| I | II | III | IV | V | VI | VII | VIII | IX | X |Xl | Xll | Xlll | XlV | XV |
Megőrül érte a világ: így készíts fillérekből finom tejszínes jégkrémet, ami nem hizlal!
Ha te is igazi jégkrém és fagylalt imádó vagy, akkor biztos nagyon vártad már a jó időt, hogy kedvedre ehess finomabbnál finomabb hűsítő édességet.
Ha szereted az igazán különleges jégkrémeket, akkor ez a recept téged is elvarázsol majd, szerte a világon nagy népszerűségnek örvend. A recept különlegessége, hogy fillérekbe kerül és fele annyi kalóriát tartalmaz, mint a többi fagylalt vagy jégkrém. Így ha úgy szeretnél édességet habzsolni, hogy vigyázol az alakodra, akkor itt az ideje neked is kipróbálni!
Hozzávalók:
8 mandarin
400 g tejszín
1 doboz sűrített tej
Elkészítés:
Turmixold össze a megpucolt mandarint, majd egy sűrű szűrőn nyomkodd át, hogy tiszta mandarin levet kapj. Ha van gyümölcs centrifugád, ezzel is csinálhatod és akkor nem kell átszűrnöd. Öntsd vissza a turmixgépbe a levet, majd add hozzá a tejszínt és a sűrített tejet és keverd 2-3 percig. Végül töltsd át egy műanyag dobozba, zárd le a tetejét és tedd a fagyasztóba. Elkészítés közben kóstold meg, ha neked nem elég édes, adj hozzá cukrot, persze csak akkor, ha nem bánod a kalóriákat!
Itt van az összes műszerfal visszajelző lámpa jelentése… most megnézheted, amit eddig nem tudtál!
Ha van saját autód, akkor biztosan előfordult már, hogy útközben arra lettél figyelmes, hogy kigyullad valamelyik visszajelző lámpa a műszerfalon.
Ezek közül vannak olyan jelzések is, amelyeknek lehet, hogy eddig nem ismerted a jelentését. Éppen ezért, szerkesztőségünk úgy döntött, hogy eláruljuk az összes szimbólum jelentését, hogy vészhelyzetben tudjad majd, hogy mi okozta a problémát.
Íme a 64 leggyakrabban használt műszerfal visszajelző lámpa jelzések, ami nemcsak neked fog segíteni, hanem ezek után másoknak is tanácsot tudsz majd adni!
1. Az első ködlámpa be van kapcsolva
2. Szervokormány berendezésben valami hiba lépett fel. Amennyiben világít a visszajelző lámpa érdemes kiolvasni a computert, mert nagy valószínűséggel tárolt hiba is lesz. A szerviz felkeresése haladéktalanul szükséges.
3. A hátsó ködlámpa (ködzáró) be van kapcsolva.
4. Az ablakmosó folyadékot pótolni szükségeltetik.
5. A fékbetét nagy valószínűséggel elérte a kopás határt. Mindenképp fel kell keresni egy szakszervizt a fékberendezés ellenőrzése, szükség esetén javítása céljából.
6. A tempomat (sebességtartó elektronika) be van kapcsolva.
7. Az irányjelző működésben van.
8. Az eső és fényérzékelő berendezésben valami hiba lépett fel. A hibatároló kiolvasása szükséges.
9. Az automata váltó téli üzemmódban van.
10. Információ megjelenítés.
11. Abban az esetben ha folyamatosan világít azt jelenti, hogy az izzítás folyamatban van. Amennyiben villog nagy valószínűséggel valami hiba lépett fel az izzítás rendszerében.
12. A külső hőmérséklet fagyponthoz közel vagy fagypont alatt van.
13. Amennyiben nem indul az, nagy valószínűséggel hiba lépett fel a kulcs chipjében vagy a gyújtáskapcsoló kőré épített jelfogó (gyűrűantennával). Érdemes megpróbálni ezen esetben a pótkulccsal történő indítást. Szükséges egy szakszerviz felkeresése.
14. A kulcs nem található az utastérben. Vegyük magunkhoz a gépjármű kulcsát
15. Cseréljük ki az elemet a távirányítóban. amennyiben nem boldogulunk vele bízzuk szakemberre.
16. A helyzetnek megfelelően cselekedjünk és kerüljük el az esetleges ütközést.
17. Nyomjuk be a tengelykapcsoló pedált
18. Nyomjuk be a fékpedált.
19. A kormányzár működésben van vagy meghibásodott. Helyzettől függően keressünk fel egy szakszervizt. A hibatároló kiolvasása után több információ jut a birtokunkba.
20. A távolsági fényszóró be van kapcsolva.
21. Fújjuk fel a gumiabroncsot.
22. Oldalfény világítás aktív
23. Cseréljük ki a kiégett izzót, vagy helyezzünk be a teljesítménynek megfelelőt.
24. A féklámpa nem működik. Ellenőrizzük a biztosítékot vagy keressünk fel egy szakszervizt a hiba pontosabb behatárolása érdekében.
25. Amennyiben villog a figyelmeztető lámpa a részecskeszűrő éppen a regenerációs ciklusát végzi. A gépjárművet leállítani nem szabad. Ezen esetben az adott típusra előírt módon kell cselekedni.
26. Ellenőrizzük az utánfutó és gépkocsi közötti csatlakozási pontokat.
27. A légrugó rendszerében hiba következett be. Szakszerviz nélkül szinte lehetetlen megállapítani illetve javítani a hibát.
28. Sávelhagyásra figyelmeztető lámpa.Térjünk vissza a forgalmi sávunkba..
29. Nagy valószínűséggel meghibásodott a katalizátor.
30. Kapcsoljuk be a biztonsági övet.
31. Engedjük ki a parkolóféket (elektromos kézifék aktív állapotban van).
32. Nagy valószínűséggel hiba lépett fel az akkumulátorban vagy a generátorban.
33. A parkoló asszisztens működésben van.
34. A lehető legrövidebb időn belül keressünk fel egy szakszervizt a hiba megállapítása illetve javítása céljából.
35. Adaptív világítás aktív
36. Fényszóró magasság állító.
37. Ellenőrizzük a hátsó spoilert. Ha szükséges keressünk fel egy szakszervizt.
38. Cabrio gépkocsiknál találkozhatunk ezzel a figyelmeztetéssel. Nagy valószínűséggel hiba lépett fel a tetőnyitő hidraulikus vagy elektronikus rendszerében. Keressük fel a megfelelő szakszervizt a hiba javítása céljából.
39. A légzsák inaktív. Ellenőrizzük a csatlakozókat az ülés alatt.
40. Engedjük ki a kéziféket ( be van húzva )
41. A hiba elhárítását mindenképp szakszervizben végeztessük el a lehető legrövidebb időn belül. A Common Rail rendszerű autóknál különösen nagy figyelmet kell szentelni az üzemanyag minőségére, mert igen nagy szerepet játszik a fődarabok kenésében (nagynyomású szivattyú, porlasztócsúcs). Extrém estben előfordulhat az üzemanyag rendszer teljes átöblítésének a szüksége is.
42. Az utasoldali légzsák nem működik, vagy ki van kapcsolva.
43. A lehető legrövidebb időn belül keressünk fel egy szakszervizt a hiba megállapítása illetve javítása céljából.
44. Tompított fényszóró bekapcsolva.
45. A légszűrőt ki kell cserélni
46. Gazdaságos üzemmód aktív
47. Lejtmenet asszisztens aktív.
48. A motor túlmelegedett, azonnal állítsuk le.
49. Az ABS rendszer nem működik. Ez lehet egy elkoszolódott szenzortól egészen a vezérlőegység meghibásodásáig. Haladéktalanul keressünk fel egy szakszervizt ahol a hiba pontosan behatárolható illetve javítható.
50. Az üzemanyagszűrőt ki kell cserélni.
51. Valamelyik ajtó nyitva van.
52. A Motorháztető nyitva van.
53. Alacsony az üzemanyag szint.
54. Az automata sebességváltó meghibásodott, melynek oka számtalan dologra vezethető vissza. Mindenképpen szakszervizben tárjuk fel a hiba forrását a lehető legrövidebb időn belül.
55. A sebességhatároló aktív.
56. Meghibásodott a lengéscsillapító, vagy az azt vezérlő elektronika. A hiba elhárítása nem tűr halasztást. Mindenképp keressünk fel egy szakszervizt ahol számítógépes diagnosztikával ki tudják olvasni a hibát illetve meg tudják javítani.
57. A motort azonnal állítsuk le a motorkár elkerülése érdekében. A gépjárművet eljuttatni a szakszervizben ahol a hiba okát meg tudják állapítani. Előfordulhat, hogy meghibásodott az olajpumpa. Ez esetben nem mérvadó az olajszint, mert hiába van megfelelő mennyiségű olaj a motorban ha nincs ami odaszállítsa ahova kell.
58. A szélvédő párátlanítás aktív.
59. A csomagtartó nyitva van
60. A Menetstabilizáló (ESP) ki van kapcsolva vagy nem működik. Amennyiben nem a sofőr kapcsolta ki mindenképp keressen fel egy szakszervizt a hiba elhárítása céljából.
61. Az esőszenzor aktív
62. Motorhiba. A lámpa világítását több tényező is okozhatja. Lehet egy lambdaszonda hibától kezdve akár egy vezérlés átugrás is. Mindenképpen egy szakszerviz felkeresése javasolt a lehető legrövidebb időn belül. Amennyiben szükséges a gépjárművet vontatva vagy trailer segítségével.
63. Hátsó ablakfűtés bekapcsolva.
64. Automata ablaktörlő aktív.
Mosószappan házilag
Nem kell sokat keresgélnünk a világhálón ahhoz, hogy kipróbált, otthon is elkészíthető mosószappan receptekre akadjunk, mi mégis a háziasszonyok megkerülhetetlen segítőjéhez, Vilma néni szakácskönyvéhez fordultunk tanácsért, ami a szappanfőzést a következőképpen ajánlja:
Hozzávalók: 2 l víz, 1 kg jégszóda, 1 kg zsiradék, 35 dkg pormész (a meszet porrá törjük)
Elkészítés: A kellő mennyiségű vízben a szódát addig melegítjük, amíg elolvad, akkor beletesszük a pormeszet és így főzzük negyed óráig, majd levesszük a tűzről és hagyjuk lehiggadni. Ha lehűlt, hogy a mész ne menjen bele, ruhán átszűrjük. 2/3-t feltesszük főni a zsiradékkal, 1/3-t apránként hozzáöntjük, ahogy a gyengülés kívánja. 2 és 1/2 órás főzés után kész.
Hasznos tanácsok: A jégszóda helyett használhatunk trisót, a pormész helyett pedig oltott meszet. Ha kész a szappan, érdemes egy fa vagy hőálló műanyag ládát (nagyobb edényt) kibélelni egy tiszta vászondarabbal és ebbe önteni a sűrű, de még folyós masszát, amely körül-belül kevesebb, mint egy nap alatt megszilárdul. Kisebb szeletekre szabni, a teljes kihűlés előtt, még vágható állapotban érdemes. A szappant ruhaáztatáshoz ajánlott a vízbe reszelni.
Otthon az ablakpárkányon is könnyen nevelhetünk fügefát! Íme hogyan fogj neki!
Ha valaki saját fügefáról álmodozik, most könnyen teljesülhet a kívánsága. Az alábbiakban megmutatjuk, hogyan lehet otthon saját fügefánk!
A fügefa eredetileg Kis-Ázsiából származik, de Észak-Afrikában, és Dél-Európában is hamar őshonossá vált. Elmondható róla, hogy aránylag igénytelen, ezért, ha friss gyümölcsre vágyunk, ültessünk fügefát. A szobanövények szerelmesei gyakran kísérleteznek a citrom, narancs, vagy mandarin magról történő szaporításával, azonban ez a füge esetében nem egy hasznos ötlet. A növényünk minden bizonnyal megmaradna, de az ízletes gyümölcsöt esetleg csak 4-5 év múlva fogyaszthatnánk. Sokkal jobb ötlet, ha beszerzünk egy fügefa csemetét, és ezt igényeinek megfelelően nevelgetjük.
A legfontosabb, hogy egy napos helyet biztosítsunk számára, hiszen a füge imádja a meleg, napsütést, és nagy a fényigénye is. Árnyékos lakásban éppen ezért ne is próbálkozzunk a nevelgetésével. Télen pihenő időszakban van a fügefa, ezért a 8-10 fok megfelelő számára. Nyáron viszont a 25 fok lesz a legideálisabb.
Az első ültetőedény legalább 3 literes legyen, ne felejtsük el, az alján mindenképp legyen egy vízelvezető lyuk. Az ideális ültetőföld humusz, gyeptalaj és homok 2:3:1 arányú keverékéből készíthető. Ezt könnyen otthon mi magunk is összeállíthatjuk. Az ültetéskor legyünk óvatosak, hiszen a fügefa gyökerei elég érzékenyek, csak óvatosan bánjunk velük.
Figyeljünk oda arra is, hogy rendszeresen öntözzük, de soha ne legyen túl sok víz rajta. A talajt pedig legalább egy héten egyszer lazítsuk fel, hogy ne tömörödjön össze. Tavasszal és nyáron gondoskodjunk a tápozásáról.
Használhatunk műtrágyát, de elkészíthetjük otthon is mi magunk is a következő tápanyagot. A tehéntrágya és hamu keverékéből készített tápot egy hétig áztassuk vízben, majd ezután kisebb adagokban használhatjuk. Először mindig alaposan öntözzük meg, majd ezután jöhet a tápozás.
Október végén a fügefa pihenési időszakba lép, éppen ezért mérsékelnünk kell az öntözését, és a tápozását. Februárban egy nagyobb edénybe ültethetjük, legalább egy fél literrel legyen nagyobb, mint az előző cserép. Metsszük meg a fügefánkat, majd nemsokára látni fogjuk, hogy új hajtások jelennek meg rajta. Kis idő múlva a levelek mellett a gyümölcs is látható lesz. Teljesen érett, és fogyasztható azonban csak 5 hónap múlva lesz. Az érett füge kb. 3 centiméteres átmérőjű, kellemesen puha, de nem túl lágy.
Kevesen tudják, hogy mire jó a Windows gomb a billentyűzeten. Ennek a gombnak a használata jelentős mértékben megkönnyíti a számítógép használatát. Ha más gombokkal kombináljuk, akkor csodákra képes! Jegyezd meg az alábbi billentyűkombinációkat és újabb szintre emelkedik a számítógépes tudásod…
Windows billentyűkombinációk:
1. Win + felfele nyíl: teljesre nyitja az aktív ablakot
2. Win + balra nyíl: a képernyő bal felére küldi az éppen aktív ablakot, ami így pont a képernyő felét takarja
3. Win + jobbra nyíl: a képernyő jobb felére küldi az éppen aktív ablakot, ami így pont a képernyő felét takarja
4. Win + lefele nyíl: leküldi a tálcára az éppen aktív ablakot
5. Win + Space: amíg lenyomva tartjuk, valamennyi ablak átlátszó lesz, s mi megnézhetjük a desktopot
6. Win + T: kis nézőképeken mutatja meg az aktív alkalmazásokat
7. Wind + „+/-„: előhívja, illetve eltünteti a nagyítót
8. Win + F: elindul a Windows keresés
9. Win + X: a Windows Mobilközpont indítása
10. Win + E: a Windows Intéző indítása
11. Win + L: asztal zárolása
12. Win + D: asztal megjelenítése
13. Win + M: Minden ablak lekicsinyítése
14. Win + Shift + M: Minden ablak lekicsinyítésének visszavonása
15. Win + [szám]: a tálcára tűzött alkalmazások indítása, a szám azt határozza meg, hányadik alkalmazás induljon
16. Alt + Windows billentyű + [szám]: a számnak megfelelően mutatja a tálcára tűzött alkalmazásokat, illetve így tudunk ugrálni közöttük
17. Win + Tab: a Windows Aero felületen válthatunk a nyitott alkalmazások között
És íme még néhány hasznos billentyűkombináció:
Alt + D: kijelöli a címsor tartalmát
Ctrl + Shift + N: új mappa nyílik a Windows Explorerben
Alt + felfelé nyíl: egy mappaszinttel feljebb ugrik a Windows Explorerben
Ctrl + Shift + Esc: megnyílik a Windows feladatkezelő
Ctrl + Esc: megnyílik a Start menü
Shift + jobb egérgombos kattintás egy mappára: kibővül a jobb kattintással elérhető helyi menü, megjelenik többek között a Másolás elérési útként opció.
| I | II | III | IV | V | VI | VII | VIII | IX | X |Xl | Xll | Xlll | XlV | XV |
|