Limabab, rebarbara levél, zöld burgonya, amazon mandula, penészes rozskenyér - ha nem figyel oda, mindegyik lehet akár az utolsó étke is. Íme a legártatlanabbnak tűnő, "nem is gondoltam volna, hogy..." étkek tizes listája
1. A cseresznye magjának kettéharapásával kéksav (hidrogén-cianid) szabadul fel, ami nagy mennyiségben halálos lehet.
2. A rebarbara levelétől óvakodjon, semmiképp se egye meg, mert magas az oxálsav-koncentrációja, és ez mérgező. A rebarbatának csak a szára ehető, ám ezt is, mielőtt feldolgozná, mossa meg, mivel a növény héja szintén tartalmaz oxálsavat.
Ne, a levelét ne! Fotó: Wikipedia |
3. A csillaggyümölcsöt különösen a vesebántalmakban szenvedők kerüljék, mert a gyümölcs oxálsav tartalma olyan magas, hogy már kis mennyiség is súlyos károkat okozhat.
4. Az éretlen vagy az öreg, illetve kicsírázott krumpligumókban akár 0,06 százalékos is lehet a szolanin tartalom, ami helyileg izgathatja a nyálkahártyát, de sokkal súlyosabb következménye van annak, ha felszívódik. Ez esetben az anyag a központi idegrendszert megtámadva agyödémát, kómát és görcsöket okoz.
5. A manióka, bár felénk nem túl elterjedt növény, ha mégis felhasználnánk, a főzés előtt mindig alaposan be kell áztatni, és meg kell főzni. A legtöbb maniókafajtában ugyanis különböző mennyiségű cianidot képező cukorszármazék fordul elő.
6. A brazil dió, vagy más néven amazon mandula a világon a legsugárzóbb termés. Magas rádiumtartalma miatt sokat semmi esetre sem érdemes befalni belőle.
7. A vörös vesebabot megfőzve kiváló ételek készíthetők, nyersen fogyasztvan intenzív borzasztó hányingert és hányást idéz elő.
8. Ez a limababra is igaz, ráadásul ez nagyobb arányban tartalmaz cianidot, ezért legalább 10 percig főzni kell, hogy fogyasztásra alkalmassá váljon.
9. A szerecsendiótól kis mennyiségben jobb hangulatot okoz, de már akár két evőkanálnyi mennyiségtől is lehet hallucinálni, nagyobb adagban pedig akár halált is okozhat.
10. A penészes rozskenyér az LSD-hez hasonló formájú vegyületeket tartalmaz.
Ízületi gyulladás ellen.
Izületi gyulladásra: ecet+méz főzet (recepttel)
Az ecet és méz kombinációja egy csodálatos otthoni gyógyír lehet. Az ebből készült főzet eredményességét már számos tanulmány bizonyította.
Már ha csak önmagukban nézzük a két fő alkotóelemet, akkor láthatjuk, mindkettő egy-egy csodaszer. Számos jótékony hatással rendelkeznek.
Nem csupán az ízületi gyulladásokra hat jótékonyan, hanem számos egészségmegőrző tulajdonsággal is bír, mint:
- ízületi fájdalmak
- gyomorpanaszok, székrekedés
- torokfájás
- fogyás
- koleszterinszint, vérnyomás
- növeli az állóképességet
- enyhíti a gyomorégést
- késlelteti az öregedést
- megszünteti a rossz leheletet
A recept
- 8 dl meleg víz
- 1 kanál méz
- 1 kanál ecet
A fentieket alaposan keverjük össze, és pár percet hagyjuk összeérni. Legalább 2-szer fogyasszunk belőle naponta, éhgyomorra. A víz erős, vigyázzunk vele, de meg kell próbálni, hogy magunk tapasztaljuk a hatását. Ha tehetjük, ajánlatosabb a konyhai ecet helyett almaecetet használni.
Szerző:tudasfaja.com
Fáj a háta? Itt a megoldás!
Mit tehetünk az ízületi fájdalom ellen?
Az ízületi gyulladás okozta fájdalom kezelés nélkül akár egy életen át is elkísérhet bennünket. A hagyományos és természetes gyógymódok segítségével azonban ma már gyorsan és sikeresen válhatunk meg kellemetlen útitársunktól.
Nincs többé fájdalom, csak mozgatható ízületek
A nem szteroid gyulladásgátlók (NSZGYG-k) többsége egy prosztaglandinnak nevezett fájdalomkeltő vegyület termelődését csökkentve a gyulladás miatt fennálló panaszok mint a duzzanat, a fájdalom és az ízületi merevség súlyosságát enyhíti.Az ízületi gyulladás gyógyszeres kezelésére alkalmazott hatóanyagok közé tartozik a naproxén, az ibuprofen, a piroxicam, a phenylbutazon, a diclofenac nátrium sója, az indometacin. A NSZGYG kezelés alatt jelentkező mellékhatások sokfélék lehetnek, a gyomor-bélrendszert érintő károsodások (fekélyek, vérzések) mellett idegrendszeri panaszok (fejfájás, szédülés), vérképzőrendszeri eltérések, bőrkiütések, ödémák előfordulására is számítani lehet.
Ízületi gyulladás
A reumatoid arthritis leggyakrabban a kis, de a nagyízületeket is érintő szimmetrikus, előrehaladó gyulladással és következményes ízület- és lágyrész-pusztulással járó kórkép. Az úgynevezett autoimmun kórképek közé sorolják, vagyis a betegség hátterében az immunrendszer zavara áll. A tünetekről és a kezelési lehetőségekről ide kattintva olvashat!
Bár a NSZGYG-k jelentős részének hatásmódja azonos, a beteg kórelőzményének ismeretében és a lehetséges gyógyszerkölcsönhatások mérlegelésével a kezelőorvos személyre szabottan választja ki a páciens számára az optimális gyulladáscsökkentő szert és rendeli el annak minimális, de még ható dózisát.
Amit az orvos mérlegel:
- Az ibuprofen alkalmazása azért tekinthető előnyösnek, mert a betegek jobban tolerálják, a kiváltott mellékhatások kevésbé súlyosak. A rövid felezési idő sem jelent használati korlátot, hiszen az ízületi résbe lassan jut be és ott tartósan magas mennyiségben mutatható ki.
- A piroxicam gyulladáscsökkentő hatása kifejezett, hosszú felezési ideje miatt elég az előírt adagot napi egyszer alkalmazni.
- A phenylbutazon, diclofenac tartalmú kenőcsökkel egyes ízületi panaszok sikeresen kezelhetőek, és a helyi használat miatt súlyos mellékhatások jelentkezésétől sem kell tartani.
- Az egyik legerősebb hatású NSZGYG az indometacin, melynek alkalmazása körültekintést igényel, hiszen a mellékhatások megjelenésének gyakorisága eléri a 40%-ot. A fekélykeltő potenciál magas, a tartósan indometacint szedő betegek több mint negyede súlyos fejfájásról számol be.
Terhes és szoptató kismamák, gyermekek és idősek esetében az erős hatású NSZGYG-k használata nem vagy csak folyamatos orvosi kontroll mellett ajánlott.
A gyógyszerkölcsönhatások jelentkezésének aránya ennél a hatóanyagcsoportnál magas, melynek oka az, hogy a szérumfehérjékhez nagy affinitással kötődve más terápiás hatású vegyületeket könnyedén leszorítanak. Ez különösen veszélyes lehet olyan esetekben, amikor a páciens például véralvadásgátlót vagy szulfonamid származékot szed.
Helyileg adott szteroidok: minimalizáljuk a mellékhatásokat
A kortikoszteroidokerős gyulladáscsökkentő vegyületek. Hatásmechanizmusuk alapja, hogy gátolják az arachidonsav azaz közvetve a prosztaglandin és még számos más vegyület képződését a sejtmembrán foszfolipidekből. Tekinthetjük ezért őket a NSZGYG-k "feletteseinek", hiszen egy szinttel feljebb avatkoznak be a gyulladás láncfolyamatába. Hatásukra a szervezet védekezőképessége csökken, a fehérvérsejtek működésének mintázata módosul. A szteroidokkal való kezelés kizárólag tüneti, a háttérben meghúzódó okok megszüntetése nem történik meg.
A gyors gyógyszermegvonás hatására a fájdalom erősebben térhet vissza |
Maximális terápiás előny minimális kockázattal
Azzal, hogy a szteroid bevitele nem szájon át történik, hanem közvetlenül a fájó ízületbe, a súlyos mellékhatások kivédhetőek illetve előfordulási kockázatuk alacsony szinten tartható. Így általában nem kell tartani a következő súlyos reakcióktól, melyek nagydózisú és/vagy hosszan tartó szteroid szedés következményei lehetnek: csontritkulás, gyomorfekély, izomfájdalom, vérnyomás emelkedés, központi idegrendszeri ingerlékenység fokozódás, bőrelvékonyodás, gyermekeknél növekedés visszamaradás. A gyors gyógyszermegvonás hatására a fájdalom erősebben térhet vissza és a gyulladás is újra jelentkezhet.
A különböző ízületi megbetegedések kezelése alatt ezeket a származékokat injekció formájában az érintett területre juttatják. Főleg akkor használatosak, ha a diagnosztizált betegség egy vagy csak néhány ízületet érint, főleg a térd-, az ujj-, és a vállízület esetében, és más gyógyszerek nem tudják a fájdalmat és a duzzanatot mérsékelni. Akár egy injekciótól drámai javulás következik be. Az ízületi károsodás veszélyét növeli az ízületbe történő többszöri injekciózás, ezért az ismétlések között célszerű egy adott időtartam kivárása. A szteroid tartalmú készítmények vénykötelessége biztosítja azt, hogy a gyógyszeres kezelést a beteg a kezelőorvos felügyelete alatt folyamatos kontrollvizsgálatok mellett biztonsággal folytathassa.
Gyógytea és ülőfürdő
Az aromaterápia igen hatékony gyógyító módszere az ízületi panaszoknak, nemcsak segít az ízületek mozgathatóságának megtartásában, hanem a fájdalmat is sikeresen mérsékli. A levendula és a rozmaring illóolajának fürdővízbe történő adagolásával a reuma tünetei csökkennek, az izom és ízületi fájdalmak enyhülnek. A mezei zsurlós gyógyfürdő vérkeringési zavarok, reumás panaszok esetén alkalmazható. Az ellenjavallatok között szerepelnek a magas vérnyomás súlyos esetei, szívritmuszavarok, vérzékenység, heveny gyulladásos, fertőző, lázas megbetegedések, degeneratív ízületi megbetegedések akut fázisai, nagy felületű hámsérülések, daganatos betegségek akut szakaszai, rosszindulatú daganatos elváltozások, a terhesség időszaka valamint pajzsmirigy túlműködés és epilepszia.A gyógyiszapok pakolások készítéséhez is felhasználhatók, a mélyre terjedő meleghatáson kívül általános ingerhatásuk is van. Az iszappakolások krónikus ízületi és izomfájdalmak esetén jótékony hatásúnak bizonyultak.
A reumateák alapanyagai között gyakran szerepelnek a mezei zsurló, a gyermekláncfű, a csalán és az aranyvessző egyes részei. A vizelet mennyiségének növelésén keresztül méregtelenítő hatással is rendelkeznek.
Egy lépéssel az ízületi elváltozások előtt
A porc kopása lassítható a kondroitin szulfáttal és a glükózaminnal történő megelőző kezelés eredményeképpen. A kondroitin szulfát a porcszövet szerkezetének fenntartásával az ízületi fájdalmat mérsékli, az idült ízületi gyulladás tüneteivel járó csontbetegségek tüneteit enyhíti. Gyakran kombinálják glükózamin származékokkal, mert így a készítmény hatékonysága tovább növelhető.
A megfelelő biztonsági adatok hiánya miatt fokozott elővigyázatosság szükséges a szer szedésével kapcsolatban, ha a páciens terhes, szoptat, gyermek, véralvadásgátlót szed vagy cukorbeteg.
Elégtelen szívműködés és a beszűkült vesefunkció fennállása esetén használatuk kerülendő.
Hogy ne romoljon tovább a helyzet
Léteznek a terápiában olyan hatóanyagok, melyek az ízületi gyulladás előrehaladásának folyamatát képesek lassítani. Ebbe a csoportba sorolhatóak az aranysók, a penicillamin, a sulfasalazin, az antimaláriás szerek és az egyes immunszupresszív szerek. A terápiás hatás a kezelés elkezdését követően csak hónapok múlva jelentkezik. A mellékhatások súlyossága és a kezelés hosszútávú volta egyaránt indokolja, hogy szoros orvosi megfigyelés alatt történjen a beteg gyógyszerelése. A jövő tudománya a jelenben a molekuláris biológia, mely várhatóan az ízületi gyulladás kezelésére is talál optimális alternatívát a háttérben húzódó folyamatok precíz feltérképezésének segítségével.
Az aloe vera különleges gyógyhatása!
Az aloe vera gyógyító tulajdonsága nem mai találmány, de vajon mitől ilyen különleges ez a növény, amely már évszázadokkal ezelőtt sem volt ismeretlen a gyógyítók előtt.
Az aloe verát több országban is előszeretettel alkalmazzák, sőt már a kozmetika és a gyógyszeripar is feltünteti a terméken, ha ilyen összetevőt tartalmazz a szer. Vajon tényleg ilyen különleges ez a növény, vagy csak mítosz az egész.
Ahhoz hogy megértsük a növény gyógyító hatását meg kell vizsgálni az összetevőket. Kevesen tudják, hogy az aloe vera növénynek a 99% víz, tehát a hasznos összetevők mindössze 1 %-ot tesznek ki.
Ez az 1 % tartalmazza a több mint 75 alkotórészt, amelyeknek a növény köszönheti a gyógyító hatását. Mégis hogy lehet, hogy ez az 1 % hatóanyag hasznos lehet számunkra? A válasz a 75 hatóanyag együttes hatásában keresendő, vagyis ezeknek az összetevőknek a kölcsönhatása és azok egyensúlya adja meg.
Ezek a hatóanyagok az évezredek során alakult ki, így mára egy igen erős egységet alkotnak a növényen belül. Az aloe vera levelét kb. 4 éves korban szedik le, mert ekkor éri el azt a fokot, amikor már gyógyító hatással is rendelkezik a gél.
Ezután a termékekhez-gyógyszerekhez vagy krémekhez, vagy az egész levelet, vagy kifilézik a növény belsejét és magát az átlátszó színtelen gélt vonják ki.
Majd különböző kémia folyamatok által tartósítják, hő kezelik, az anyagot, majd adnak hozzá antioxidáns vagy aszkorbinsavat, esetleg más kiegészítő anyagokat. Így az aloe vera gélből előállítanak krémeket, italokat, gyógyszereket, és különböző táplálék kiegészítőket. A készítmény a nyálkahártyán, a szöveti felszínen, és a bőrön keresztül is felszívódik és az immunrendszeren keresztül hat.
Az aloe vera gél nagyon hatásos az égési sebekre, nyugtató és gyulladás csökkentő, és elősegíti a sebek hegesedését és gyógyulását. Használhatjuk pikkelysömörnél, ekcémánál, gombánál. Bőrre kenve vagy pakolásként felhasználva gyógyítja a sérült bőrt, késlelteti az öregedést, és gátolja a ráncosodást, mert fokozott kollagén és elasztin képző hatással is bír.
Forrás: Nőinetcafe.hu