzetével a görcsszerű fejfájást gyógyítják.

Bodzavirág szörp

Hozzávalók

  • 40-50 ág bodzavirág tányér
  • 4-5 db citrom
  • 2,5-3 kilogramm cukor vagy méz
  • 20-30 szem citrompótló

Elkészítés

A bodzavirágokat helyezzük egy nagyobb fazékba, öntsünk rá vizet, annyit, hogy az ellepje teljesen. Szeleteljük fel a citromot, majd adjuk hozzá, ezután keverjük meg, és fedjük le egy fedővel. Nincs más dolgunk, mint berakni a konyhába, vagy a pincébe és állva hagyni 1-2 napig. Ezután szűrjük le lehetőség szerint egy sűrűbb szövésű gézanyag segítségével, majd ismét öntsük egy nagy fazékba, ekkor adhatjuk hozzá a cukrot és a citrompótlót. Ha benne van minden, keverjük el ismét, majd forraljuk fel. Fontos, hogy még forrón öntsük bele az üvegekbe, amiket zárjunk le jó erősen, ezután tegyük bele szárazdunsztba. Másnap az üvegeket már elhelyezhetjük a spájzban. Fogyasztása vízzel hígítva, esetleg mentalevéllel javasolt.

Bodzalekvár

Hozzávalók

  • 1-2 kilogramm bodzaszem
  • 30-40 dekagramm cukor
  • fél rúd vanília
  • 1 citrom

Elkészítése

Öntsünk a befőző edénybe 1 deciliter vizet, majd öntsük bele a megmosott bodzaszemeket is és forraljuk fel. Amikor már forr, adjuk hozzá a cukrot, a vaníliát és a felkarikázott citromot. Kevergessük folyamatosan 40-50 percig, ha ezzel is megvagyunk, akkor nincs más dolgunk, mint üvegekbe tölteni, majd jól lezárni és száraz dunsztba helyezni.

Bodzapálinka

Hozzávalók

  • 40-50 darab bodzavirág
  • 3-4 liter víz
  • 50 gramm citromsav
  • 2-3 üveg pálinka

Elkészítés

A bodzavirágokat semmiképpen ne mossuk le, mert különben elveszítjük az íz világát, rázogassuk le róla a bogarakat, mást ne tegyünk. Helyezzük egy zárható üvegbe a vizet, a citromsavat és a virágokat, zárjuk le egy napig. Másnap szűrjük le és öntsük ezt a vizet a pálinkához és a cukorhoz, majd jó alaposan keverjük össze. Akár már aznap fogyasztható. Fontos, hogy egy évig fogyaszthatjuk, ha hűvös helyen tároljuk.


Itt a potenciális gyilkos ételek Top10-es listája

Limabab, rebarbara levél, zöld burgonya, amazon mandula, penészes rozskenyér - ha nem figyel oda, mindegyik lehet akár az utolsó étke is. Íme a legártatlanabbnak tűnő, "nem is gondoltam volna, hogy..." étkek tizes listája

Cseresznye

A cseresznye magjának kettéharapásával kéksav (hidrogén-cianid) szabadul fel, ami nagy mennyiségben halálos lehet.

Rebarbara

A rebarbara levelétől óvakodjon, semmiképp se egye meg, mert magas az oxálsav-koncentrációja, és ez mérgező. A rebarbatának csak a szára ehető, ám ezt is, mielőtt feldolgozná, mossa meg, mivel a növény héja szintén tartalmaz oxálsavat.

Csillaggyümölcs

A csillaggyümölcsöt különösen a vesebántalmakban szenvedők kerüljék, mert a gyümölcs oxálsav tartalma olyan magas, hogy már kis mennyiség is súlyos károkat okozhat.

Krumpli

Az éretlen vagy az öreg, illetve kicsírázott krumpligumókban akár 0,06 százalékos is lehet a szolanin tartalom, ami helyileg izgathatja a nyálkahártyát, de sokkal súlyosabb következménye van annak, ha felszívódik. Ez esetben az anyag a központi idegrendszert megtámadva agyödémát, kómát és görcsöket okoz.

Manióka

A manióka, bár felénk nem túl elterjedt növény, ha mégis felhasználnánk, a főzés előtt mindig alaposan be kell áztatni, és meg kell főzni. A legtöbb maniókafajtában ugyanis különböző mennyiségű cianidot képező cukorszármazék fordul elő.

Brazil dió

A brazil dió, vagy más néven amazon mandula a világon a legsugárzóbb termés. Magas rádiumtartalma miatt sokat semmi esetre sem érdemes befalni belőle.

Vörös vesebab

A vörös vesebabot megfőzve kiváló ételek készíthetők, nyersen fogyasztvan intenzív borzasztó hányingert és hányást idéz elő.

Limabab

Ez a limababra is igaz, ráadásul ez nagyobb arányban tartalmaz cianidot, ezért legalább 10 percig főzni kell, hogy fogyasztásra alkalmassá váljon.

Szerecsendió

A szerecsendiótól kis mennyiségben jobb hangulatot okoz, de már akár két evőkanálnyi mennyiségtől is lehet hallucinálni, nagyobb adagban pedig akár halált is okozhat.

Rozskenyér

A penészes rozskenyér az LSD-hez hasonló formájú vegyületeket tartalmaz.


Almaecet: nagyszerű ötletek a felhasználásához

Ne csak a salátába tegyük!

 HáziPatika.com

Az almaecet igen sokoldalúan felhasználható, külsőleg és belsőleg, az otthonunk tisztán tartásához és a szervezetünk méregtelenítéséhez is. Olcsó és környezetbarát, ezért megéri egy kicsit jobban megismerni!

szájvíz, pattanás elleni szer, tisztítószer, fogyókúrás szer, almaecet

Az almaecetet sokan egyszerű fogyókúrás szernek tartják, pedig jóval több haszna van, és, valljuk be, a fogyáshoz nyújtott segítsége elhanyagolható. Tudományos bizonyítékok legalábbis nem támasztják alá ezt az elképzelést, sőt az almaecet tiszta fogyasztása a garat nyálkahártyájának irritációját okozhatja. Ennek ellenére mindenképpen érdemes a mindennapokban használni az almaecetet, lássuk, mi mindenre lehet!

Környezetbarát tisztítószer. Keverjünk össze egy rész almaecetet és egy rész vizet és tegyük egy spricnis üvegbe. Megtisztíthatjuk vele a konyhai és fürdőszobai felületeket, a tükröket, ablakokat is. Szagtalanító: Egy kevés laposabb tálba töltött almaecet segítségével hatékonyan szagtalaníthatjuk a kellemetlen levegőjű szobákat.

Mire használhatjuk még?

  • Dezodoráló szerként
  • Szemölcs elleni ecsetelőként
  • Lábszagtalanítóként
  • Szájszag ellen
  • Gyomorfájás ellen
  • Méregtelenítő szerként
Korpásodás elleni szer. Az almaecet megváltoztatja a fejbőr pH-értékét, így megakadályozza. hogy a korpásodásért felelős gombák elszaporodjanak. Ugyanakkor csökkenti a viszketést, az irritációt és zsírosodást is. Keverjünk össze negyed csésze almaecetet és negyed csésze vizet, öntsük a keveréket egy spricnis üvegbe, és alkalmazzuk közvetlenül a fejbőrön. Legalább egy órán keresztül hagyjuk hatni, utána öblítsük le.

Pattanástalanító. Az almaecet arctonikként alkalmazva segít elpusztítani a bőrön tenyésző baktériumokat, amelyek többek között a pattanások kialakulásáért is felelősek.

Zúzódás-halványító. Az almaecetnek enyhe gyulladáscsökkentő hatásai is vannak, ezért borogatásként alkalmazva elhalványíthatjuk a zúzódásokat, és felgyorsíthatjuk a gyógyulásukat.

  Univerzális szer az almaecet  
 

Univerzális szer az almaecet

 

Szájvíz és fogfehérítő. Almaecetet a fogakba dörzsölve, majd leöblítve enyhe fehérítő hatást érhetünk el. Ha pedig egy rész almaecetet és két rész vizet összekeverünk, természetes szájöblítő vizet kapunk, mely segít csökkenteni a szájban lévő baktériumok számát.

Viszketés ellen. Az almaecet mindenféle bőrirritációt hatásosan csökkent, így a rovarcsípések, növény okozta kiütések ellen is nagyon hatékony, többek között azért, mert hűsíti a bőrt.

Ez neked is használni fog! Olcsó házi csodaszer ízületi gyulladásra

 

A csontok és a porcok jelentős részét rugalmas fehérjék alkotják, melyek nélkül azok már egy egyszerű ütéstől is szilánkokra törnének. Az e fehérjékből álló zselatin segítséget jelent az ízületi panaszok estén.

A kopásos ízületi megbetegedések ötven felett az egyik leggyakoribb betegségnek számítanak és általában a porcok károsodását jelentik. Ízületi fájdalom olyankor jelentkezik, ha az izmok nem tudják a test alapvető felépítése szerint megfelelő módon mozgatni a csontokat. Ebben az esetben a szervezetünk elég fájdalmas vészjelzéseket ad, amit, ha nem veszünk figyelembe további ízületi károsodáshoz vezet.

Ízületi betegségre vannak ismert házi praktikák, mint a jegelés, melegpakolás vagy az ízület átmeneti pihentetése. Meleg pakolás vagy borogatás krónikus fájdalom, gyulladás esetén a legjobb, hogy például az izomgörcs csökkenjen. Jeges pakolás akut ízületi gyulladás, ínhüvelygyulladás, isiász okozta fájdalom esetében jó.

Egyre több helyről lehet hallani mostanában, hogy az ízületi gyulladás és fájdalmak kezelésének legjobb módszere a háztartási vagy étkezési zselatinból készült pakolás. A módszer logikusnak tűnhet, ráadásul olcsó is, érdemes kipróbálni.

A zselatint vagy zselatintartalmú készítményeket már meglehetősen régóta alkalmazza gyógyhatású anyagként az emberiség. Már a XII. században Hildegard Bingen úgy írta le borjúbőrből és porcokból készült főzőlét (mi talán kocsonyának neveznénk), mint ami alkalmas gyógyszere lehet az ízületi fájdalmaknak. A latin országokban a zselatin a haj és a köröm növesztésének évszázadok óta bevált eszköze.

Külsőleg és belsőleg egyaránt csodát tesz!

Mindezek fényében bátran állítható, hogy az ízületi fájdalomban szenvedők egy régi-új szerrel is számolhatnak ízületi gyulladásuk és a fájdalom csökkentésére.

A zselatin emésztése tökéletesen biztonságos, mellékhatásokkal nem kell számolnunk, ráadásul a szaküzletekben is kapható zselatintartalmú termékek könnyen felszívódnak, bevitelük egyszerű, és ha ez önmagában nem lenne elég, a zselatin mellett további, az ízületek egészséges fejlődését elősegítő vitaminokat illetve ásványi anyagokat tartalmaznak.

A boltokban kapható étkezési zselatint állati eredetű csontból készítik. Ez az, ami a kocsonyás állagot biztosítja a számára. Mivel az ízületi fájdalmat porckopás okozza, illetve, hogy a csontban nincs megfelelő mennyiségű kálcium és ezt a csont az ízületből vonja ki, logikus, hogy ezt helyileg akarják pótolni. Így bármilyen boltban vásárolható étkezési zselatinból el lehet készíteni egy adagot és hagyni kell kihűlni, de még folyós állapotban az érintett testrészre például térdre kenni és rajta hagyni közel 45 percet (az idő fontos,ezt be kell tartani).

Aki próbálta, állítja, hogy a módszer akkor működik jól, ha szinte az összes mennyiséget felszívja a fájó terület! A megmaradt vékony hártyát egyszerűen csak le kell húzni.

Belsőleg is hatásos!

Egyre többen osztják meg a tapasztalataikat a neten a zselatin ízületekre gyakorolt csodás hatásával kapcsolatban: „Minden reggeli közben megeszek egy teáskanál zselatint. Mostanában már ékpárna nélkül is tudok ülni, folyamatosan enyhülnek a panaszaim. Nem rohamléptekkel, de határozottan egyre jobb és jobb. Káros mellékhatást egyenlőre nem tapasztaltam, sőt. Erősebbek a körmeim, kevésbé hullik a hajam. És nem fájdalomcsillapítókon kell élnem.” „Nagyon jó! Már régen szenvedek a vállfájástól, sok mindent kipróbáltam, a zselatinkúrát 2 napja csinálom, és már tudtam éjjel aludni!”

Aki belsőleg fogyasztaná a zselatint, nyugodtan ízesítheti. Lehet belőle „gumicukrot” készíteni, így könnyebb megenni. Ehhez fel kell forralni meleg vízzel (a tasakon található útmutatás szerint), kedvünkre ízesíteni, majd jégkocka vagy bonbon készítő formába önteni, megszilárdítani, és kész is.


Még néhány hasznos tanács ízületi fájdalmak esetére:

Ülés közben ne tegyük a lábunkat keresztbe, mert elzárja a vérkeringést, és a gerinc is kórosan görbült lesz.
Amikor fellángol az ízületi gyulladás érdemes csípősebb ételeket enni. (A cayenne bors, a chili vagy a gyömbér olyan összetevőket tartalmaz, melyek enyhítik a duzzanatokat és gátolják az agyban az egyik fájdalmat közvetítő vegyület hatását.)


 

5 hatékony gyógynövény a vércukorszint szabályozására

 

 

 

Manapság a cukorbetegség a világ minden részén égető probléma. A folyamatos stressz és az egyre romló étkezési szokások mindig magasan tartják a vércukorszintet. Mindennek a tetejébe az ülő életstílusunk miatt kevesebbet mozgunk, mint valaha.

Szerencsére nincs hiány a vércukor szabályzására felírható modern gyógyszerekből. Ezek az orvosságok azonban, csakúgy, mint bármely más allopatikus készítmény, komoly mellékhatásokkal rendelkeznek. 

A gyógynövényeket és a természetes orvosságokat nem csak évszázadok óta használják, de ráadásul nagyon csekély mellékhatásaik vannak, ha vannak egyáltalán. Fedezze fel ön is ezeket a bevált, régi módszereket, amelyek csodákat művelnek a szervezetünkkel!

Gymnema Sylvestre

Ezt a növényt hindiül „cukorgyilkosnak” nevezik, nem nehéz tehát elképzelni, hogy tele van a cukorbetegség ellenszereivel. Gymnemic savat tartalmaz – ez egyfajta glikozid, amely csökkenti az ízlelőbimbók érzékenységét az édes dolgokra, ezzel redukálva az elő-cukorbetegek cukoréhségét. A 2-es típusú cukorbetegek is szabályozhatják a vércukrukat ezzel a növénnyel: növeli a sejtekben az enzimek aktivitását, így azok felhasználják a testben lévő felesleges glükózt. Emellett a növény gyorsítja az inzulintermelést is (kell is, mert Indiában van a legtöbb cukorbeteg a világon).

Ginzeng

A ginzeng évszázadok óta az immunerősítő és gyógyító hatásairól ismert, ám nemrég kimutatták, hogy bizonyos antidiabetikus tulajdonságokkal is rendelkezik. A ginzeng fogyasztásával lelassul a szénhidrátok felszívódása, a sejtek pedig aktívabban hasznosítják a glükózt. Emellett a hasnyálmirigy inzulintermelése is megnő. Mindez hozzájárul a test egészségéhez és a cukorbetegségre való hajlam csökkentéséhez. A cukorbetegek esetében a ginzeng 15-20%-kal csökkentheti a vércukorszintet –  a Torontói Egyetem kutatói szerint.

Zsálya

Egy német tanulmány során kimutatták, hogy az éhgyomorra fogyasztott zsályakivonat jelentős mértékben csökkenti a vércukorszinteket. Fokozza az inzulin-kiválasztást és annak hatását, mely segít mérsékelni a vércukrot az diabéteszt megelőző állapotokban, és szabályozni azt a 2-es típusú cukorbetegek szervezetében. A zsálya ezen felül a máj működését is pozitívan befolyásolja; az egészséges máj pedig erősíti az immunrendszert. Habár előszeretettel használják húsos ételek ízesítésére, a zsálya tea formájában a leghatékonyabb.

Áfonya

Egy újabb növény, amelynek jelentős cukorbetegség elleni gyógyhatásait szintén elérhetjük egy csésze tea fogyasztásával. Az áfonyában található egy glükokinin nevű vegyület, amely a vércukorszint csökkentéséért felelős.

Ez a gyümölcs azokon is segít, akiknek a betegség miatt leromlott a látásuk. Vigyáznunk kell azonban az áfonyakivonat és a cukorbetegségre szedett gyógyszerek egyidejű alkalmazásával, mert a vércukorszint hirtelen veszélyesen alacsony szintre eshet. A vércukorszintet ajánlott rendszeresen mérni.

Oregánó

Ez a spanyol és mediterrán eredetű egzotikus fűszer glikozidokat tartalmaz, amelyek csökkentik a test vércukorszintjét. Az oregánó vizes kivonata glükozidáz-gátló tevékenységet mutat. A kivonatból kiválasztott rozmaringsav növeli a hasnyálmirigy amiláz-aktivitását, valamint erősíti az immunrendszert. Segít növelni az inzulin aktivitását, és mozgósítja a sejtekben a glükózt, ezzel lassítva a szénhidrátok kialakulását.

A cukorbetegség javarészt az életstílusból adódó betegség: ez az első dolog tehát, amin változtatnunk kell a megelőzéséhez. Étkezzünk egészségesen, kapcsoljuk ki a tévét és sétáljunk egyet! Eleget terheltük már a testünket, vegyük most kézbe az egészségünket!


I. | II. | III. | IV. | V. | VI. | VIl. | Vlll. | lX. | X. |

| XI. | XII. | XIII. | XIV. | XV. | XVI. | XVII. | XVIII. | XIX. | XX. |

 

 

Nyereményjáték! Nyerd meg az éjszakai arckrémet! További információkért és játék szabályért kattints! Nyereményjáték!    *****    A legfrissebb hírek Super Mario világából, plusz információk, tippek-trükkök, végigjátszások!    *****    Ha hagyod, hogy magával ragadjon a Mario Golf miliõje, akkor egy egyedi és életre szóló játékélménnyel leszel gazdagabb!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, nagyon fontos idõnként megtudni, mit rejteget. Keress meg és nézzünk bele együtt. Várlak!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését!    *****    rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com    *****    Vérfarkasok, boszorkányok, alakváltók, démonok, bukott angyalok és emberek. A világ oly' színes, de vajon békés is?    *****    Az emberek vakok, kiváltképp akkor, ha olyasmivel találkoznak, amit kényelmesebb nem észrevenni... - HUNGARIANFORUM    *****    Valahol Delaware államban létezik egy város, ahol a természetfeletti lények otthonra lelhetnek... Közéjük tartozol?    *****    Minden mágia megköveteli a maga árát... Ez az ár pedig néha túlságosan is nagy, hogy megfizessük - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Aktív közösség    *****    Az oldal egy évvel ezelõtt költözött új otthonába, azóta pedig az élet csak pörög és pörög! - AKTÍV FÓRUMOS SZEREPJÁTÉK    *****    Vajon milyen lehet egy rejtélyekkel teli kisváros polgármesterének lenni? És mi történik, ha a bizalmasod árul el?    *****    A szörnyek miért csak éjjel bújnak elõ? Az ártatlan külsõ mögött is lapulhat valami rémes? - fórumos szerepjáték    *****    Ünnepeld a magyar költészet napját a Mesetárban! Boldog születésnapot, magyar vers!    *****    Amikor nem tudod mit tegyél és tanácstalan vagy akkor segít az asztrológia. Fordúlj hozzám, segítek. Csak kattints!    *****    Részletes személyiség és sors analízis + 3 éves elõrejelzés, majd idõkorlát nélkül felteheted a kérdéseidet. Nézz be!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, egyszer mindenkinek érdemes belenéznie. Ez csak intelligencia kérdése. Tedd meg Te is. Várlak    *****    Új kínálatunkban te is megtalálhatod legjobb eladó ingatlanok között a megfelelõt Debrecenben. Simonyi ingatlan Gportal    *****    Szeretnél egy jó receptet? Látogass el oldalamra, szeretettel várlak!