Óra
 
Menü
 
Naptár
2024. Április
HKSCPSV
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
01
02
03
04
05
<<   >>
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Számláló
Indulás: 2009-12-01
 
Társalgó
Név:

Üzenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
Linkek
 
Fórumok
 
Egyéb

Az ország háza
Readers Digest
Magyarország.hu
Magyarország szép
Lakáskultúra
Ezermester
Jómagam
Szertár
Csodák palotája
Ingyen energiával
a tiszta földért

Alternatív energia

 
Konyha
 
Vízhelyzet
 
Viccek

A nap vicce


Viccek

 
Magyar termék
 
Mail

G-mail

Freemail

 
Érdekességek3

| I | II | III | IV | V | VI | VII | VIII | IX | X |Xl | Xll | Xlll | XlV | XV |

 

Így teheted pókmentessé a lakásodat 2 perc alatt!

Az ízeltlábú kiűzésére létezik egy vegyszermentes, számodra kellemes, a pók számára kíméletes, de tökéletesen működő megoldás. Ráadásul csak víz és illóolaj kell hozzá, így ez egy pénztárakímélő megoldás is.

Visszataszítónak találod a pókokat a lakásodban és szeretnél megszabadulni tőlük? A vegyszerek mellett létezik az eltávolítására egy család- és pókbarát változat.

A pókok bizonyos illatokat utálnak, így azok használata anélkül tartja távol őket az otthonodtól, hogy kárt tenne bennük.

Mindössze borsmenta illóolajra és vízre van szükséged ahhoz, hogy száműzhesd őket az otthonodból.

Egy szórófejes üvegnyi vízhez elég pár csepp borsmenta illóolajat csöpögtetned. A keveréket az ablakkeretre, ajtókra fújva máris távol tarthatod a pókokat.

Akkor se csüggedj, ha nincs kéznél borsmenta illóolajad, citrus-, teafa-, levendula- és fahéj illóolajjal is működik.


Kozmetikumok házilag

Nagy Z. Róbert Kertészek és Kertbarátok Országos Szövetsége

Az, hogy “fűben, fában orvosság van”, ma már tudományosan bizonyított tény. A növények közül számos faj használható fel egészségünk védelmének érdekében: kezdve az egészséges táplálkozás alapjait képező zöldségektől, a gyümölcsökön át a gyógynövényekig. Utóbbiakhoz elsősorban akkor fordulunk, ha valamilyen kisebb problémánkat ilyen “szelíd”, és természetes módszerrel szeretnénk orvosolni.

Bőrünk egészsége több szempontból is fontos. Egyrészt a kültakarónk, azaz a bőrünk, megvéd bennünket a környezeti ártalmaktól, részt vesz a szervezet hőszabályozásában, testünk elsődleges védvonala. Másodsorban a bőrbetegségek, elváltozások (még az apróbb kellemetlenségek is) főként, ha látható helyen vannak kellemetlen közérzetet, hosszútávon akár önértékelési zavarokat is okozhatnak. Gondoljunk csak egy rossz helyen, rossz időpontban megjelenő pattanásra – bár ez csak rossz helyen és időben bukkanhat fel.

A gyógynövények jótékony hatásait külsőleg alkalmazva is élvezhetjük, és néhány egyszerűbb kozmetikumot házilag is elkészíthetünk. Ezek nem csodaszerek ugyan, de megfelelő körülmények között nagyban hozzájárulnak a bőr egészségének megtartásában, illetve visszanyerésében. Ám egyedül ez kevés. Az egészséges táplálkozás (kevesebb zsíros, túlfűszerezett étel fogyasztása), az évszaknak és a szervezet terhelésének megfelelő folyadékfogyasztás, a friss levegőn való tartózkodás valamint a stresszhelyzetek kerülése mind szerepet játszanak a bőr elváltozásainak megelőzésében, még ha az utóbbi sajnos nem is mindig rajtunk múlik.

Borogatások, lemosóvizek

Zsíros pattanásos bőrre jó hatással van a borsmenta-, dió-, útifű-, vadgesztenye-, zsályalevél és a levendulavirágból – vagy ezek keverékéből – készített borogatás. Száraz bőrön a búzavirággal, fehér akáccal, hárs, orbáncfű illetve a kamillavirággal érhetünk el jótékony hatást. Frissítő lemosóvíz készülhet mentából, zsályából, szagos mügéből, grapefruitléből, kakukkfűből, levendulából – utóbbi kettő gyulladáscsökkentő és baktériumölő hatású is, akárcsak a kamilla.

Hámosító arcvíz készülhet 50g háztartási alkohol, 150g frissen préselt meggylé, 800g desztillált víz és 1g benzoesav összekeverésével.

Ha fertőtlenítés és pórusösszehúzás a cél, azt 20g háztartási alkohol, 30g narancslé, 50g desztillált víz és 1g benzoesav keverékével érhetjük el. Zsíros bőrre az előző recept is alkalmas, és még fokozható a hatás, ha a narancslevet citrommal helyettesítjük.

Pakolások

Ha házilag elkészíthető kozmetikumokról esik szó, elsőre szinte mindenkinek a pakolások jutnak eszébe. Ez nem is véletlen, hiszen ezek elkészítése a legegyszerűbb, lévén egy részük konyhai “hulladékként” is felfogható. Alkalmazásuk célja a bőr táplálása, természetes, általában nyers növényi anyagok felhasználásával.

Legegyszerűbb az uborkapakolás, melynek reszelt zsenge termését használjuk fel frissítésre, pórusösszehúzásra. Zöldpakolást készíthetünk petrezselyem, sárgarépa, zeller, spenót nyersen összezúzott leveleiből, aminek magas vitamin-, és klorofilltartalma előnyös. A megfőtt burgonya joghurttal pépesre keverve kismértékű gyulladáscsökkentő hatással is bír, a bőr táplálásán túl. Az élesztőt tojásfehérjével összekeverve és az arcra kenve rövid idő után szárazon ledörzsölhető. Az élesztő belsőleg, nyersen, kis adagban éhgyomorra elfogyasztva is jó hatású, mivel élő anyagként sok vitamint és ásványi anyagot tartalmaz, pattanások kezelésére javasolt.

A lisztes pakolások alapja a rozs-, vagy babliszttel kevert víz, melyhez száraz bőrűek olajat is keverhetnek. Ehhez adjuk a növényi részeket, ami lehet sárgarépa reszelék, tört paradicsom, vagy gyümölcslé. Miután a bőrön megszáradt vízzel, vagy a már említett lemosóvizek valamelyikével távolítható el.

Krémek

A krémek egy részét már bonyolultabb elkészíteni (többféle gyógyszertári alapanyag szükségeltetik hozzá), de ezek között is akadnak egyszerűbbek.

Az arányokat tekintve a kívánt mennyiségben 3 rész szójalisztet összekeverünk 5 rész növényi lével (amit gyümölcscentrifugával, vagy préseléssel nyertünk a kívánt hatású zöldségből, gyümölcsből, vagy friss gyógynövényekből) és 2 rész langyos vízzel valamint pár csepp citromlével. Ehhez turmixolás (vagy hosszas keverés) közben hozzáadunk 1 rész mézet, és a kívánt állagnak megfelelően kevés olívaolajat. A fel nem használt krém néhány napig hűtőszekrényben tárolható. Pattanásos bőrre készíthetünk savanyú káposztalé, búzakorpa és olívaolaj tartalmú krémet, amit keverés után állni hagyunk használat előtt. Ezeket a krémeket körülbelül egy óra múltán le kell mosni, mert ellentétben a vásárolt krémekkel nem minden részük szívódik fel a bőrben.

ANTI-AGING OLAJ ÉRETT BŐRRE
30 ml papaya olaj; 30 ml avokádó olaj; 30 ml makadámia olaj

Fürdők

A fürdővizek is feldobhatók növényekkel. Természetesen, mivel itt a hatóanyag nagy hígításban van, látványos eredmény nem érzékelhető, de a kényeztetés kedvéért érdemes kipróbálni. A vízbe keverhetünk szójatejet, gyümölcsecetet, vagy kevés mézet. Gyógynövények közül a kellemes és viszonylag intenzív illatúakat használhatjuk fel: A zsályát, levendulát, rozmaringot, rózsaszirmokat. Elkészítésük egyszerű, negyedórányi főzés majd szűrés, és kész.

SÜTŐTÖKÖS TESTRADÍR
kb. 100 g tökpüré, 100 ml kókusztej, 1/2 tk őrölt fahéj. Ezeket keverjük össze, és masszírozzuk át vele a testet. Hagyjuk kb. 10 percig hatni, majd öblítsük le. Ha cellulitisz fenyeget, pár csepp fahéj illóolajat adhatunk hozzá, de alaposan keverjük a masszába, mert komoly bőrsérülést okoz a tömény olaj!!

Kozmetikum receptek a téli időszakra

Bár ahogy mondani szokás az igazi szépség belülről ered, szükség esetén nem árt némiképp rásegíteni erre kozmetikumokkal. Ma már e termékeknek óriási választéka áll rendelkezésünkre, mely minden igényt kielégít, ám a fentebb említett módszerek némelyikének kipróbálásával megtapasztalható, mennyivel több munkával járt a szépítkezés nagyanyáink korában (és azelőtt), mint napjainkban. Az előbbi gondolathoz visszakanyarodva a szépség belülről ered, de az első benyomás gyakran döntő; ebből adódóan sokszor mégis csak külső alapján történik az emberek megítélése. Tehát a kozmetikumok kellenek!

 


A banánhéj nem csak hanyattesésre jó, hanem szinte mindenre a háztartásban.

Általában kidobjuk a szemétbe, esetleg arra jó, hogy miután elhajították az utcán, valaki jól hanyettessen miatta. Pedig a banánhéj annyi mindenre alkalmas még, hogy nem is hinnéd. Mi tizenhétig bírtunk elszámolni, de biztos, hogy van még jó pár lehetőség.

1. Cipőtisztítás. Dörzsöld be a cipőt a banánhéj puhább felével, aztán töröld szárazra egy ronggyal. Csillogni fog, hogy csak na.

2. Húspuhítás. A sülő hús mellé dobj be egy érett banánhéjat, és nem lesz se kemény, se száraz.

3. Rózsatápszer. A banánhéj gazdag kalciumban és magnéziumban, amit a virágok irmádnak.

4. Viszketés ellen. Rovar- vagy csaláncsípést semlegesíthetsz, ha a helyet bedörzsölöd a banán puhább felével.

5. Növénytisztítás. Szobanövényeid leveleit portalanítsd a banán héjával.

6. Levéltetvek ellen. Helyezz banénhéjakat a kiskertedbe, mert a levéltetvek utálják.

7. Bőrfényezés. Bőrruháid, -bútoraid új fényt kapnak, ha a banánhéj belső velével végigdörzsölöd, aztán puha ronggyal végigtörlöd őket.

8. Pucolj vele ezüstöt. Lásd mint fent.

9. Fogfehérítés. Dörzsöld a fogadat két percen át banánhéjjal, hogy a mangán, a magnézium és a kálium fehérítse a zománcot.

10. Tedd a sebre, meggyógyít. A banánhéj sok káliumot tartalmaz, ez gyorsítja a sebek behegedését.

11. Paradicsomtáplálás. Tekerd körbe a paradicsompalántát banénhéjjal, hogy folyamatosan felszívhassa belőle a tápanyagokat.

12. Rendezz lakomát a pillangóknak és a madaraknak. Egy túlérett banán héját tedd ki egy talapzatra, hogy a pillangók és a madarak lakomázhassanak belőle. A dolog hátránya, hogy a méhek és a darazsak is oda fognak gyűlni.

13. Hegek eltávolítása. Egy héten helyezz éjszakára egy darab banánhéjt a hegre, a benne lévő kálium gyorsítja a gyógyulást és megekadályozza az újrafertőződést.

14. Szálka kihúzására. Ragassz szalaggal egy darab banánhéjt a bőrödre ott, ahol a szálka belement. A természtes enzimek fellazítják a bőrt, és a szálka könnyen kihúzható lesz.

15. Komposztálásra. A banánhéj gyorsan lebomlik, és értékes tápanyagokkal gazdagítja a komposztot.

16. Szobanövény-tápoldat. Egy nagy kannába áztass egy banánhéjt, majd ötször annyi vízzel higítva használd tápoldatként szobanövényeid számára.

17. Pattanások ellen. Dörzsöld be a pattanásos felületet egy banánhéj belsejével, és hagyd rajta, ameddig csak lehet, aztán mosd le. Ismétedl naponta, amíg a bőr üde és friss nem lesz.  


Így védekezz a krumplibogár ellen

Néha nem elég csak lepermetezni a burgonyaveteményt, mert a krumplibogarak sokszor még a lepermetezett hajtásokat is megrágcsálják. Most mutatunk egy olyan módszert, amivel nagyobb sikerrel üldözheted el ezeket a kártevőket a kertből.

Így védekezz a krumplibogár ellen

A krumplibogár már azóta megkeseríti az életünket, amióta a burgonyát meghonosították Európában. Sajnos ezzel a zöldséggel együtt megjelentek ezek a kártevők is, amik elől sokan nem tudják megvédeni a burgonyaveteményeiket. Ráadásul a krumplibogár nemcsak a burgonyát szereti, de szívesen belekóstol még a nadragulyába, és megrágcsálja a paradicsom, meg a tojásgyümölcs leveleit is. Bár kétségtelenül ez a bogár a burgonya egyik legnagyobb ellensége, viszont létezik egy nagyon hatásos módszer, amivel elüldözhetjük őket a burgonya közeléből.

Réztartalmú permetszerek

Ezeket a permetszereket állítólag utálják a krumplibogarak és nagyon jók a burgonya gombás betegségei ellen, viszont a tapasztalatok inkább azt bizonyítják, hogy ezek az alattomos kártevők még akkor is támadják a veteményeket, ha le lettek permetezve ezzel a szerrel. Viszont ha nem védekeznek ellenük hatásosan, akkor talán búcsút is mondhatnak az idei burgonyatermésnek, mert a bogarak az egészet elpusztítják úgy, ahogy van. Mivel ezek a bogarak imádják a burgonya leveleit, ezért képesek már csírájában elpusztítani a burgonyát, ugyanis a burgonyagumó a levelekből termelt tápanyagokat raktározza el. Ha pedig kárt tesznek a levelekben, a gumó se nő nagyra. Éppen ezért fontos óvnunk a burgonya hajtásait.

Kora tavasszal kezdődik

Ha nem figyelünk oda eléggé, ezek a kártevők úgy elszaporodhatnak, mint a nyulak. A krumplibogártól akkor kell elkezdeni félni, amikor is a fejlett példányok felébrednek a téli álomból. De az igazi baj nem itt kezdődik, hanem amikor lerakják a lárváikat. Ugyanis a kikelt lárvák teljesen elpusztíthatják a burgonya leveleit. Végül amikor már jó laktak, jön a párzási időszak, ami után újabb lárvákat raknak és az egész körforgás kezdődik elölről. Ez a folyamat körülbelül 40-50 nap alatt zajlik le.

Szerencsére van megoldás

Ezeket a bogarakat kevésbé riasztja vissza a rezes permetszer, viszont kutatások bizonyítják, hogy a saját fajtájuk rothadó tetemeitől messzire menekülnek. Ezért érdemes már lehetőleg kora tavasszal kiszemezgetni a kertből a kártevőket és szétnyomni őket. Viszont a leghatásosabb ellenszer az, ha leszűrjük a szétlapított bogarakat vízzel, majd azzal permetezzük le a növényeket. Ez egy igen hatásos ellenszer, bár a hatása csak 4-5 napig tart. Éppen ezért nem árt már csírájában elfojtani a rajzásukat és kora tavasszal elkezdeni irtani őket. Ezt persze többször kell megismételnünk.

Olyan is előfordulhat, hogy a bogarak jóval nagyobb túlerővel térnek vissza nyáron. Ilyenkor már nehéz lenne őket egyenként szétlapítani, ezért a permetszerhez kell nyúlnunk. Érdemes két-három alkalommal permeteznünk. Viszont ezzel még nincs vége a mulatságnak, ugyanis ott vannak még a lárvák. Ilyenkor érdemes valamilyen rovarirtó szert beszerezni és azzal kiirtani őket.

Forrás: Eu-info


Rekord burgonyatermesztés könnyedén

Biztosan sokan szeretnének rengeteg, jó minőségű burgonyát termelni. Most itt az alkalom, hogy meg is tegyük ezt. a trükk nagyon egyszerű, mégis kevesen ismerik, én már kipróbáltam és bevált, ajánlom nektek is.

Rekord burgonyatermesztés könnyedén

Képzeld el azt, hogy pár négyzetméteren megtermelhetsz annyi burgonyát, ami egy négytagú családnak is elég. Nehéz elképzelni? Ebben biztos vagyok, viszont a most következő cikkből megtudhatod, hogy egyáltalán nem lehetetlen ezt megcsinálni. Sokan sokat kísérleteztek ezzel a művelettel, a végeredmény pedig alátámasztotta, hogy sikerülhet rekord mennyiségű burgonyát termeszteni. Létezik ugyanis egy helytakarékos megoldás. Ebben az esetben pár négyzetméterre van csak szükségünk, ugyanis a burgonyatermesztés nem szétterítve fog történni, hanem emeletes módszerrel.

A munkának akkor lehet nekikezdeni, amikor már nincsenek talajmenti fagyok.
Nincs más dolgunk, mint a területet körbeépíteni támfallal, ez nagyjából combig érjen. Anyaga lehet tégla, deszka, kisebb hordó vagy éppen dézsa is. A dézsás módszerrel egyébként balkonon vagy éppen teraszon is elvégezhetjük a műveletet. Összedobhatjuk ezt a támfalat pár perc alatt is, de díszíteni is lehet vele kertünket, nagyon szép, dekoratív kereteket is készíthetünk.
Ezután kerüljön alulra egy kis kerti föld, amire helyezzünk egy réteg ép és egészséges vetőburgonyát, nem kell sokat, elég 8-10 szem is, majd ezt fedjük le komposzttal, zöldtrágyával, ebből sem kell sok, nagyjából 8-10 centiméter elég. A komposztra rakjunk ugyanennyi földet.

Amikor megjelennek a növény hajtásai a felszínen, akkor rakjunk még egy réteget, előbb a vetőburgonyát, majd komposzt és föld. Egészen 1-1,3 méterig folytathatjuk ezt a műveletet.

Ha minden jól megy – és miért ne menne -, akkor ez az emeletes krumpli mennyiség elég lesz egy négytagú család számára egész évben.

A módszer előnye, már azon kívül, hogy szűk helyen kivitelezhető, hogy nagyjából mentesülünk a gazolástól, kapálástól, a síkban termesztett krumpli feltöltésétől, ráadásul a végén egy jó adag érlelt komposzthoz is jutunk. További jótétemény, hogy a levágott füvet, felesleges kerti zöldet ezután nem kell a kukába tömködnünk, és az öntözés is egyszerűen megoldható. Ha az emeletes krumplit esővízzel öntözzük, még a vízszámlán is spórolhatunk.

Az önellátó gazdálkodásra való törekvés mindenképp kivitelezhető, kis praktikákkal, mint például a toronyba rakott krumplival, egészen egyszerűen, helytakarékosan, és még a díszes gyepet sem kell feláldozni érte. Természetesen nem csak burgonyával állhatunk át háztájira, a paprika, paradicsom, borsó, és társaik (ugyan emeletesen nem) szintén megtermelhetőek a kertben, viszonylag kis helyen, ráadásul sok zöldségfélével balkonkörülmények között is sikert lehet elérni.


Most megtudhatod, hogyan termelj rekord paradicsomot

Mindenki szeretne rekord paradicsomot termelni otthon, mert egészséges és a mennyiséggel még büszkélkedhetünk is. Kevesen tudják azonban, hogy mi szükséges ehhez. Most megmutatjuk.

Szeretnétek egy nagy paradicsom ültetvényt? Egyetlen növény is elegendő lehet egy család szükségleteinek ellátására, a lényeg az, hogyan neveljük fel a palántát. Sok különböző módszert próbáltunk már ki… kezdve azzal, hogy egyszerűen csak ledugtuk a növényt a földbe. Kedvenc módszerünk viszont az, ami tényleg vizet is szállít a gyökerekhez. Ez egy olyan módszer, amelyet igényeinknek megfelelően alakítottunk ki, tippeket használva fel a “How to Grow World Record Tomatoes” c. könyvből. Ily módon, könnyedén 1.8 m- 3,4 m magas paradicsom növényünk lehet minden évben… szervesen, természetesen!

1. lépés

Először vettem egy pár méter vízelvezető csövet (pl. egy PVC csövet) és lyukakat fúrtam bele, 15 cm-es távolságra. Miután az ágyat felszántottuk, ásunk egy lyukat mindkét oldalon ahol a paradicsom növényt ültetnénk.

2. lépés

Tegyünk egy hosszú csövet a lyukba.

3. lépés

Töltsük tele a lyukat földdel, de ne menjen a csőbe!

4. lépés

Tegyünk paradicsom ketreceket a cső mellé mindkét oldalra. Van pár olyan ketrecünk, amelyek kétszer olyan magasak mint a legnagyobb növényünk.

5. lépés

Az eredmény magáért beszél, lehet mutogatni a szomszédoknak a rekordtermést:)

FORRÁS: NATURAHÍREK

Új korszak indul a paradicsomtermesztésben

Neked is gondot okoz a paradicsom termesztése? Nincsen nagy kerted, de mégis szeretnél valódi, otthoni paradicsomot enni? Akkor a következő zseniális ötletet neked találták ki. Ez az aprócska trükk forradalmasítja az újkori paradicsomtermesztést! Próbáld ki te is!

Új korszak indul a paradicsomtermesztésben

 

Az ötlet kitalálója James Bryan, aki egy eredeti és hatékony trükkel állt elő. Azt mutatja be, hogyan ültethetünk paradicsomot úgy, hogy a növény számára biztosítva legyen minden: a támaszték, a tökéletes növekedési feltételek, és még a csöpögtető öntözés is, ráadásul egyszerre. Az eredmény már bejárta az egész világot és azóta rengetegen kipróbálták, hangsúlyozom, hogy sikerrel.

A tökéletessége abban rejlik, hogy könnyedén elsajátíthatja bárki, még az is, aki életében nem látott paradicsomot. A másik előnye az, hogy nem kerül sokba, sőt, fillérekből el lehet készíteni.

Nincs másra szükségünk, mint egy műanyag vödörre, amit a talajra helyezünk, ezután a vödör aljába, és az oldalsó felébe, 10 centiméterre az aljától lyukakat fúrunk. Ha ezzel megvagyunk, akkor a vödröt 15-20 centiméter mélyen ássuk be a földbe, majd pár lapát komposztot rakjunk a vödörbe.

Ha ez is meg van, akkor ültessük köré a paradicsom palántákat. Nem kell sokat öntöznünk, elég minden második nap a vödörbe öntenünk egy kevés vizet, a paradicsom innen szívja majd fel a számára szükséges tápanyagot és vizet. A paradicsomokat vegyük körbe dróthálóval, ez lesz a tökéletes támfal a növények számára és ezzel biztosítjuk az egyenletes növekedést.

Egy hét alatt a növények már nagyon meg fognak nőni, és virágozni kezdenek, James tapasztalata szerint volt olyan paradicsom is, amin már 1-2 hét után kisebb termés is volt. Módszerével a terméshozam hihetetlen mértékben megnő, mivel a palánták gyorsabban növekednek, és egyenletes vízellátáshoz jutnak a gyökereken keresztül.


Étkezési paprika termesztése

Március közepén már mindenkinél, aki idén saját paprikát szeretne, kidugta a fejét a paprika a palántaföldből. Étkezési paprika házikerti termesztésével is sokan kísérleteznek, és, bár sok mindenki sikerrel jár, elmondhatjuk, hogy a paprika igényesebb és érzékenyebb is a paradicsomnál. Most megtudhatod te is, hogyan érdemes belevágni a paprika termesztésébe!

Az étkezési paprika termesztésének története

A Brazíliában és Bolíviában honos paprikát az emberiség legalább tízezer éve fogyasztja, és mintegy 6.100 éve háziasították. Az aztékok Kolumbusz megérkezése előtt már több változatát is termesztették. Közép- és dél-amerikai felhasználásáról a történelmi időkben keveset tudunk. A PLOS ONE tudományos folyóirat szerint a kutatók a feltárt, ie. 400-300-ból származó agyagedényekből mutattak ki kapszaicint. Miután a paprika nyomaira különböző céllal használt edényekben bukkantak, arra következtettek, hogy felhasználása már a történelmi időkben is sokoldalú volt. Ennek alapján feltételezik, hogy italok fűszerezésére vagy szószokhoz használhatták a leggyakrabban.


A paprika 1494-ben érkezett Európába. 1570-ben Zrínyi Miklós nevelőanyja, Széchy Margit kertjében már dísznövényként virult vörös törökbors néven. Egy elfogadott elmélet szerint, ahogy Barta László írja, a magyar paprika Indiából került hozzánk Perzsián keresztül, ahonnan a törökök hozták magukkal a tizenhatodik században.


A dísznövényként avanzsált paprikát később borspótló fűszerpaprikaként termesztették országszerte.  Az „étkezési paprika”-típusok a 19. század végéig ismeretlenek voltak nálunk. Az első nagy bogyójú (Kalinkói, Várnai), paradicsom alakú és kosszarvú típusokat a török megszállás elől Magyarországra települt bolgárkertészek hozták be a 19. században. A 19. század végi paraszti konyhakertekben kukorica köztes növényként nevelték más zöldségekkel együtt.


A hazai étkezési paprika nemesítése 1920 körül kezdődött. A világháborúk idején a termesztés visszaesett. A vastaghúsú, csípősségmentes paprika nemesítése az ötvenes években kezdődött el újra. Legnagyobb nemesítési körzete Dr. Szalva Péter kutató-nemesítő munkájának köszönhetően Szentes és környéke lett.

Paprika bemutatása


A Burgonyafélék (Solanaceae) családjába tartozó paprika (Capsicum annuum) termesztésben bojtos gyökérzetű, viszonylag sekélyen elhelyezkedő gyökérrendszerű. Hajtásrendszere A 9-10. szárcsomótól villás elágazódású. A hajtásrendszer alakulása alapján elkülönítünk folyton növő és determinált típusokat. A virág kétivarú, öntermékeny, fehér színű, felépítésére az ötös szám jellemző.
A paprika közkedvelt termése változatos alakú, felfújt bogyó, rendszerint sárgás-fehér vagy zöld színű, éretten piros. A termés részei a termésfal, a központi oszlop a magokkal, rekeszfalak, csésze és a kocsány. Az érett bogyó vitaminokban és a karotinoidokban gazdag,  C vitamin tartalma jelentős.


Étkezési paprika fajták


Házikerti körülmények közé cecei típusú, úgynevezett „spitz”paprika ajánlott, amely hegyben végződő, kúpos, háromszögletű hosszmetszetet adó, húsos paprika, fehér színű, héja viszonylag vékony, könnyen emészthető. A bogyó vége azonban lehet kevésbé keskenyedő, kissé lekerekített is. A kárpát-medence sajátos fajtája. Továbbá jó szívvel ajánlható a paradicsom alakú paprika, amelynek cukortartalma viszonylag magas. Nyersen és marinálva is fogyasztható. Savanyításra, sütésre is kiváló.


Milyen a jó paprikapalánta?


A paprikapalántákat 2-4 lombleveles állapotban tűzdeljük. 8 hetes korában ültethető ki, 5-6 leveles állapotban.
Ha fátyolfóliás takarást alkalmazunk, akár április 20-a után már ültethetünk. Ennek előnye: paprikabokor a tavaszi, alacsony intenzitású napsugárzás miatt nagy lombozatot nevel, amely már kellően terhelhető, a bogyót pedig a nap nem perzselheti meg, a tenyészidő hosszabbodásával pedig nő a betakarított termés össztömege. Fátyolfóliával takarás módja: Vesszőből, drótból, acélhuzalból célszerű bordákat kialakítani, 20m-ként a földbe szúrva lazán ráteríteni a 2m szélességű fátyolfóliát, a szélein 1m-nt egy kapavágásnyi földdel rögzítve.
A palántáknak május 25-ig ki kell kerülnie szabadföldbe. Ha palántákat vásárolunk, zömök, erős palántákat együnk.

Paprika környezeti igényei


A paprika hő-, fény- és vízigényes! Vályogos talajon termeszthető a legsikeresebben, de a kötöttebb talajt is elviseli. Gyengén savanyú, közömbös talajba való. Konténerben is termeszthető laza, rostos szerkezetű talajban. Sóra érzékeny. Hőoptimuma 25 fok. (Optimum hőmérsékletnek nevezzük azt a legmagasabb hőmérsékletet, ahol a növekedés még állandó marad.) Kiskerti körülmények között, komposztot használva nem igényel különösebb tápozást. Esetleg nitrogéntápozásra kerülhet sor, amikor a növényen meggymagnyi méretű paprikák láthatók. A paprika kalciumigényes, de a hazai talajok többsége meszes, kalciumban gazdag, ezért erre valójában csak intenzív termesztésben kell odafigyelni. A paprika sikeresen termeszthető, ha 4-5 évig nem kerül ugyanabba a talajba.
Kedvező társnövénye: bab, borsó, hagyma, sárgarépa. Jól társítható gyógynövényekkel.


Étkezési paprika termesztése bakháton


A palántákat fellazított, betrágyázott talajba ültetjük. A jól begyökeresedett palánták ágyása köré bakhátat húzunk. Ami annyi jelent, hogy kapával árkot húzunk a palántaágyás körül. A műveletet főleg laza talaj esetén korai vagy esti órákban végezzük. Ezek az árkok begyűjtik az eső- illetve öntözővizet, tehát vízmegtartó bakháthoz jutunk ezzel a módszerrel. A műveletet kb. kéthetente ajánlott megismételni. 4-5 méteres ágyás vízzel történő feltöltése kb. 8 percet igényel. Öntözéskor a talajt átáztatjuk, így meleg időben is elegendő a naponta egyszeri öntözés.


Szuper tippek uborkatermesztéshez

A boltban vásárolt uborkáról tudni kell, hogy az uborka egyike a leggyakrabban permetezett zöldségeknek. Ha tudni akarjuk, hogy mi van bennük, főképpen, hogy mi nincs, akkor nincs más választásunk, minthogy magunk termeljük meg a fogyasztásra szánt uborkát! Régen a kaposváriak uborkamagot is vittek magukkal búzaszentelés napján (április 25.) a körmenetre, s hazaérkezvén el is vetették. A megáldott uborkamagtól azt várták, hogy korán és bőségesen teremjen.

Régi uborkafajták

Az uborka egylaki, kétivarú növény,  vagyis külön vannak a porzós és termő virágok. Régi fajtáink kevert virágúak, azaz egy virágon termős és porzós virágok is fejlődnek. Az alsó 14–18 szárcsomón csak hímvirágok fejlődnek, majd ezt követően egyre több nővirág jelenik meg a főhajtás további fejlődése folyamán (kevert virágzású szakasz), a hónaljhajtásokon zömmel nővirágok fejlődnek. A vegyes virágú típusba tartozó fajtáknak nagy lombjuk van, viszonylag kevesebb terméssel. Nagy a tenyészterület igényük. Rovarokra van szükség a beporzáshoz. Ebbe a virágú típusba tartoznak a régi fajtáink.


Marketmore

Bőtermő, kevert virágú, szabadföldi termesztésre ajánlott tradicionális salátauborka fajta,amit síkművelésre ajánlanak, tehát nem igényel támrendszert. (A Kertimag ajánlásával)


Szenzáció (kertészeti Egyetem, Zöldségtermesztési tanszék)

Hosszú tenyészidejű, erőteljes növekedésű, kevert virágú, félhosszú salátauborka. Termése henger alakú, a kocsány felé elkeskenyedő, a héj sötétzöld, fehér tüskés. Húsa vastag, zsenge, magháza kicsi. Szabadföldi termesztésre ajánlott. (A Kertimag ajánlásával).

Uborka környezeti igénye

Az uborka számára válasszunk napos, szélvédett helyet. Az uborka melegigényes növény. 12-13 oC alatti éjszakai talajhőmérséklet már gyökérkárosodáshoz vezethet.


Talaja legyen szerves anyagban gazdag, jó vízgazdálkodású, semleges pH-jú. A komposztban gazdag talaj elégíti ki legjobban igényeit. Használhatunk érett istállótrágyát is a talaj szerves anyaggal történő dúsításához. A szerves trágyázást ősszel kell megejteni!

Meghálálja, ha talaja mulcsozva van, hiszen ezzel gátat szabunk a betegségek terjedésének, amelyek kórokozói a csupasz talajjal érintkező leveleken keresztül fertőznek. Csökkentjük a gyomosodás veszélyét. A kapálás egyébként is óvatosságot igényel, mert az uborka sekélyen gyökerezik.


Az uborka víz és páraigényes. Termésérése folyamán sok vízre van szüksége. Öntözését kis vízadagokban többször végezzük, vagy alkalmazzunk csepegtető öntözést. Egyébként a talaj tömörödik, amit az uborka rosszul visel, és védtelenné válik a kórokozókkal szemben.


Házikertben, szabadföldre legkorábban április 20. körül vessük a saláta- és konzervuborka fajtákat. De ajánlott itt is megvárni a fagyosszentek elmúltát. A téli eltevésre szánt csemegeuborka termesztésénél nem szempont a koraiság, nem szükséges a korai vetéssel járó időjárási kockázat vállalása, ezért a csemegeuborkát (konzervuborkát) inkább május 10-20. között vessük. Ettől az időtől folyamatosan vethető az uborka legkésőbb július közepéig.


Ha sorokba vetünk, a sortávolság minimum 1 méter legyen. Egy méterre vessünk 10-12 magot, amit később kiritkítunk. A sorban vetéshez előkészített ágyás akkor a legmegfelelőbb, ha kb. 40 cm széles árkot ásunk a sor közepére, amit megtöltünk komposzttal kevert földdel. Így a sor egyfajta töltésként emelkedik ki, hogy a nap jobban felmelegíthesse a talajt, és az uborka jobban növekedhessen.


Ha fészekbe vetjük az uborkát, 2-3 mag kerüljön egy 10-15 cm magas, szintén talaj és komposzt keverékéből álló “dombba”. folyóméterenként 3-5 tövet hagyjunk meg. A növény így ki tudja tölteni a rendelkezésre álló teret. A vetés mélység kb. 3 cm legyen. Konténerben is nevelhetjük a bokros változatokat, vagy támaszt is biztosíthatunk a futó változatok számára. Ez utóbbi a leghelytakarékosabb megoldás! Kelés után következik a ritkítás, folyóméterenként 3-5 tövet hagyjunk meg.


A március végén, áprilisban cserépbe levetett palántákat május végén ültessük ki. Leginkább támrendszeres termesztésben ajánlott a palántázás. De házikertben bármelyik fajta és termesztéstípus esetén elképzelhető. A vetőmagból kb. négy hét alatt fejlődik kiültetésre alkalmas palánta. Arra ügyelni kell, hogy az éjszakai minimum hőmérséklet se menjen 18 oC alá. 0,1%-os Volldüngeres beöntözés sietteti a palánták fejlődését. A palánták dőlésre hajlamosak, amit a kiültetést követő 0,3%-os Ridomil készítménnyel való beöntözéssel akadályozhatunk meg.

Uborka futtatása támrendszerre

Házikertben, ha futó (leggyakrabban fürtös) fajtát választunk, ajánlott a támrendszerre futtatás. A támrendszeren nevelt fajtákat 50 cm-es távolságra ültessük egymástól. Ilyen a szélvédett helyen, kb. 2 méter magas, dróttal ellátott, fa-, vagy betonoszlopokkal megtámasztott támrendszer. A futtatáshoz használhatunk például támrendszerre szerelt, készen vehető növényhálót, uborkahálót függőlegesen, vagy sátortetőszerűen felállítva. De bármilyen házi megoldás szóba jöhet. Pl. csirke háló kifeszítése.

Támrendszer előnyei

  • Támasztékon nevelve a növény több fényt kap, jobban járja a levegő, ezáltal csökkenteni tudjuk a kórokozók támadását.
  • Ha nem használunk mulcsot, könnyebb a gyomlálás, mert a talajhoz jobban hozzáférünk.
  • A támrendszer megkönnyíti a szedést.
  • Utoljára, de nem utolsósorban említett előnye a támrendszeres uborkatermesztésnek a helykihasználás. Hiszen vertikálisan termesztünk. Így lehetséges egész növényfüggönyt nevelni néhány tő konténerben nevelt uborkából is.

Viszont akad más tennivalónk! Támrendszer alkalmazása esetén a növényápolás munkaigényesebb, mivel ki kell alakítani a megfelelő növényfalat. A növényeket metszeni kell: a földtől számított 40 cm-ig a hónaljhajtások tőből távolítsuk el, majd e fölött a hajtást 1-2, később 3-4 levélig vissza kell törni. Így megakadályozzuk az uborka elburjánzását.

Uborka nevelése konténerben

Városi kertekbe, kiskertbe, sőt balkonra is kifejezett ajánlott a konténeres, támrendszeres uborkanevelés, legalább két tő erejéig. Az uborka neveléséhez használjunk 13-15 literes vödröt. Ha nincs drénnyílása, fúrnunk kell rá egy kb. 8 mm-es lyukat. Földön tartva az edényt, az edény alá terítsünk fóliát, amely véd a talajlakó férgektől, kártevők bekerülésétől. Erre szórjuk kavicsréteget, így helyezzük rá az edényt, de két téglára is állíthatjuk, hogy a fölösleges víz könnyek eltávozhasson az edényből. Közegnek jó minőségű, semleges kémhatású  pl. Vegasca földkeveréket használjuk. Az öntözést legjobb, ha dréncső biztosítja, amit az edény közepére állítunk, és úgy lapátoljuk körbe a földdel. Ez lehet egy kilyuggatott PVC cső, amelyből minden irányban kifolyik a víz.

Az edénybe két palántát ültetünk, vagy magot vetünk.

A támrendszer 3-4 tartórúdját ragasztószalaggal kívülről rögzíthetjük az edényhez. Ha egyszerű bambusz növénytámaszt vagy vékonyabb, de rugalmas lecsupaszított ágat használunk, amelynek viszonylag kicsi az átmérője, beleszúrhatjuk az edény talajába. A körbevezetett spárga pótolja a növényhálót. Szintén jól használható a bambusztámasztékra fűzött drótháló vagy műanyag háló. A hajtásokat a középről vezessük a spárgához, hálóhoz.
Ha több konténerben nevelünk, azokat ne tegyük közvetlenül egymás mellé, mert a sűrű térállás kedvez a kórokozó, kártevők terjedésének. Ne feledjük, hogy többszöri, kis vízmennyiséggel öntözzünk. Ha támrendszerre futtatunk, hetente kell a hajtásokat igazítani. A metszésről se feledkezzünk meg.

Uborka kártevői és kórokozói

Nedves-hűvös időben a palántadőlés veszélye fenyeget. Meleg, párás időben fuzáriumos fertőzés léphet fel (szögletes olajfoltok, a fonákon, nedves időben jól látható penészes bevonattal). Legádázabb ellenség azonban az uborka peronoszpóra. Ha vegyszerellenesek vagyunk legcélravezetőbb az ellenálló fajták termesztése.


A talajból fertőző szögletes levélfoltosság (szögletes, kiszáradó, kitörő foltok a lombozaton, a foltok felületén, nedves időben nyálkacseppek jelennek meg) nagyrészt kivédhető, ha mulcsot használunk, illetve, ha nem termelünk több évig ugyanazon a helyen uborkát. További védekezési lehetőség, hogy nedves vagy harmatos időben nem tevékenykedünk az uborka körül, mert a fertőzés kézzel is átvihető.


További ellenség a főként kártevők, rovarok által terjesztett mozaikvírus (A hajtáscsúcsi levelek foltosak, mozaikszerűen kivilágosodnak. A termés deformált). Ha az állomány egészséges, jól karban tartott, a fertőzésnek is jobban ellenáll.


A leromlott, beteg növényeket, főként a szezonvégi hűvös, nedves időjárásban fertőzik a tőpusztulást okozó betegségek. A levélszél sárgulása, barnulás, letöredezése, hajtáshervadás, elhalásos foltok a levélnyélen, mind intő jelek lehetnek. A kellően laza, morzsalékos talaj, a túlöntözés elkerülése segítségünkre lehet a betegség kivédésében. Javasolt a talajtömörödés elkerülésére a naponta többszöri,  kis vízadagokkal történő öntözés.


Kártevők közül a levéltetvek, takácsatkák, és a mezei poloskák is támadhatják növényeinket. Leghatékonyabb védekezés ellenük a megelőző védekezés parafinolajos bevonattal, a fertőzött növényi maradványok megsemmisítése, eltávolítása, a karók és a kordon fertőtlenítése.


Aloe vera gondozása, nevelése

Az Aloe vera növénynek számos jótékony hatása van, sok mindenre fel lehet használni, mindenkinek kellene tartania otthon. Cikkünkben most mindent megtudhatsz erről a növényről: miért olyan jó, mióta használják már és mire, többek között elmondjuk, hogy mit kell tudni a gondozásáról illetve neveléséről.

Aloe vera gondozása, nevelése

 

Az Aloe vera növény jellemzői


Az Aloe vera pozsgás növény, virágai sárgák, lándzsa alakú levelei elérik a 60-70 centiméter hosszúságot is, a növény magassága általában 100-120 centiméter, évelő növény, a levelei letörhetők, mivel a letört rész helyett mindig új nő. Általában csak a 4.-5. év után válik teljesen kifejletté, ekkorra érik el a levelek a 60-70 centiméteres magasságukat, az ennél fiatalabb növényt még nem szabad használni, mivel ekkor még többnyire csak mérgező anyagokat tartalmaz. Az anyanövény tövében általában sarjhajtások nőnek, így szaporítása eléggé egyszerű, de erről majd később.

 

Egy átlagos növény élettartama nagyjából 12-14 év, ám sok országban már az ötödik évben betakarítják a leveleit. Egy anyanövényről szerencsére többször szedhetünk levelet, hiszen mindig újranőnek a levágott részek.

 

A levelek sötétzöldek, viaszos borítással rendelkeznek. A héj alatt háncs és faanyag alkotta csatornahálózat található, ami a növény nedv-, és szállítórétege, vizet és ásványi anyagokat szállít. A következő oldalon elmondom nektek, hogy mire lehet felhasználni ezt a sokoldalú növényt.

Az Aloe vera felhasználási lehetőségei


Aloe vera gél


Igazából ez egy gélszerű anyag, amiben az Aloe levét sűrítették össze. Külsőleg, bőrre kenve használható, bőrproblémáknál, leégésnél, rovarcsípésnél, égési sebekre, ízületi bántalmakra, vérzéscsillapításra, fertőtlenít és gyorsítja a sebgyógyulást. Számos kozmetikai készítményben is megtalálható az Aloe vera, használjuk bátran.

 

Aloe vera ital


Ma már nálunk is különféle kiszerelésben hozzá lehet jutni ehhez a léhez, egyes gyártók különböző gyümölcsaromákkal keverik, míg mások szimplán vízzel hígítják. Ezek a levek éppen ezért csak kis mennyiségben tartalmaznak aloét, inkább csak a reklám miatt keverték hozzá, így jobban eladható a termék. Érdemes tehát megnézni a csomagolást minden esetben, hiszen sok termékben megtalálható magasabb arányban, mint az 1:9. Magas vitamin-, és ásványianyag-tartalma miatt kitűnő táplálék kiegészítő, valamint az immunrendszer, a gyomor és a béltraktus kiváló szabályozója. Aktiválja a vese-, máj-, és epehólyag funkciókat, enyhíti a reumás fájdalmakat, nem utolsósorban javítja a pszichés állapotot és az állóképességet.

 

Aloe vera olaj


Külsőleg, bőrre juttatva fejti ki jótékony hatását. Könnyedén elkészíthetjük mi magunk is, nyomkodjuk ki a növényi részekből a lét, majd keverjük bele a bázis olajba, ami lehet jojóba, szezám vagy más olaj. Fontos, hogy csak frissen jó, szóval mindig kis mennyiséget készítsünk és használjuk fel azonnal.

Az Aloe vera gondozása, nevelése


Fontos, hogy amikor megvásároljuk a növényt, akkor megnézzük, hogy milyen ültető edényben, mivel ha műanyagcserépben van, akkor ne csak a növényt vegyük meg, hanem egy megfelelő méretű anyagcserepet is. Ne ültessük át azonnal nagy cserépbe, inkább többször, így jobban fejlődik. Az Aloe vera tipikusan szárazságtűrő növény, így az ültető közeget is eszerint kell kialakítani, virágföld és homok 1:1 arányban a legideálisabb. Ültetés után világos helyre helyezzük a növényt, ahol nincsen hidegebb 10 Celsius foknál, de 25 foknál melegebb sincs.

 

Nyáron ki lehet helyezni az erkélyre, kertbe, de ne a tűző napra, mivel könnyedén kiéghet a naptól. Nyári időszakban elegendő hetente kétszer öntözni, csak akkor locsoljunk, amikor a föld felső rétege száraz, ha nem így teszünk, akkor a növény gyorsan kirohad. Kaspóba, zárt virágtartóba ne rakjuk a cserepet, mert az összegyűlt víz végezhet vele. Párásabb, esősebb időszakban ne öntözzük a növényt annyira, mivel az Aloe a levelein keresztül is képes felvenni a vizet. Télen még kevesebbszer kell locsolni, elég havonta kétszer-háromszor, fűtött szobában azonban többször kell.

Hol vehetünk Aloe verát?


Mára már számos helyen hozzájuthatunk ehhez a növényhez, virágboltokban eddig még nem találkoztam vele, de a nagyobb kertészeti áruházakban már igen, szinte mindegyikben. Ára 1000-3000 forint között mozog, korától és nagyságától függően. Első években türelmesen kell gondozni és nevelni, ez eléggé kényes időszak, a harmadik évtől megjelennek a kis sarjak, melyeket éles késsel érdemes eltüntetni. A levelekben található gélt csak az ötödik évtől szabad felhasználni.


 

 

| I | II | III | IV | V | VI | VII | VIII | IX | X |Xl | Xll | Xlll | XlV | XV |

 

Ha te is könyvkiadásban gondolkodsz, ajánlom figyelmedbe az postomat, amiben minden összegyûjtött információt megírtam.    *****    Nyereményjáték! Nyerd meg az éjszakai arckrémet! További információkért és játék szabályért kattints! Nyereményjáték!    *****    A legfrissebb hírek Super Mario világából, plusz információk, tippek-trükkök, végigjátszások!    *****    Ha hagyod, hogy magával ragadjon a Mario Golf miliõje, akkor egy egyedi és életre szóló játékélménnyel leszel gazdagabb!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, nagyon fontos idõnként megtudni, mit rejteget. Keress meg és nézzünk bele együtt. Várlak!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését!    *****    rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com    *****    Vérfarkasok, boszorkányok, alakváltók, démonok, bukott angyalok és emberek. A világ oly' színes, de vajon békés is?    *****    Az emberek vakok, kiváltképp akkor, ha olyasmivel találkoznak, amit kényelmesebb nem észrevenni... - HUNGARIANFORUM    *****    Valahol Delaware államban létezik egy város, ahol a természetfeletti lények otthonra lelhetnek... Közéjük tartozol?    *****    Minden mágia megköveteli a maga árát... Ez az ár pedig néha túlságosan is nagy, hogy megfizessük - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Aktív közösség    *****    Az oldal egy évvel ezelõtt költözött új otthonába, azóta pedig az élet csak pörög és pörög! - AKTÍV FÓRUMOS SZEREPJÁTÉK    *****    Vajon milyen lehet egy rejtélyekkel teli kisváros polgármesterének lenni? És mi történik, ha a bizalmasod árul el?    *****    A szörnyek miért csak éjjel bújnak elõ? Az ártatlan külsõ mögött is lapulhat valami rémes? - fórumos szerepjáték    *****    Ünnepeld a magyar költészet napját a Mesetárban! Boldog születésnapot, magyar vers!    *****    Amikor nem tudod mit tegyél és tanácstalan vagy akkor segít az asztrológia. Fordúlj hozzám, segítek. Csak kattints!    *****    Részletes személyiség és sors analízis + 3 éves elõrejelzés, majd idõkorlát nélkül felteheted a kérdéseidet. Nézz be!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, egyszer mindenkinek érdemes belenéznie. Ez csak intelligencia kérdése. Tedd meg Te is. Várlak    *****    Új kínálatunkban te is megtalálhatod legjobb eladó ingatlanok között a megfelelõt Debrecenben. Simonyi ingatlan Gportal