| I. | II. | III. | IV. | V. | VI. | VIl. | Vlll. | lX. | X. |
| XI. | XII. | XIII. | XIV. | XV. | XVI. | XVII. | XVIII. | XIX. | XX. |
Minden dohányos számára kötelező: az elixír, ami megtisztítja a tüdődet!
Ha valaki már több mint öt éve dohányzik, annak kétségkívül jelei vannak, például az állandó vagy időszakos köhögés. A legjobb választás lenne örökre letenni a cigarettát. Ezentúl pedig ajánlott változtatni az életmódon és elkészíteni az alábbi keveréket, a tüdők megtisztítása érdekében.
1. Fokhagyma és hagyma
Tudjuk, hogy a hagyma és fokhagyma számos jótékony hatással rendelkezik. Rákellenes tulajdonságaik miatt számos rosszindulatú daganatot lehet megelőzni rendszeres fogyasztásuk által. A légúti fertőzések leküzdése érdekében ajánlatos minél több hagymát enni, lehetőleg nyersen.
2. Gyömbér
Szintén csodaszerként ismert. Többek közt azzal a tulajdonsággal is rendelkezik, hogy a dohányzás következtében kialakult lerakódást felszabadítja.
Kurkuma
Ez a csodálatos sárga fűszer gazdag vitaminokban, ásványi anyagokban, antioxidánsokban, és Omega 3 zsírsavban. Antibakteriális, vírusölő és rákellenes tulajdonságokkal rendelkezik.
Készítsük el a következő keveréket a tüdő megtisztítása érdekében.
Hozzávalók:
-
400 gramm hagyma,
-
1 liter víz,
-
400 gramm barna cukor,
-
2 evőkanál kurkuma,
-
egy hüvelyknyi apróra reszelt gyömbér.
Elkészítés: Tegyünk oda egy edényt a tűzre, öntsük fel vízzel, és tegyük bele a cukrot, majd főzzük össze őket. Adjuk hozzá a megtisztított és négybe vágott hagymákat, a reszelt gyömbért. Amikor felfőtt, vegyük kisebbre a lángot, majd keverjük bele a kurkumát, és addig forraljuk, míg felére csökken a keverék.
Tároljuk egy jól záródó üvegben a hűtőszekrényben, majd minden reggel éhgyomorra és este étkezés után két órával együnk meg belőle két evőkanállal.
Blokkolja a vírusokat! Bodzalé: a nátha ellenszere
Nemcsak a népi gyógyászat ismeri régóta a bodzát, a nyugati, hivatalos orvoslás is elismeri jótékony hatását.
Számos egyetemi kutatás megerősítette a bodza vírusellenes, antibakteriális, gyulladáscsökkentő, fájdalomcsillapító, immunerősítő és antiproliferatív (sejtszaporodást gátló) hatását. Teszi mindezt úgy, hogy közben védi a gyomor nyálkahártyáját, a májat és a hasnyálmirigyet.
Nemcsak a nátha, de még az influenzafertőzés tüneteit is enyhíteni tudja a bodza hatóanyaga, mert blokkolja a vírusok szaporodását. Ha tehát valaki elég peches ahhoz, hogy az influenzajárvány lecsengő szakaszában fertőződjék meg, fogyasszon több bodzalét, mint egyébként!
A hígítatlan bodzalé 100 ml-es napi adagja a megelőzésben játszik szerepet. Bármilyen vírusos fertőzés esetén 2 x 200 ml bodzalé fogyasztása javasolt az első és a második napon, és egy héten belül fokozatosan csökkenthető napi 100 ml-es adagra.
A gyermekgyógyászatban is az egyik legnépszerűbb gyógynövény: étrend-kiegészítők, hagyományos növényi gyógyszerek és egyéb természetes kivonatokat tartalmazó egészségügyi termékek, gyümölcslevek és szirupok formájában segít a megfázás és az influenza tüneteinek enyhítésében.
Tudtad?
Magyarország Európa egyik fő nemesbodza ellátója. Aki bodzával szeretne gyógyulni, itthon bármelyik gyógynövény boltban hozzájuthat. Nálunk szinte mindenütt megterem, gaznövényként nő. Így aztán szedhetjük-gyűjthetjük magunk is, késő tavasszal virágját, később bogyós gyümölcsét.
Tövises csodabogyó: a homoktövis
Jó néhány éve már mi is tudjuk azt, amit a tibetiek ezer esztendeje: ez a lehetetlen kinézetű, 3-5 méter magas, sűrűn ágas-bogas, tövises cserje csodaerejű bogyókat rejt. Azóta egészen másként tekintünk a homoktövisre, s ma már nemcsak megtűrt, de fölkarolt, sőt jelentős arányban telepített növényünkké is vált.
Egyik alfaja hazánkban is őshonos, elsősorban a Szigetközben, a Szentendrei-szigeten, Örkény közelében, a fővárosban Újpesten fordul elő. Termesztési szempontból ideális növény: a rossz szerkezetű, száraz, sós talajon éppúgy megél, mint az agyagos kőmálladékon. Kiváló téltűrő is, a fagyok nem károsítják.
Narancssárga termése augusztus elejétől szeptember végéig érik. Kezdetben kesernyés-savanykás, teljes érésben viszont kellemesen édes. Gyümölcsét elsősorban feldolgozva fogyasztjuk dzsem, gyümölcslé vagy bor formájában. Leveléből erősítő hatású tea készíthető.
A homoktövis széles körben hat szervezetünk egészségének helyreállítására, védelmére. Erősíti az immunrendszert, késlelteti az öregedési folyamatot, megtámogatja a legyengült szervezetet, illetve általánosan javítja az egészségügyi állapotot. Kiemelkedően nagy C-vitamin-tartalmának köszönhetően óv a megfázás ellen, fokozza az anyagcserét, csökkenti a vércukorszintet, védi a májat.
Mivel a homoktövis kétlaki növény, csak a hím- és nőivarú egyedek együttültetésével terem. A bőséges terméshez 9 nőivarúhoz 1 hímivarú példányt ültessünk. Javasolt térállás: 5 x 2 méter. Fajtái közül az Oranzsevaja igen korai (július végi) érésével tűnik ki, míg a tövis nélküli Csujszkaja bő termésével, a Jantarnaja pedig nagy gyümölcseivel. Növényünk rendszeres metszést nem igényel, az idősebb, kevésbé termő ágakat azonban érdemes rendszeresen ritkítani.
Forrás: EU-info
Rákellenes táplálkozás: így éheztessük ki a ráksejteket
Ne etessük őket glükózzal!
John F. Coy rákkutató felfedezésének köszönhetően egyre biztosabban kijelenthető, hogy a rákos sejt kialakulásában és terjedésében szerepet játszó tejsavas erjedést táplálkozásunk befolyásolja. Az erjedést előidéző cukor és a keményítő megvonása olyan hatással van a rákos sejt anyagcseréjére, amelytől az szó szerint "éhen hal".
Egy "normális" sejt glükózt éget el, hogy energiát termeljen. A rákos sejt azonban más utakon jár energia-utánpótlása és terjedése érdekében. Erjeszti a glükózt, és így tejsavat hoz létre. Coy professzor megfigyelte, hogy a rákos sejtek környezetében igen magas az általa felfedezett TKTL1 fehérje jelenléte.
Az erjesztő gén felfedezése
Mindeddig kevés figyelmet kapott a rákos sejtekben zajló másféle anyagcsere-folyamat. Csak mostanában tűnik ki egyre inkább, hogy az emberi testben végbemenő, mindeddig ismeretlen erjedéses folyamat döntően befolyásolja az agresszív ráktípusok kialakulását.
A TKTL1 jelentése: transketolase like-1 vagyis transzketolázhoz hasonló gén, illetve fehérje. A transzketolázok olyan enzimek, amelyek minden élőlényben előfordulnak, és a cukor átalakításához szükségesek - tehát erjesztenek. Segítségükkel képes a szervezet például glükózból dezoxiribózt előállítani - egy olyan cukortípust, amely a DNS alkotóeleme.
A TKTL1-pozitív rákos sejteknek az egészséges sejtektől eltérően nincs szükségük oxigénre az energiatermelés során. Helyette hatalmas a glükózigényük, amelyet nem égetés útján hasznosítanak, hanem tejsavvá erjesztik. Az így előállított tejsav azután segítségükre van az immunrendszer gátlásában, az áttétek képzésében, ráadásul ellenállóvá válnak a megszokott terápiás módszerekkel, például a kemoterápiával és sugárkezeléssel szemben.
A gén felfedezésével dr. Johannes F. Coy egyúttal a rákos megbetegedések leküzdésének kulcsát is megtalálta: a cukor és a keményítő kiiktatása az étrendből megvonja a rákos sejtektől létezésük alapját, a glükózt, így arra kényszeríti a "fiatal" rákos sejteket, hogy beszüntessék tejsavtermelésüket, és működésüket ismét az égés folyamatára alapozzák.
Ez ismét lehetővé teszi az immunrendszer hatékony működését, és a rákellenes terápiák is beváltják a hozzájuk fűzött reményeket. Azok a rákos sejtek, amelyek már hosszabb ideje megszokták a folyamatos glükózutánpótlást, hamar elpusztulnak a következetesen fenntartott glükózhiánytól.
Hogyan kell rákellenesen táplálkozni?
A dr. Coy-féle elv egy komplex program: a táplálkozási szokások megváltoztatásával és rendszeres sporttal megvonja a táplálékot az agresszív rákos sejtektől, és megakadályozza terjedésüket a testben. Az új rákellenes táplálkozás magas fehérje-, olaj/zsír- és rosttartalmú, nagyon kevés szénhidrátot tartalmazó étrenden alapul.
Célja, hogy étkezés után ne emelkedjék jelentősen a vércukorszint, az inzulinkibocsátás pedig minimális legyen. Emellett a lazítási módszerek és a természetgyógyászati kezelések erősítik az immunrendszert, ezért rákbetegeknek ajánlott a holisztikus szemléletű terápia.
|
|
|
|
A ráksejteket cukor- és keményítőmegvonással lehet kiéheztetni
|
|
A rákölő és rákmegelőző táplálkozás lényege
Minimális szénhidrát
Korlátozza cukor és keményítő fogyasztását napi 1 gramm szénhidrátra testsúlykilogrammonként. Ez például 60 kilós testsúly esetén megfelel egy szalámis kenyérnek egy szelet pizzának vagy egy adag csőben sült csicsókának.
Ne fogyasszon egyszerre 40 gramm szénhidrátnál többet, a cukor- és keményítőtartalmú ételeket pedig társítsa fehérjében, zsírban vagy olajban gazdag élelmiszerekkel, hogy lassítsa a glükóz felszabadulást.
Egészséges olajok
Olyan speciális olajkeverékekkel, amelyek megfelelő arányban tartalmaznak omega-3 és omega-6 zsírsavakat, pozitív hatást gyakorolhatunk a vércukorszintre, a vérnyomásra, csökkenthetjük a gyulladásos folyamatokat, és aktiválhatjuk a sejtekben zajló égést, azaz oxidációt.
Fogyasszon el mindennap testsúlykilogrammonként 0,5 ml olajkeveréket. Ha ön például hatvan kiló, ez napi 30 ml-t jelent, ez pedig nagyjából két és fél evőkanálnak felel meg.
Értékes fehérje
A fehérjék értékes aminosavakkal látják el szervezetünket, amelyek építőkövekként és energiaforrásként is szolgálnak, miközben, ellentétben a cukorral, hosszú időre jóllakottá tesznek. A speciális fehérjekenyér és a fehérjében dús tészta kiválóan alkalmas laktató köretnek.
Élelmi rostok
A zöldségek és gyümölcsök emészthetetlen rostjai kellemes jóllakottságérzést biztosítanak és megakadályozzák a gyors vércukor-emelkedést. A speciális, fehérjetartalmú rostmixek ráadásul sütéskor, főzéskor remekül helyettesítik a búzalisztet.
Másodlagos növényi anyagok
A zöldségek és gyümölcsök a vitaminokon és ásványi anyagokon kívül még más értékes, bioaktív anyagokat tartalmaznak. Sokszor ezeknek a másodlagos növényi anyagoknak köszönhető egyes élelmiszerek rákmegelőző hatása, melynek lényege, hogy megkötik a szabad gyököket, akadályozzák a rákos sejtek növekedését, és semlegesítik a rákkeltő anyagokat.
Savanyított tejtermékek
Azok az élelmiszerek, amelyeket tejsavas erjesztéssel tartósítottak, például az író, a túró, a joghurt, a sajt, a savanyú káposzta és a savanyított zöldségek, minimális mennyiségű cukrot tartalmaznak, mivel az eredetileg benne levő cukormennyiség már tejsavvá alakult. A rákos sejtek pedig nem képesek tejsavból energiát nyerni. Ezenkívül az író és társai lúgosító hatásúak.
Kiegészítésképpen: elegendő mozgás
Szakítson időt hetente háromszor 30 percet mérsékelt intenzitású, állóképességet fejlesztő sportra. Ez kiüríti a szervezet cukorraktárait, és optimalizálja az oxigénellátást.
...és simogatás a léleknek
Az alternatív gyógymódok és lazítási technikák, például az akupunktúra, az aromaterápia és az izomrelaxáció segítenek a lelki mélypontok áthidalásában és abban, hogy újból felébressze magában az életkedvet. Ezzel egyidejűleg a szilárd lelki egyensúly az immunrendszer működését is erősíti, így a rák elleni küzdelemben is segítségére van.
A kutató konkrét étrendi tanácsokat, valamint a tűrt, tiltott és támogatott élelmiszerek listáját, emellett recepteket is közöl könyvében, amelyből a HáziPatika.com is folyamatosan közread cikkeket.
Forrás:
Dr. Johannes F. Coy: Az új rákellenes táplálkozás
Ne dobd ki, használd fel az almahéjat!
Sok cikket lehet olvasni arról, mennyi minden köt ki a szemétben, pedig még újra lehetne hasznosítani. Most azt mutatjuk meg, mi mindenre jó az almahéj, ahelyett, hogy a kukában landolna. Soha többé nem fogjátok kidobni!
Véd a rák ellen
Az almahéj antioxidáns hatása jóval erősebbnek bizonyult, mint az alma húsából vett mintáké. Mindezek alapján érdemes tehát az almát, alapos tisztítás után, héjával együtt, rendszeresen fogyasztanunk, ezáltal gazdagítva szervezetünket számos fontos tápanyaggal, antioxidánsokkal.
Az alma héjában található un. fenolos szerkezetű vegyületeknek potenciális rákellenes hatása van.
Gyümölcslekvárok süritése
Az alma magházát, héját ne dobjuk ki, főzzük fel, mint a lekvárt, majd szűrjük le. Magas pektintartalma révén remekül süríti az egyéb gyümölcslekvárokat, lerövidítve ezzel azok főzési idejét.
Házi bőrradír
A gyümölcsös bőrradírozás nem ismeretlen a kozmetikában, és ha talán nem is ugyanazzal a hatékonysággal, de cserébe teljesen ingyen elvégezheted otthon is, és így is felfrissül tőle a bőröd. A szokásos arctisztítás után dörzsöld át a bőrödet almahéjjal, úgy, hogy a gyümölcshúsos rész érjen az arcodhoz.
A finom savak gyengéden tisztítják a bőrt, eltávolítják a szennyeződéseket és az elhalt hámrétegeket, és serkentik a keringést. Utána mosd le az arcod hideg vízzel, tonizálj és használj hidratálót!
Pihe-puha sütemények
A mézeskalács, de más, hasonló, keksz szerű sütemények átka, hogy nehezen puhulnak meg, gyakran még zacskóban tartva is kemények maradnak, és hiába finomak, ha “beletörik” az ember foga egy-egy falatba, ami sajnos bárkivel előfordulhat..
Legközelebb, amikor kekszet sütsz, a sütiket tedd egy zacskóba vagy egy lezárható dobozba, és dobd melléjük egy alma lereszelt héját. Másnapra a kekszek nem csak finom puhák, de mennyeien illatosak is lesznek. Sokkal szívesebben fogod őket megkóstolni, meglátod!
Almaecet
Az almaecet minden háztartásban jól jön, nem csak takarítani egyszerű vele, de a salátáknak is isteni ízt ad. Elkészíteni pofonegyszerű: fogj egy befőttesüveget, és az aljára tegyél körülbelül 4 ujjnyi vastagon almahéjat, majd töltsd meg vízzel, és adj minden 10 kanál vízhez egy kanál cukrot is.
Takard le a befőttesüveget gézzel, majd meleg helyen hagyd állni 8-10 napig, végül szűrd le, és már kész is van az almaeceted!
Almachips
Az almahéjat érdemes kiszárítani is, mert isteni almachipset kapsz, ami egészséges és kalóriaszegény nassolnivaló, de gazdagíthatod vele a müzlidet és a zabkásádat is, ráadásul diéta idején is fogyaszthatod.
Ha valami igazán finomat szeretnél, akkor a megszárított almahéjat mártsd olvasztott csokoládéba, és hagyd megszáradni. Az eredmény mennyei lesz, de azért ne felejtsd el, hogy így már nem olyan kalóriaszegény a finomság.
Ragyogó edények
Megfeketedtek az alumínium edényeid? Semmi gond! Dobj az edénybe friss almahéjat, öntsd fel egy picike vízzel, és kezdd el forralni!
Ha az edény külső része feketedett meg, akkor az almahéjas főzetbe márts szivacsot, és ezzel dörzsöld át az edényt. A foltok nyomtalanul eltűnnek.
Almahéj tea
A megszárított, darabokra tördelt almahéjból nem csak finom, de az egészségre is jótékonyan ható tea készíthető, amit nagyanyáink a hurutos megfázásra, köhögésre javasoltak annak idején.
Ha szárított gyümölcsökkel, egy-egy darabka fahéjjal és szegfűszeggel kevered el, akkor isteni finom tea alapanyagot kapsz, amit forró vízzel leöntve, majd 8 perc áztatás után, leszűrve kortyolgathatsz, akár náthás vagy, akár csak egy kis kényeztetésre vágysz.
Serkenti a kalóriaégetést
Az Iowai Egyetem új kutatásából az derült ki, hogy az almahéjban előforduló egyik természetes anyag az urzolsav az izom és a barna zsír, a kalóriaégető tulajdonságáról híres két szövet mennyiségének növelése révén szorítja vissza az elhízást és az ezzel járó egyéb rendellenességeket.
Forrás: Tudasfaja.com
A gyulladásgátló kövirózsa
A kövirózsa a kőtörőfű-virágúak rendjébe és a varjúhájfélék családjába tartozó nemzetség.
Alakjuk hasonlósága miatt időnként „kövirózsának” nevezik még az Aeonium, a Graptopetalum, az Echeveria nemzetség tagjait, és főként a Jovibarba nemzetség korábban ide sorolt fajait, sőt, más tőrózsás növényeket is. Magyarországon két fajuk honos, mindkettő védett.
A sziklakertek elmaradhatatlan növényeiként számos fajt dísznövényként termesztenek. Sok kertészeti változat kapható különböző fantázianeveken. A szárazon hagyott támfalak réseibe is ültethetünk kövirózsákat. Néhány faj vizsont gyógyhatású is.
A kövirózsa elterjedése, élőhelye
Főleg Európában gyakori; jellegzetes levélrózsái többnyire a hegyvidékek sziklás, napos lejtőin tűnnek fel. A karsztsziklagyep egyik jellegzetes növénye.
A kövirózsa megjelenése, felépítése
Pozsgás (levélszukkulens) évelő, sok sarjat nevelő, talajtakaró vagy párnás. Tőrózsában növő levelei változatos méretűek; csúcsuk a fajtól függően tompa vagy hegyes; a színük zöld, kékes vagy pirosas. Kétivarú, aktinomorf virágai vastag, pozsgás levelekkel vagy pikkelylevelekkel borított száron a kifejlett tőlevélrózsák közepéből emelkednek ki, és annak csúcsán, bogernyővirágzatban nyílnak a nyári hónapokban. Színük fajonként más és más: többnyire fehér, sárga, rózsaszínű, piros, számtalan árnyalattal. Az elvirágzott tőrózsák elpusztulnak, de az addigra legyökerezett sarjak tovább élnek és áttelelnek. Erre utal a Sempervivum nemzetség – és vele az alcsalád – neve is (semper = mindig, állandóan; vivum = élő, eleven).
A kövirózsa életmódja, termesztése
Szélsőségesen szárazságtűrő, igénytelen növény. A sok napsütést meghálálja: minél több a fény, annál jobban fejlődik. Csak a pangó vizet nem tűri: olyan helyekről, ahol a víznek nincs lefolyása, könnyen kirothad. A legalkalmasabb számára a kevés humuszt tartalmazó, laza, jó vízáteresztő talaj.
A kövirózsa felhasználása
Az ókorban azt hitték róla, hogy megvédi a házat a villámcsapástól — ezért Iuppiter növényének tartották. E hit utóhatásaként a házi kövirózsát mindmáig sokfelé a háztetőkre ültetik.
A sziklakertek elmaradhatatlan növényeiként számos fajt dísznövényként termesztenek. Sok kertészeti változat kapható különböző fantázianeveken. A szárazon hagyott támfalak réseibe is ültethetünk kövirózsákat. Néhány faj gyógyhatású
A kövirózsa leveléből kinyert zöldes színű folyadék kiváló gyulladásgátló hatású. Huzat, fülfájás, fogfájás és nyaki nyirokmirigy duzzanatok kezelésére is alkalmas, a levével átitatott vattával dugaszoljuk be a fület éjszakára.
Forrás: www.wikipedia.hu
Ne dobd el! Azt hiszed szemét, pedig kincset rejt a burgonya héja!
Cukorbetegség, rák, magas koleszterin – ezeket mind gyógyítja és még a fogyásban is segít!
Egyre több „haszontalan” dologról derül ki, mennyire hasznossá válhat, csak ismernünk kell, mi ellen vethetjük be, mint csodafegyvert. Hasznos tulajdonságait látva, lehet, hogy hamarosan te is átgondolod, hogy kidobod-e a burgonya héját a szemétbe… Inkább alaposan mosd meg és edd!
Immunerősítő
A burgonya héja úgy működik, mint egy C-vitamin erőmű, erős antioxidáns tulajdonsága van. A héja B-komlex vitamint és kalciumot is tartalmaz, így szerves részévé válik az egészséges és erős immunrendszernek.
Segít a fogyásban
Mindannyian tudjuk, hogy a burgonya szénhidrátban gazdag, azonban mivel zöldség, így a fogyókúrázók részben bűn nélkül fogyaszthatnak belőle. Ráadásul a burgonya héjában amellett, hogy megfelelő mennyiségű nátriumot tartalmaz, lényegesen kevesebb zsírt tartalmaz, mint maga a zöldség. Így a fogyni vágyóknak ajánlott.
Csökkenti a vér koleszterinszintjét
Magas rosttartalma miatt koleszterin csökkentő hatással van a szervezetre, ezért akik ilyen problémával küzdenek, nyugodt szívvel fogyaszthatják.
Véd a rák ellen
Mivel igen erős antioxidáns tartalma van, így nagy mennyiségű klorogénsavat tartalmaz, amely leköti a karcinogént (rákot okozó vegyület), és így védi a szervezetet a rákkal szemben.
Csökkenti a szívbetegség kockázatát
A burgonya héj tele van káliummal, ezért fogyasztása csökkenti a szívroham és a stroke kockázatát. Egy másik szívbarát anyag is jelen van a héjban, mégpedig az ugyancsak hasznos Omega-3 zsírsav.
Fenntartja a vércukorszintet
Ha folyamatos éhségérzetet érzel, fogyassz legalább napi egy alkalommal krumpli héjat, ami segít az agynak lemondani a habzsolásról. Rendszeres fogyasztása a 2. számú cukorbetegség kezelésében jelentősen hatékony csodaszer lehet.
Természetesen a burgonyát alaposan meg kell mosni, ha héjastól fogyasztjuk. És arra is ügyelni kell, hogy ha megzöldült a héja (annál a krumplinál fordul ez elő, amelyik gumója a föld fölé kerül), ne fogyaszd el, mert ez esetben felhalmozódott benne a szolanin, ami mérgező.
Ezekkel a gyógynövényekkel kezelheted az ízületi gyulladásodat
Az ízületi gyulladás során az ízületek megduzzadnak és jelentős fájdalmat okoznak. És a legtöbbször nem múlik el, vagy vissza-visszatér a probléma.
Az ízületi gyulladások antibiotikumos vagy fájdalomcsillapítók általi kezelésétől az ájurvedás kezelésig sajnos csak kevés lehetőség van a betegség kezelésére. Ha ízületi gyulladásod van, de félsz a fájdalomcsillapító injekcióktól és tablettát sem szívesen veszel már be folyamatosan, olvass tovább, mert van megoldás.
A gyógynövényes kezelés biztonságos módszer, hiszen ezeknek a gyógynövényeknek szinte egyáltalán nincsenek mellékhatásai. Ráadásul rengeteg olyan gyógynövény van, melyeket magában vagy tea formájában fogyasztva hatásosan lehet alkalmazni az ízületi fájdalmak csökkentésére. Íme.
Ananász
Az ananász egy bromelain nevű anyagot tartalmaz, amely megakadályozza a duzzadást. Segít megemészteni a fibrint, ami a különböző köszvénytípusok okozója lehet. Érdemes ízületi gyulladás esetén gyakran fogyasztani.
Angyalgyökér
Az európai népi gyógyászatban használt gyógyszer alkotórésze. A nyugati angyalgyökérnek 12 gyulladáscsökkentő, és több különböző görcsoldó és fájdalomcsillapító hatású elemei vannak.
Édesgyökér
Az édesgyökér kortizonként (a mellékvese kérgének hormonja) működik, allergia-, illetve régóta használt gyulladáscsökkentő.
Fűzfa
Salicin nevű anyagot tartalmaz, amely az aszpirin gyógynövény megfelelője, tehát a fűzfabarkából készült tea ugyanúgy hat, mint az aszpirin: csökkenti a fájdalmat és a duzzanatot.
Ginzeng ital
Amellett, hogy hatóanyagai, a ginzenozidok segítenek a testnek minden fajta stresszel megbirkózni, a ginzeng tea a köszvénnyel is csodákat művel.
Gyömbér
E csodanövény gyógyhatásai megszámlálhatatlanok. Amellett, hogy gyömbértea és gyömbérőrlemény a megfázás egyik legjobb ellenszere, a köszvény okozta duzzanatot is gyorsan lelohasztja.
Indiai tömjénfa
Ritka tulajdonságokkal rendelkező gyulladáscsökkentő hatása van. Olyan, mint egy nem szteroid gyulladáscsökkentő gyógyszer.
Kurkuma
A kurkuma a leghasználatosabb gyógynövény Ázsiában, különösen Indiában. Nincs olyan betegség, amit ne lehetne vele gyógyítani. A kurkuma sárga festékanyagának, a kurkuminnak jelentős gyulladáscsökkentő hatása van.
Házilag elkészíthető krém az ízületi fájdalmak gyógyítására
Ízületi fájdalmakat sok egészségügyi probléma okozhat: ízületi gyulladás, reuma, törések, sérülések, stb. Egy otthon elkészíthető olcsó krém azonban a legmakacsabb fájdalmat is képes megszüntetni.
Dédanyáink mindent tudtak, többek között gyógyszerek nélkül csillapítani a fájdalmat. Egy régi orvosi könyv az ízületi fájdalmakra is ajánl házilag elkészíthető gyógyírt.
Ha a test bármely részén fájdalmat érezel, nyugodtan alkalmazhatod ezt a krémet. Kend rá a fájdalmas részre, egy ruhadarabbal (például textilpelenka) fedd le és hagyd rajta másfél órán át. A legjobb (legkényelmesebb) lefekvés előtt alkalmazni. 4-5 napon át ismételd meg a kezelést. Már az első alkalom után érezhető lesz a hatás, a fájdalom jelentősen csökkenni fog!
A természetes összetevőket tartalmazó krém receptje egyszerű, de nagyszerű.
Keverj össze egy edénykében 1 evőkanál szódabikarbónát 1 evőkanál mézzel, 1 evőkanál csípős mustárral és 1 evőkanál sóval. A krémet használat után a hűtőben tárold.
Házilag elkészíthető pakolások
Régi módszer az ízületi gyulladás kezelésére a káposztaleveles borogatás. A káposzta- vagy kelkáposzta levelek ereit kivágjuk, a levelet nyújtófával kisimítjuk, majd ezzel borogatjuk a fájós tagokat. A levelek hűsítenek, és kivonják a méreg- és salakanyagokat. A legjobb éjszakára felhelyezni őket.
A gyulladt ízületre ajánlják még a hideg túrópakolást, amit nedves ruhába téve mintegy fél órán át kell az ízületen hagyni.
Belsőleg alkalmazható tea
Sok ízületvédő, gyulladásgátló gyógynövény ismert, melyek készen kaphatók a gyógyszertáriban. Ezek mellett érdemes kipróbálni a gyöngyvesszőt (Spirea) és az orbáncfüvet (Hypericum perforatum) is. A leveleüket egy óra hosszat hideg vízbenkell áztatni, majd felfőzni. 5-10 perces állás után leszűrve fogyasztható napi három-négy csészényi.
| I. | II. | III. | IV. | V. | VI. | VIl. | Vlll. | lX. | X. |
| XI. | XII. | XIII. | XIV. | XV. | XVI. | XVII. | XVIII. | XIX. | XX. |
|