| I. | II. | III. | IV. | V. | VI. | VIl. | Vlll. | lX. | X. |
| XI. | XII. | XIII. | XIV. | XV. | XVI. | XVII. | XVIII. | XIX. | XX. |
Az aszalt szilva csodi
Az aszalt gymlcskre ltalban kevesebb figyelmet fordtunk a boltok polcain, pedig finom nassolni valk, emellett pedig a betegsgek megelzsben is nagy segtsgnkre lehetnek.
A kandrozssal szemben az aszalt gymlcsket nem ztatjk az aszals eltt cukorszirupba, csak hagyjk megszradni, gy a termszetes cukortartalma marad benne a gymlcsben.
Egyetlen aszalt szilva tbb svnyi anyagot s vitamint tartalmaz, mint pldul egy marknyi fonya, ami antioxidnsokban szintn gazdag. Vas, kalcium, szeln, A-, B-, s C-vitamin tartalmnak ksznheten vja a sejteket, vdelmet nyjt a daganatos-, a szv- s rrendszeri megbetegedsek ellen, s az idegrendszert is ersti. Vltoz korba lp nknek is ajnlott, mivel segt visszafordtani a menopauza miatt kialakult csontritkuls folyamatt.
Tpllkozskutatk szerint az aszalt szilva kivl immunrendszer-erst, radsul az fonyval ellenttben knnyebben beszerezhet. Szakrtk szerint az egszsg vdelme s az immunrendszer erstse rdekben naponta hrom aszalt szilvt fogyasszunk.
Tovbbi pozitvumai: hashajt, vizelethajt, szablyozza az emsztst, ugyanakkor rostban is rendkvl gazdag.
Fogyasztsval egyedl a cukorbetegeknek kell vatosabban bnni, mivel magas cukortartalommal rendelkezik. 100 g aszalt szilva, 300 kalrit tartalmaz!
Magas lz csillaptsa burgonyval
Ne legyen r szksg, de ha mgis, j, ha tudjuk. Rgi erdlyi mdszer, ami tnyleg remekl mkdik.
Magas lz esetn fogjunk nhny nyers burgonyt, reszeljk le s kssk a talpunkra, majd a lbunkat jl takarjuk be. Rvid idn bell lehzza a lzat, akkor is, ha mr a gygyszerek nem segtenek.
Mikor levesszk a burgonyt, ne lepdjnk meg, forr lesz s szinte teljesen szraz.
Clszer a lbunk al nejlonzacskt s egy rgi trlkzt tenni, klnben a krumpli foltot hagy a lepedn, amit csak fehrtvel tudunk eltvolta
Pajzsmirigy alulmkds. Amikor a pajzsmirigy nem termel elegend hormont. Az orvosok ezt az betegsget hypothyreosisnak nevezik. Rgen azt gondoltuk, ezt az llapotot a jd hinya okozza leginkbb, s br ktsgtelen, hogy a jd hinya a pajzsmirigy elgtelen mkdshez vezethet, de a leggyakoribb ok egy lassan, alattomos mdon kialakul pajzsmirigygyullads, a Hashimoto thyreoiditis.
Az uborka dobogs helyet foglal el a termesztett zldsgek kztt vilgszerte, sokan szuper tpllkknt tekintenek r. Nzzk meg, milyen okok vezethetnek minket az uborka rendszeres fogyasztshoz?
1, Az uborka kivl B-vitamin forrs.
2, Hidratlja s lgostja a szervezetet, mivel 95%-a vz.
3, Elsegti a mregtelentst, mikzben biztostja a szervezet szmra szksges vitaminokat s svnyi anyagokat.
4, Az uborka hja C-vitamint tartalmaz nagyobb mennyisgben s az alohoz hasonlan brirritcira, legs kezelsre kivlan alkalmas.
5, Gyulladscskkent hatsnak ksznheten a szemre helyezve lehzza a duzzanatot.
6, Az uborkban tallhat 3 olyan vegylet, melyekrl a kutatk anti-tumor tulajdonsgot feltteleznek: lariciresinol, pinoresinol, secoisolariciresinol.
7, 30 msodpercre a nyelvnkre helyezve elzheti a kellemetlen szjszagot, mivel elpuszttja azokat a baktriumokat, amik a szjban megtelepednek.
8, B-vitamin tartalmnak ksznheten msnapossg s fejfjs esetn is javasolt a fogyasztsa.
9, Az uborka rendszeres fogyasztsa elsegti a fogyst, szinte mindenfle ditba knnyedn bepthet, kalriatartalma minimlis.
10, Az uborka l a benne lv specilis hormonoknak s fitonutrienseknek ksznheten kedvez lehet cukorbetegsgben, magas vrnyoms s koleszterinszint esetn.
11, Az uborka kivl szilcium forrs, ezltal elsegti a csontok s a ktszvetek megfelel mkdst. Rpa lvel sszekeverve cskkentheti a hgysavszintet, ami kszvny esetn igen elnys lehet.
Mit tegyen mhcsps esetn?
Ha megcspi egy mhecske, az albbi t mdszerrel biztosan enyhtheti a fjdalmat
Vegye ki a fullnkot – de vatosan
Amilyen gyorsan csak lehet, tvoltsa el a fullnkot. Kapargassa ki a lehet legmlyebben krmmel, bankkrtyval vagy kssel. Ne csavarja, ne hasznljon csipeszt, s ne rntsa ki, mivel gy mg tbb mreganyag tvozik belle.
Puhtsa fel a mreg okozta fjdalmat
Ha van a konyhban hspuht por, jghideg vzzel ksztsen belle pasztt, kenje r a cspsre, s 10 percig hagyja rajta. A hspuhtban lev papain enzim lebontja a mrget. Ugyanez az enzim a papajban is megtallhat: ha vletlenl akad kznl egy gymlcs, tegyen egy kis szeletet a cspsre. Ha ezekhez ppen nem jut hozz, hasznljon fogkrmet – ez az egyik legjobb hzi gygymd mhcspsre. A cink-oxidos rzkeverk szintn remekl mkdik.
Cskkentse a gyulladst antihisztaminnal
Vegyen be antihisztamin-tartalm tablettt! Ezek a hatanyagok mrsklik a szervezet mregre adott reakcijt, gy cskkentik a duzzanatot s viszketst.
Szortson r jeget
Csomagoljon jeget egy ruhba, s tegye a cspsre 20 perces idtartamokra. A hideg hatsra az erek sszehzdnak, ezltal lassul a mreg terjedse, valamint enyhl a fjdalom s a viszkets.
Figyelje az allergis reakcikat
Klnsen gyeljen a szokatlan mrtk duzzanatokra vagy a lgzsi nehzsgekre. Szerencsre csak az emberek kevesebb mint 1 szzalknl fordul el slyos allergis reakci a mhcspsre, s mrskelt reakci is csak 3 szzalkuknl jelentkezik. m ha duzzanatot szlel, vagy nehezen kap levegt, azonnal siessen a krhzba vagy hvjanak orvost. Aki ismerten tlrzkeny, mindig tartson magnl az ilyen esetekre adrenalininjekcit.
Tudjtok, hogy milyen a tipikus gyulladscskkent dita?
-gazdag antioxidnsokban, zldsgekben s gymlcskben
-j minsg zsrsavakat tartalmaz (olva olaj, tkmag-, len-, kendermag, szlmagolaj)
- az llati eredet fehrjk kzl a szraz, fehr hsokat rszesti elnyben (csirke, hal)
-omega-3 zsrsavakban gazdag
-tipikus fszerei: chili, fokhagyma, fahj, gymbr, oregano, kurkuma, rozmaring
Sebkezels kristlycukor alkalmazsval: hogyan s mirt mkdik ez a kezelsi md?
A kristlycukor kivlan felhasznlhat sebkezels cljra, klnsen a szennyezett, fertztt sebek kezelsre gy, hogy semmifle antibiotikumot vagy kencst nem hasznlunk.
A kristlycukrot vtizedek ta hasznljk sebkezelsre a vilg legtbb orszgban, humn sebek kezelsre. Az llatorvosi praxisban csak az utbbi tz vben vlt ismertt. Az ezzel kapcsolatos rengeteg humn s llatorvosi cikket az rdekldknek kln elkldm. n is szmtalanszor hasznltam ezt a vgtelenl egyszer mdszert, s nagyon jk a tapasztalataink mind a baleseti sebszetben, mind pedig a hagyomnyos llatorvosi praxisban.ELNYK
A kristlycukor sebekre trtn alkalmazsnak elnyei:
1.) Gyors antibakterilis hats
2.) Gyors gyullads s oedema cskkent hats
3.) Fjdalomcskkent hats
4.) Fokozott sebtisztt hats, a nekrotizlt szvetek “ellkdsnek” elsegtse
5.) Deodorizl hats
6.) Fokozott szvetkpzs s epithelializci
7.) A seb felletn igen gyorsan fehrje-tartalm vdrteget kpez
8.) Meggyorstott sebgygyuls
9.) Olcs s mindenhol kaphat
ALKALMAZSI TERLETEK
A kristlycukor a kvetkez tpus esetek kezelsre alkalmas
1.) Fertztt mtti sebek kezelsre
2.) Autbalesetek utn, a “lenyzdott” vgtagok kezelsre
3.) Fertztt, trauma okozta sebekre (Staphylococcus, Streptococcus, Enterobacter, E.Coli, Klebsiella, Pseudomonas, Clostridium perfringens, Corynebacterium, Serratia fertzsekre.)
4. Diabetes okozta feklyek, decubitus okozta sebek kezelsre .
5. Peritonitis kezelsre, a hasregben .
6. Mellkasi fertzsek kezelsre
7. Mindenhol, ahol a szvetek letkpessge ktsges
8. gsi sebeknl, ahol nagy fellet a brhiny .
9. Brtltets elksztsre
10. A szveti dma cskkentsre (paraphimosis , mheless )
IRNYELVEK A KRISTLYCUKOR ALKALMAZSBAN
1. Sebtisztogats
Autbaleset utn, amikor a vgtagokrl a br lehorzsoldott s igen ersen szennyezett, akkor csak bsges mennyisg csapvzzel mossuk meg a vgtagot s nem tvoltjuk el mttileg az elhalt, vagy elroncsoldott szveteket. A cukor fogja ezt elvgezni. Nem autbaleset, vagy kevss szennyezett sebek esetn a hagyomnyos sebtisztogatst s bltst vgezzk el (sterile fiziolgis oldattal, ha van), a nagyobb, elroncsoldott szveteket mttileg eltvoltjuk, mieltt a cukrot a seben s a sebben alkalmaznnk.
2. A kristlycukor aplikcija
Ebben az esetben igaz az a monds, miszerint: A tbb az jobb. Vagyis, a kristlycukrot olyan bsges mennyisgben kell alkalmazni (a sebre s a sebbe nteni), hogy a seb teljes regt kiltltse s legalbb 1cm vastagsgban legyen a seb felletn is. Azrt kell nagy mennyisg cukrot alkalmazni, mert a cukor ltal ltrehozott magas vzelszv hats (osmolarity) csak gy tarthat fenn s a baktericid hats csak gy rhet el.
3. A kts aplikcija
Lehetleg steril gzzel vagy brmilyen steril, nagy felszv hatssal rendelkez ktz anyaggal fedjk le a sebet, ez lesz az els rteg. Ez legyen egy olyan vastag rteg, hogy a sebbl szivrg s a felolddott cukor folyadkot kpes legyen felszvni.A msodik ktsrteg az els rteg (gz lapok) ott tartsra szolgl.Legtbbszr egy nylonzacskbl vgott darabbal fedjk be a ktst, hogy az els napon kpzd nagyobb mennyisg folyadk ne szivrogjon ki a ktes all.
4. Ktscsere s annak gyakorisga
Az els napon a ktst ktszer kell cserlni, kivve a vgtagokon, ahol naponta egyszer is elg cserlni. A msodik naptl fogva naponta csak egyszer kell cserlni a ktst. Ha a ktscsere alkalmval nem felolddott cukrot talltok, akkor a ktscsere gyakorisga cskkenthet. Minden ktscsere alkalmval a sebet nem steril fiziolgis oldattal, hanem testhmrsklet, egyszer csapvzzel bltsk ki, lapogassuk a sebet szrazra s aztn ismt ntsk tele a sebet s a seb fellett kristlycukorral, legalbb 1 cm vastagsgban.Kevss fertztt sebek 2-4 nap alatt vlnak “tisztv”, ersen fertztt sebek 5-7 napi cukor kezels utn tisztulnak ki, amikor egszsges, egszen finom granulcis szvet kpzdik a seb felletn. Fjdalomcsillapts ltalban csak az els 1-2 nap alkalmval szksges, de a legtbb esetben a cukor fjdalomcsillapt hatsa miatt ez sem szksges.Amikor elroncsoldott szvetekrl van sz, akkor kb.2 nap utan megkezddik az egszsges s az elhalt szvetek demarkcija, elhatroldsa. Ekkor az gy beazonostott elhalt szvetek szikvel vagy ollval eltvolthatak, a legtbbszr mindenfle rzstelents nlkl. A cukorterpia hossza a seb nagysgtl fgg, mi az egyik – kgymars utn risi brterlet elhalsa s levlsa miatt szenvedett – kutyt 19 napon t kezeltnk kristlycukorral. Amikor a seb kitltdtt a granulcis szvettel s egszsges felleti sarjszvet kpzdtt, a cukorkezels abbahagyhat. Ekkor a seb felletre antibiotikum tartalm kencs (Furacin) alkalmazhat, de a legtbb esetben mg ez sem szksges.
KLINIKAI ESETEK
Kristlycukor-kezelst hasznltak 19 slyosan beteg humn betegen, szvmtt utni nyitott mediastinitis kezelsre. A nyitott mellkas sebek mindegyike fertztt volt, Staphylococcus, Streptococcus, Enterobacter, E.Coli, Klebsiella, Pseudomonas es Serratia baktriumokkal.11 beteg azonnali cukorkezelst kapott, 8 esetben pedig csak azutn kezdtk meg a cukor-kezelst, hogy a povidonos-steril saline oldattal trtn blts nem hozott eredmnyt.A mediastinumot teletltttk 150-400 gramm kristlycukorral, amit a kzrtbl vettek. Minden 4 rban a mediastinumot “feltltttk” cukorral, hogy az antibakterilis hatst fenntartsk. A sebeket naponta ktztk t, ekkor kimostk a sebet steril saline oldattal majd ismt feltltttk a mellkasi sebet. A seb ntisztulsa minden betegben 5-9 nap kztt megtrtnt s csak hrom betegnl volt arra szksg, hogy az elhalt szveteket mttileg (ollval) eltvoltsk.A betegek egyikben sem alakult ki hyperglycemia, mivel a cukor complex molekulja nem tud a vrramba felszvdni. A tapasztalatok szerint a sebek sokkal gyorsabban s sokkal kevesebb fjdalommal gygyultak, mint brmilyen ms mdszerrel.llatorvosi vonalon is hasonl a gygyulsi helyzet s igen jl s olcsn alkalmazhat ez a mdszer. Ajnlom a figyelmetekbe.
Dr. Gl Sndor
Indianapolis, USA
Fertztt sebek mzzel val kezelse
Rtalltam egy tanulmnyra, amely kifejezetten a mzzel trtn fertztt sebek kezelsvel foglalkozik. A tanulmny cime: “Honey as a topical antibacterial agent for treatment of infected wounds”. A szerz Dr. Peter Charles, az Uj-Zland-i University of Waikato egyetem biokmia tanszk professzornak a kutatsi eredmnyeit irja le, illetve mutatja be a honlapjukon. Nagyon rdemes elolvasni. teljes cikk itt pdf formtumban letlthet (Mzterpia sebek kezelsre) vagy a honlapjukon megnzhet.
Dr. Gl Sndor
Indianapolis
This entry was posted on htf, oktber 22nd, 2007 at 07:55 and is filed under Cukorterpia. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.
Dr. Fldvri Nagy Csaba irta:
Kedves Sndor, Tisztelt Kollegk!
A mz hasznlata, mint a sebkezels egyik hasznos eleme, a lovas-praxisban ahol n dolgozom, bevlt gyakorlati rutin.
Aki foglalkozott mr lovak traums sebeinek az elltsval az tudja, hogy ez egy nagy s nha szinte remnytelen kihvs.
Amit mi hasznlunk az idlt fertztt sebek kezelsre (a titkos recept) mz s a Magyarorszgon is kaphat klnbz kresol, polykresol tartalm ksztmnyek(Lotagen, Vagotyl) krlbell 1:1 keverke.
Hatsmd: Mint ahogy a Gl Sanyi ltal csatolt cikkben rszletesen ki van fejteve a mz tbb fajta antibakterilis hatssal is rendelkezik:
-Ozmotikus hats:
magas cukor tartalma miatt, mint hyperozmotikum(hasonlan a Sanyi ltal korbban ismertetett cukros megoldshoz /Sugadine/) a mikroorganizmusok szaporodst gtolja, lehetetlenn teszi azok vzaktivitsi hnyadosuktl fggen. s ami a l sebeknl nagyon fontos a seb krli szveti oedema-t is cskkenti, ami nagyban segt megelzni a seb kinylst. Noha a seb vladkozsa miatt a mz hgul mg gy is elgsges a hyperozmotikus hatsa.
-Antimibrobilis, antibakterilis hats:
a mznek a kutatsok s a tapasztalatok szerint direkt antibakterilis hatsa is van. Valamint peroxid tartalma rvn antimikrobilis hatssal is rendelkezik. Tovbb az emltett cikk szerint Lymphocyta s Phagocyta prolifercit s migrcit is serkent az applikci helyn.
-Egyb gyakorlati tapasztalatok:
Ha sr szobahmrskleten szilrd mzet hasznlunk knnyen appliklhat a sebre s testhmrskletre melegedve folyss vlik, ami mint egy termszetes drenl hatst fejt ki s segt a szveti trmelk eltvoltsban.
Szerintem a mzben lv tpanyagok helyileg is segthetnek a szveti regenerciban, br errl szakirodalmat nem talltam de logikus lenne.
Ahogy mi hasznljuk a csoda elegyet:
Mly drenlt sebeknl az reg bltsre is ezt a mz-lotagen elegyet hasznljuk a drn mellet a sebbe juttatva. Elszr ez szmokra kiss furcsa volt, hiszen egy remlhetleg aszeptikus helyre egy ragads elssorban piritskenyrre kent dolgot juttatunk, de mivel mkdik gy a szkepticitsom hamar eloszlott.
A gyakorlat, pedig bizonytja, hogy a mz mkdik, mert hasonl sebeket kezeltem csak kresol ksztmnnyel s mzes-krezollal s a mzes esetek jobban gygyultak.
A korbban emltett CUKROS-JD mixet pedig az USA-ban hasznltuk elssorban megnyitott patatlyogok tovbbi kezelsre j eredmnnyel.
dv Csaba
Dr. Fldvri Nagy Csaba
csfnagy@hotmail.com
| I. | II. | III. | IV. | V. | VI. | VIl. | Vlll. | lX. | X. |
| XI. | XII. | XIII. | XIV. | XV. | XVI. | XVII. | XVIII. | XIX. | XX. |
|