| I | II | III | IV | V | VI | VII | VIII | IX | X |Xl | Xll | Xlll | XlV | XV |
Top 5 nvny, ami elriasztja a sznyogokat
Tavasz van, megjelentek az els vrszv sznyogok, s ahogy kzelednk a nyr fel, egyre tbben lesznek. me, 5 nvny, amit most kell elltetned ahhoz, hogy nyron segthessen tvol tartani a sznyogokat.
Nincs kellemesebb a szabadban tlttt nyri estknl. Br, a tpllkra les sznyogok alaposan meg tudjk keserteni a teraszon vagy a kertben tltend kellemes rkat. Nem kell a laksa meneklnd ellk, ha olyan nvnyekkel veszed krbe magad, melyek tvol tartjk tled a sznyogokat. me, az 5 leghatsosabb sznyogz nvny. Most ltesd el ket a teraszon lv virgldba, cserpbe, hogy nyron nagy hasznt vehesd.
Citromf
Kl- s beltren egyarnt hasznt veheted. A citrom illat s z levelrl kapta a nevt. A lehet legjobb vlaszts a vrszvk ellen. Knnyen szaporthat, nem ignyel klnleges elltst, nagyra n akr a napon, akr flrnykos helyen. Mutats, kellemes illat nvny – kivve a sznyogok szmra. Messzire elkerlik.
Citronella
A citronella (Cymbopogon nardus) hossz, vel, szabadfldi nvny. Megjelense a prhagymhoz hasonlt. Sokan sszekeverik a citromfvel, mivel a Citronella angol neve lemongrass. A Citronella remekl mkdik a virggysok kztt, vagy cserpbe ltetve. Tvol tartja a sznyogokat.
Marigold
Ezek a szp virgok is hasznosak a sznyog ellen. Ha elvirgzott, a kis fekete magjt szedjk ssze s tartsuk egy tlkba, amg eljn a kvetkez ltetsi szezon. A Marigold nem kzvetlenl tasztja a sznyogokat, le kell szedni nhny friss levelt, s a kertben az lhely mellett elgetni. A benne lv olaj az, ami elkergeti a sznyogokat.
Menta
Ki tudja, mi az oka, de a sznyogok nem szeretik a menta friss illatt. Nagyon szvs nvny, egyarnt gyorsan n a fldben s a cserpben. Ha tmadnak a sznyogok, fogj nhny mentalevelet s drzsld a brdbe, garantltan tvol tartja tled a vrszvkat.
Rozmaring
Ez a gygynvny csods trs a fzsnl-stsnl, de azt kevesen tudjk, egyben kivl sznyogriaszt is. A rozmaring szereti a napot, de nem ignyel sok vizet. Szerencss esetben tlli a telet s nem kell jat ltetned.
Az telecet 44 innovatv felhasznlsi mdja, ami a drga s mrgez tiszttszerek hasznlatt feleslegess teszi
Az telecet egy univerzlis tiszttszer, fehrt, gyomirt s mg sok ms. Tmnyen vagy vzzel keverve simn helyettesthet drgbb tiszttszereket. rdemes kiprblnunk ezeket a tippeket: olcsbb s knnyebb tehetjk letnket!
1. Frisstsd fel vele a htt! Tisztts le a polcokat s a ht falait vz s ecet 1:1 arny keverkvel.
2. A kv-s tescsszk foltjaira: a foltokat finoman be kell drzslni ecet s s 1:1 arny keverkvel.
3. Szagok eltvoltsa: ecetes ruhval bell ttrlhetjk szemetesnket.
4. A frdszobai baktriumok meglsre: sprzzk be a kdat s a mosd krnykt vele. Trljk le tiszta, nedves ruhval.
5. Mentsk meg ruhinkat: izzadsgfoltok eltvoltshoz drzsljk be a foltokat vatosan ecettel. Trljk le egy tiszta ruhval.
6. WC -tiszttsra is alkalmas: ntsnk egy vagy tbb dl hgtott fehr desztilllt ecetet a WC csszbe. Hagyjuk benne nhny rt vagy egy jszakn t, reggel WC-kefvel tiszttsuk.
7. Sznyegfolt eltvolt: ksztsnk keverket 2 evkanl fehr desztilllt ecetbl s ¼ cssze sbl vagy szdabikarbnbl. Drzsld be a foltot, s hagyd megszradni. A kvetkez nap porszvzzuk ki a maradkot. (Elszr mindig teszteljk le egy kis folton!)
8. Ecsetek megjtsa: a rgi, beszradt festket el lehet tvoltani, ha az ecseteket egy ra hosszt ecetben zni hagyjuk, majd felmelegtjk az ecetet gy, hogy ne forrjon! bltsk le s az ecsetek olyanok lesznek, mint j korukban.
9. Vzkves csap megtiszttshoz: a vzktl val megszabadulshoz 1 teskanl ecet s 2 evkanl s keverke lesz szksges. A mosogat csaptelepre tve drzsld vele t a csapot egy ronggyal.
10. Cskkenti a statikussgot. Adj hozz ½ cssze telecetet a mosshoz. A sav cskkenti a ruhk statikussgt.
11. Piszkos zokni: zoknit s izzadt edztermi ruht ecetes ztatssal tiszttsunk. 1 cssze fehr desztilllt ecetet tve egy nagy fazk vzhez, forraljuk fel s tegyk bele a koszos cuccokat. Hagyjuk zni egy jszakra, csak reggel bltsk ki a ruht.
12. Tskk s cipk: trljk t desztilllt ecettel kopott br tskinkat s cipinket. Az ecet visszalltja fnyket s segt eltntetni a foltokat.
13. Gyomok szmzse: ntsnk ecetet oda ahol a gyomok nnek, a hz eltti repedsekbe, a kertbe. Az a legjobb, ha az ecet elri a gykereket.
14. A lankadt virgokra: ne dobd ki a hervad vgott virgokat! Ehelyett, adjunk hozz kt evkanl ecetet s egy teskanl cukrot egy liter vzhez. ntsk az oldatot a vzba s a virgok felfrisslnek.
15. Vessnk vget a viszketsnek! Tegynk ecettel titatott vattt a sznyog- vagy rovarcspsre. A viszketst csillaptja s segt ferttlenteni. A terlet gy gyorsabban gygyul.
16. Fehrti a fogakat. Moss fogat hetente egyszer ecetes vzzel. Segt megelzni a rossz lehelet is!
17. Tartss teszi a krmlakkot. A krmlakk felvitele eltt ecetes vattval trld t krmdet. A tiszta fellet hatsra a lakk jobban fog ragadni. ( Szerkeszti megjegyzs: a make-up toxicitsrl viszont rdemes elolvasnod a kvetkezket: Szmos rzs riasztan nagy mennyisg alumniumot, kadmiumot s lmot tartalmaz)
18. Tartsd autd ablakait fagymentesen. Hrom rsz ecet s egy rsz vz sszekeverse utn ezt az oldatot sprzzk az aut ablakaira. A savassg gtolja a jg lerakdst, gy nem kell felkelni korn, hogy jeget kaparjunk az aut ablakairl.
19. Visszaadja kutyusod szrnek fnyt. Egy fl cssze ecetet keverj egy liter vzbe s sprzd be vele az llat szrt. Nemcsak hogy megli kedvenced bolhit s/ vagy kullancsait, mg egy olcs alternatvt is knl a drga kisllat-polsi termkek helyett.
20. Megli a hsban lv baktriumokat. Az ecetben trtn pcols megli a baktriumokat s puhtja a hst. Ksztsnk pcot : 1,5 kg hshoz adjunk ¼ cssze ecetet. Fszerezzk zls szerint. Hagyjuk a hst ebben a lben 20 perctl egsz 24 rig, attl fggen mennyire szeretnnk ersre az zt, majd leblts nlkl sssk vagy fzzk meg a hst.
21. Megakadlyozza a tojsok megrepedst. Akadlyozzuk meg a tojs megrepedst azzal, hogy a forr vzbe kt evkanl ecetet tesznk! A tojs nem fog megrepedni, a hj pedig knnyebben le fog jnni rla, amikor el szeretnnk fogyasztani.
22. Tiszttsunk vele mikrostt! Tltsnk egy kis tlba egyenl rsz meleg vizet s ecetet, s tegyk a mikrohullm stbe 5 percig. A gz fel fogja laztani a lerakdsokat s gy knnyebb lesz a takarts.
23. sszekarcolt DVD-k megjavtsa. Ha kopott a DVD-d s llandan ugrik, vagy lefagy, trld t ecettel s egy puha ruhval.
24. Az utols csepp majonz vagy salta nem jn ki a tubusbl, cspgtess bele egy pr csepp ecetet. Csavard vissza a kupakot j szorosan s rzd meg a tubust. A fennmarad ntet vagy majonz ki fog csusszanni a tubusbl.
25. bltsd le a gymlcsket s a zldsgeket. Tegynk 2 evkanl ecetet egy dl vzhez. A keverkkel lemosott friss gymlcs s zldsg sokkal kevesebb nvnyvdszer-maradkot fog tartalmazni, mint a tiszta vzzel lemosott gymlcsk.
26. Fnyesebb hsvti tojsok. Mieltt a gyerekek hsvti tojst festennek, keverjnk ssze 1 teskanl ecetet ½ cssze forr vzzel, majd adjunk hozz telfestket. Az ecet megrzi a festk lnk szint s megakadlyozza, hogy cskosak legyenek a tojsok.
27. Laztsunk vele meg egy rozsds csavart. ntsnk ecetet a csavarra s sokkal knnyebben ki fogjuk tudni csavarni.
28. J a beleragadt rggumi kiszedshez is. Rggumi eltvoltsa anyagbl vagy hajbl gy trtnhet, hogy a mikrostben felmelegtnk egy kis tl ecetet, majd azt a rgra ntjk. A gumi felolddik.
29. Megakadlyozza a sajt penszesedst. Tekerjk be a sajtot ecetben titatott ronggyal, majd helyezzk lgmentesen zrd ednybe.
30. Viasz eltvolt. Ha olvasztott viasz kerl a fa btorokra s a padlra, vatosan trlgesd t a viaszfoltot egy ecet s vz 1: 1 arny oldatba mrtott ronggyal.
31. Pihentet frdhz: adj hozz ½ cssze ecetet a meleg frdvzhez. Az ecet eltvoltja az elhalt brt, gy puhv s simv varzsolja azt.
32. Fnyesebb teszi a hajat. A hajat havonta egyszer 1 e.k. ecettel tbltve megszabadulhatsz a samponok s egyb hajpol termkek maradktl.
33. Felfrissti az anyagokat. Tltsnk meg egy sprzfejes palackot ecettel s spricceljk le vele az otthoni szveteket, sznyegeket, cipket szagtalants cljbl.
34. Zsrkrta eltvoltsa. Ha a gyerekek zsrkrtval rajzoltak a falra vagy a padlra, egy fogkeft ecetbe mrtva finoman drzsljk t a felletet. Az ecet feloldja a zsrt. Igen olcs, s nem mrgez mdja ez a gyerekek utni feltakartsnak.
35. A matrick eltvoltsa. Ha a maradk matrict vagy rcdult szeretnnk lemosni, azt knnyebben megtehetjk ecetes vzzel is.
36. A mosogatgpet -s a kvfzt ki lehet vele mosni. Cskkentsk a szappan s az lelmiszer-maradk lerakdst res mosogatgp vagy kvfzben, tmosva ket havonta egyszer.
37. Kedvenc hzillatod utni feltakarts: az llat ltal okozott foltokat-s szagokat ¼ cssze ecet egy liter vzzel trtn sszekeversvel s a foltokra val alkalmazsval semlegestheted.
38. Nyri grillezsre val felkszls: a faszn lerakdsok eltvoltshoz ecetet kell sszegyrt aluflira sprznnk s alaposan tdrzslni vele a rcsokat.
39. A zuhanyfejbeni vznyoms helyrelltsa. Ha a zuhanyfej eltmdik a vzben lv svnyi anyagoktl, annak 15 perces ztatsa ½ cssze ecet s 1 liter vz keverkben ajnlott.
40. Oll tiszttsa: amikor az ollpengn ragacsos anyag marad, csak t kell trlnnk ecetes ronggyal. A szappannal s a vzzel ellenttben, az ecet nem fogja elrozsdlni a fmet.
41. Csatorna duguls esetn: az eltmdtt csveket gy is tisztthatjuk, hogy egy cssze szdabikarbnt 1dl ecettel kevernk ssze, s belentjk a lefolyba. Hagyjuk, hogy felhabozzon, majd bltsk t a csveket egy fazk forr vzzel.
42. Tvoltsuk el a korpt: ha a fejbr szraz vagy hml, az ecet lehet egy egyszer otthoni gygymd. Hetente egyszer, ntsnk egy cssze almaecetet a fejbrre s hagyjuk llni 15 percig. Alaposan bltsk le hideg vzzel.
43. Szraz br a lbfejen: nyri szandl berepedt lbbrre s brkemnyedsre? ztasd a lbad 20 percig egy rsz ecetben, kt rsz meleg vzben. Az ecet eltvoltja az elhalt brt, gy a lbad puha s sima marad.
44. A poharak vizes lenyomatnak fa asztalrl vagy fa btorrl val eltvoltsa rdekben: ecet s olva olaj 1:1 arny keverkvel trljk t a btordarabot.
forrs:naturahirek.hu
A szdabikarbna 40 felhasznlsi mdja
Szdabikarbna, alias ntrium-hidrogn-karbont, segt szablyozni krnyezetnk pH-jt. Amikor a szdabikarbna egy savas vagy lgos anyaggal rintkezik, arra trekszik, hogy semlegestse a pH-t. Ezen tl, a szdabikarbna kpes pH vltozsok lasstsra, vagyis pufferolsra. Ez a ketts kpessg, a semlegest s pufferol hats teszi lehetv azt, hogy pldul a htben savany szagokat semlegestsen, valamint hogy tiszttszerek erejt nvelje. Egyszer kmiai reakci, messzemen hatsokkal tisztts s szagtalants tern. s gy minden tovbbi nlkl, ennyit a tudomnyrl. Nzzk, hogy felvve a lzad hzvezetn kesztyit, mennyi mindenre tudjuk npi blcsessgnkben mr rgta szerepl szdabikarbnnkat hasznlni.
Szjfrissts
Tegyen egy teskanl szdabikarbnt egy fl pohr vzbe s blgesse vele ki a szjt. Semlegesti a szagokat, nem csupn elfedi azokat.
Szjpolshoz hasznlt eszkzk tiszttsra
ztassuk be szjpolsi eszkzeinket a kvetkez oldatba: 2 teskanl szdabikarbnt oldjunk fel egy pohr vagy kis tl meleg vzben. A szdabikarbna fellaztja az lelmiszer-rszecskket s semlegesti a szagokat.
Br-s testradr
Elksztse: 3 rsz szdabikarbna, 1 rsz vz. Drzslje t krkrs mozdulatokkal finoman brt. blitse le tiszta vizzel. Mindennapos hasznlatra is ajnlott.
Termszetes dezodor
Kenjk r a hnaljunkra, s semlegesti a testszagot.
Hasznljuk savlektknt
A szdabikarbna biztonsgos s hatkony antacid enyhti a gyomorgst s / vagy a savas gyomorrontst.
Rovarcspsekre s viszket br esetn
Rovarcspsek esetn, kavarjon ssze egy kis szdabikarbnt s vizet, s kenje az rintett brfelletre. A viszkets enyhtsre, tegyen egy kis szdabikarbnt a kezbe s drzslje be a nedves brbe frds vagy zuhanyozs utn.
Ksztsnk kztiszttt
3 rsz szdabikarbna, 1 rsz vz, vagy 3 rsz szdabikarbnbl s 1 rsz folykony szappanbl ksztnk oldatot, ami j kzmossra, tiszttsra. Ezutn bltsk le tiszta vzzel.
Segtsg a hajnak
Az ecet csodlatos a hajra , de a szdabikarbnnak megvan a maga helye a zuhany alatt is. Tegynk egy kevs szdabikarbnt a tenyernkbe egytt a kedvenc samponunkkal. Samponozzuk be a hajat s jl bltsk le. A szdabikarbna segt eltvoltani a maradk piszkot, gy a haj tisztbb s kezelhetbb lesz.
Tiszta hajkefk s fsk
A fnyes hajhoz fontos a kefk s fsk tisztn tartsa is. ztassa a fsket s kefket 1 teskanl szdabikarbna egy kis langyos vz keverkben.
Ksztsen frdst
1/2 cssze szdabikarbnt adjon a frdvzbe, hogy semlegestse a savakat brn, s segtsen lemosni az olajat s az izzadsgot. Egyben pedig a brt nagyon puhv is varzsolja.
Srolszer ksztse
A biztonsgos, hatkony frdszoba kd, csempe-s mosogat, fnyes fali csempe tiszttshoz- szrjon szdabikarbnt egy tiszta nedves szivacsra s drzslje vele a felleteket a szoksos mdon. Majd mossa le vizzel s trlje szrazra a tiszttott felleteket.
Megnyugtatja a lbakat
Oldjon fel 3 evkanl szdabikarbnt egy edny meleg vzben, s ztassa benne lbfejt, meg fogja nyugtatni lbait.
Kzi edny s eveszkz mos
2 ppozott evkanl szdabikarbnt adjunk hozz mosszernkhz, s az ednyekrl knnyebben fog leolddni a zsr. A rgett teleket a szdabikarbna s vizes mosszer keverkben ztassa, majd szivacsra szrt szdabikarbnval srolja le.
Szivacsok felfrisstshez
ztassuk az porodott szag szivacsot egy ers szdabikarbns oldatba (4 evkanl szdabikarbnt feloldunk 1 liter meleg vzben).
Csinljunk fluor mentes fogkrmet
Szdabikarbnt keverjnk ssze 3 szzalkos hidrogn-peroxid oldattal. Ime egy alternatva a kereskedelmi fluoridos fogkrmek helyett. s mg a fogfehritst is elvgzi, nemcsak a tiszttst.
Tiszttsa meg a mikrohullm stjt
Szdabikarbnt szrjunk egy tiszta nedves szivacsra. Kivl mdja a gyengd tiszttsnak s a mikrban soha nem hagy durva vegyi szagot. Alaposan bltse le vzzel.
Ezst eveszkzk tiszttsra
Hasznljon szdabikarbna pasztt 3 rsz szdabikarbna, 1 rsz vzbl. Drzslje t az ezstt tiszta ruhval vagy szivaccsal. Alaposan bltse le, s szrtsa meg ket mig csillogv nem vlnak.
Tiszttsa meg a stt
Szrjuk szdabikarbnt a st aljra. Sprzznk r vizet, hogy a szdabikarbna benedvesedjen. Hagyjuk gy a stt jszakra. Reggelre a szdabikarbna feloldja a szennyt, amit aztn szivaccsal kitrlhetnk.
A padl tiszttsa
A szennyezdst s piszkot el tudja tvoltani a padlrl oly mdon, hogy 1/2 cssze szdabikarbnt egy vdr meleg vzzel sszekever s az gy felmosott padl tiszta csillog lesz. A papucs jelek hasznlja szdabikarbna egy tiszta nedves szivaccsal, majd bltse le.
Tiszta Btorok
Tudta, hogy a falakrl s festett btorokrl szdabikarbns nedves szivaccsal drzsls nlkl, knnyedn tudja eltvoltani mg a zsrkrta nyomait is? Trlje t tiszta, szraz ruhval a felleteket.
Tiszta Zuhanyfggnyk
Tiszttsa s szagtalantsa vinil zuhanyfggnyeit gy, hogy szdabikarbnt tesz kzvetlenl egy tiszta, nedves szivacsra vagy kefre, s azzal ttrli fggnyt. Majd bltse le tiszta vizzel azt.
Folykony mosszere hatsfokt nvelheti
½ cssze szdabikarbnval a folykony mosszer is kemnyebben dolgozik. A jobb pH egyensly a ruhkat tisztbb, frissebb, s fnyesebb teszi.
Finoman Tiszta Babaruha
A babk bre ignyli a gyengd tiszttszerek hasznlatt, s j tudni, hogy a szag s foltok elleni harcban a szdabikarbna az els helyen ll. A makacs foltokhoz adjunk hozz folykony mosszernkhz 1/2 cssze szdabikarbnt.
Tiszta sport felszerels
Hasznljon szdabikarbna oldatot (4 evkanl szdabikarbna, 1 liter meleg vz) a tiszta s szagtalantott sportfelszerelsekrt. Szrjuk bele a szdabikarbnt s a tornaterem golftska tskk szagtalants, tiszta golf vasal (karcols nlkl ket!)
Tiszta Elemek
A szdabikarbnt arra is lehet hasznlni, hogy semlegestse az akkumultorsav okozta korrzikat az autkon, fnyrkon, stb. 3 rsz szdabikarbna s 1 rsz vz alkalmazsval egy nedves ruhval drzslje t a korrodldott akkumultor plusait. A tisztts utn lehet jra csatlakoztatni a terminlokat, amiket rdemes ttrlni vazelinnel ,hogy a jvben ne rje ket korrzi.
Tiszta autk
Az aut, a lmpk, krm, ablakok, gumiabroncsok, vinil lsek s a sznyegek tiszttsakor nem kell aggdni a nem kvnt karcolsokrt. Hasznljon szdabikarbna oldatot, oldjon fel 1/4 cssze szdabikarbnt 1 liter meleg vzben. A makacs foltok eltvoltsra hasznljon szdabikarbnt nedves szivacsra szrva.
Szagtalants a htben
Egy nyitott doboz szdabikarbnt helyezznk a htszekrny polcra hogy semlegestse a szagokat.
A vgdeszka szagtalantsa
Megszrjuk a vgdeszkt szdabikarbnval, drzsls, blts.
jrahasznosthat tartly szagtalantsa
Idszakonknt szdabikarbns nedves szivaccsal trlje t a tartlyt.
Vzlefolyk szagtalantsa
A mosogat s a kd lefolyba ntsnk 1/2 cssze szdabikarbnt s meleg csapvzzel mossuk le azt. Ez semlegesti a lefolyban lv szagokat. (Ez egy j mdja annak, hogy kidobja a htbl visszavonult szdabikarbnt.) Vagy ntse le azt a csatornba.
Szagtalantsa s tiszttsa meg mosogatgpt
Szagtalantsra a mosogatgpet gyengd tisztt mossi cikluson futtassa t, tiszttsra pedig hasznlja a mosogatanyaggal egytt.
Vegye szagt sznyegeinek
Bsgesen megszrjuk a sznyeget szdabikarbnval. Egsz nap vagy egsz este hagyja rajta a sznyegen a szdabikarbnt, Kvetkez nap ki kell porszvzni a sznyeget.
Ruhsszekrnyek felfrisstsre is ajnlott
Tegyen egy nyitott doboz szdabikarbnt a szekrnybe s az dezodorlja ruhit.
Gymlcs s zldsg tisztt
Brmilyen koszt jl leradroz a friss gymlcskrl s zldsgekrl. Egy tiszta nedves szdabikarbns trlruhval, drzslje t s bltse le azokat.
Tzoltsra is alkalmazhat
A szdabikarbna segthet a kezdeti kisebb konyhai tzek megfkezsben, mert felhevtve szn-dioxidot bocst ki amely segt elfojtani a lngokat.
A plssllatok tiszttsra is kivl
Tartsa a kedvenc jtkokat tisztn, szraz szdabikarbnval bedrzslve azokat majd 15 perc utn rzza ki ket.
gynem frisstsre
1/2 cssze szdabikarbnt adjunk a mosporhoz, frissebb, tisztbb lepedket s a trlkzket kapunk.
Edzcipk szagtalantsra
Szdabikarbnt a cipkbe szrva a szagok semlegestdnek. Rzza ki cipibl azt mieltt hasznln ket.
Hzillatok gynak tisztntartsra
Bkezen szrjuk a szdabikarbnt az gyra, 15 percet kell vrni (vagy ennl hosszabb ideig ersebb szagok esetn), majd porszvzzuk ki.
Tiszta kv s tea ednyek
Kv s tea foltokhoz oldjon fel 1/4 cssze szdabikarbnt 1 liter meleg vzben. A makacs foltokhoz egy jszakn t val ztatst javaslunk.
Plinkafzs otthon
2010-ben ltrejtt trvnymdosts lehetv tette az otthoni plinkafzst haznkban. Mivel az emberek 80-90 szzalka szereti a hzi plinkt fogyasztani, gy ez a trvny hatalmas elgedettsget vltott ki mindenkibl, ezrt sokan vgtak bele a kissti legyrtsba. Ezzel a cikkel kvnunk segteni mire is kell oda figyelnnk plinkafzs kzben.
Els, s legfontosabb szakasz a megfelel gymlcs megvlasztsa
Alkohol kinyersre alapveten minden cukor-, s kemnyttartalm gymlcs, gabonaflesg s valamennyi alkohol tartalm folyadk alkalmas. A tvhitekkel ellenttben nem alkalmas plinkafzsre az tkezsi clra alkalmatlan, rothadt gymlcs, mivel ez nagyban rontja a plinka minsgt. A j gymlcs rett, kivl z vilg, magas cukortartalm, srlsmentes.
Legkedveltebb gymlcsfajtk: alma, krte, meggy, birsalma, szilva, szi-, kajszibarack, fonya, bodza, kkny, som, szeder, berkenye, mlnMiutn sszegyjtttk a megfelel alapanyagot, kezdjk el a cefrzst.
Mossuk meg a gymlcsket, vlogassuk ki az egszsgeseket, magozzuk ki, ezutn darljuk le. Ha ezzel is megvagyunk, hagyjuk rni a masszt. Amennyiben fogyasztsra rett gymlcst cefrznk, nem szksges cukrot tenni a cefrbe, de vannak olyan gymlcsk, melyeknek kisebb a cukortartalmuk, gy a bellk erjesztett alkohol is kevs, ezrt a hosszabb trols rdekben rdemes minimlis mennyisg cukor hozzadsa a cefrhez. A cukrot a f erjeds utn pr nappal tegyk bele, eltte vzben oldva. Fontos, hogy mindig megfelel, tiszta, zrhat manyaghordt hasznljunk, amely nem vesz el a cefre zbl.
Miutn elrtk a megfelel, 0-4 kztti cukorfokot, megkezddhet a leprls s a fzs. Hevtsk fel a cefrt egy stben, az els krben lecsapd prlatot mg egyszer finomtani kell, ezutn mr majdnem ksz is a plinka. Fontos, hogy a plinka tartsa meg az eredetre jellemz aromaanyagokat, ne gjen le a cefre, olyan lassan vgezzk a finomtst, hogy elklnthet legyen az el-, s az utprlat.
A leprls kt folyamatbl ll: a cefre elgzlgtetse, s a gzk cseppfolystsa. Az stt trfogatnak nagyjbl hromnegyed rszig tltsk a felhabzs miatt. Az els leprls mennyisge a cefre 1/3 rsze, alkoholtartalma 20-40 tf%, mely az alapanyagtl, a minsgtl s a vztl fgg. A prlatot le kell hteni, illetve le kell szrni, ezutn pihentessk egy rozsdamentes ednyben, vagy fahordban.
Ha minden meg van, legynk trelmesek, megri, 1-2 hnap utn pedig fogyaszthatjuk a sajt keznk ltal ksztett plinkt.
Egszsgnkre!
Termessz citromot otthon!
Mindenki szeretne az otthonban citrusflket ltni, ht mg termeszteni. A citrom a citrus flk egy olyan tagja, amely itthon is kpes megteremni ha megfelel kezekben van s kell odafigyelssel van gondozva.
Mindannyian tudjuk, hogy a citrom mennyire hasznos fleg az egszsg tern. Szinte minden hztartsban tallhat belle, azonban a piaci rak miatt az ra egyre borsosabb vlik. Elruljuk most azt a mdszert, amellyel otthonunkban termeszthetnk citromft gy, hogy fillrekbe kerl s akr tbb kil citrom is lehet a terms.
Az els feladatunk az, hogy szedjk ki a citrom magvait, amiket bltsnk le s hagyjunk pr rig szradni. Szerezznk be minsgi virgfldet s ebbe ltessk el a magvakat gy, hogy kb fl ujjnyi mlysgre nyomjuk le ket. Locsoljuk meg kevs vzzel a virgfldet s folyamatosan figyeljnk arra, hogy megfelel nedvessg legyen a fld.
Ahhoz, hogy a csrzs megfelelen mkdjn, egy zacskt hzzunk a cserepnkre, amellyel prs krnyezetet teremthetnk a magok szmra. 2-3 hten bell a csrzsnak el kell kezddnie. Ha mgsem gy trtnik ez alatt az id alatt, akkor nem kell megijedni, a csrzsi idszak elnylhat akr 5-6 htig is. Amint nvekedst ltunk citromfnkkal kapcsolatban, a zacskt tvoltsuk el, s a nvnyt helyezzk napos, meleg helyre.
Ha a citromfnk kifejldik, bsges napfnyhez s vzhez jut, akr a 10 mter magassgot is elrheti, erre a termeszts sorn ajnlott figyelni.
Termessznk kivit!
A kivit, mint gymlcst mr mindenki jl ismeri, de azt kevesen tudjk, hogy nlunk is megterem. A- s C- vitaminban gazdag: napi kt kivi fedezi a napi szksgletet. Kliumban s ntriumban is bvelkedik, ami fleg tlen segt a fradtsg legyzsben. Kalcium tartalma segt a csontersdsben, rosttartalma tmogatja az emsztrendszert. Tiszttja a vrt, cskkenti a vr koleszterinszintjt s a vrnyomst. Sajt kertnkbe is ltethetjk, ugyanis a fagyzugos, mly fekvs, magas talajviz terletek kivtelvel megfelelk szmra az ghajlati adottsgaink.
A kivi legfontosabb, a termesztst befolysol tulajdonsga, hogy ktlaki nvny: kln nvnyen vannak a term s a porz virgai. ppen ezrt, ha sikeresen akarjuk termeszteni, akkor 6-8 ni ivar (term virgzat) egyed mell, egy hmivar (porz virgzat) egyedet is vsroljunk. Az ntermkenyl kivi is biztosabban terem, ha porztrsat is ltetnk mell. A kertszetek leginkbb a nivar Hayward s a hmivar Tomuri fajtt knljk.
Kivi hmrsklet-ignye megegyezik a szlvel s az szibarackval, teht, ahol ezek a fajok megbzhatan teremnek, ott a kivi is termeszhet. Szlvdett helyet vlasszunk, akr flrnykban is megfelel szmra. A semleges, kiss savany kmhats, mlyrteg, j vztereszt kpessg talajt kedveli. A pang vz rt a gykereknek.
A kivi igazi biogymlcs, hiszen krtevi, betegsgei haznkban nem tl gyakoriak. ltetvnyekben is nagyon ritkn fordul el vrusos vagy gombs fertzs, gy szksgtelen permetezni. St, egyes permetezszerekre illetve gyomirt szerekre klnsen rzkeny, ezrt ne hasznljuk azokat. Komoly gondot okozhatnak viszont a cserebogrpajorok, melyek elszeretettel rgjk a kivi gykert, mely visszafogottabb hajtsfejldst eredmnyez a rosszabb tpanyag- s vzfelvtelbl ereden. Tavasszal kiszrt talajferttlent szerekkel vdekezhetnk ellenk.
Megunt szllugason is nevelhetjk. Csak a vzszintesen lehajltott hosszhajtsokon terem. Ez a tulajdonsga a metszst is befolysolja. Tves az a hiedelem, hogy a szlhz hasonlan rvid csapra kell metszeni. A nivar Hayward fajta egy ves szlvesszinek a vzkartl szmtott els 5-6 rgye vakrgy, amibl nem fejldik terms. A tavaszi metszs sorn a letermett vesszket cserljk le ves vesszkre. Ehhez a mvelethez a kivi nagyon jl ,,adja magt”, mivel az ves vessz leggyakrabban a letermett ves vessz tvn fejld alapi rgybl hajt ki, zldebb szn, molyhosabb.
A kivi legfontosabb, a termesztst befolysol tulajdonsga, hogy ktlaki nvny: kln nvnyen vannak a term s a porz virgai. ppen ezrt, ha sikeresen akarjuk termeszteni, akkor 6-8 ni ivar (term virgzat) egyed mell, egy hmivar (porz virgzat) egyedet is vsroljunk. Az ntermkenyl kivi is biztosabban terem, ha porztrsat is ltetnk mell. A kertszetek leginkbb a nivar Hayward s a hmivar Tomuri fajtt knljk.
Forrs: Kertbart magazin
Aszpargusz
Az aszpargusz br szocrel virgknt l a kztudatban, de gy is ismerjk, mint mindent kibr, tll nvny. Lm a szocializmust is tllte, s ma mr minden rosszz kpzettrststl mentesen gynyrkdnk csipkeszer lombozatban, s rgi emlkek csak a szraz levegj, tlfttt irodk kopasz aszparguszai lttn lednek ujj.
Manapsg Asparagus nven mr tbben hallottk a sprga zldsget is emlegetni. De hogy jn a csizma az asztalra? Ennek magyarzata a rokoni szlakban keresend. Csakhogy mg a kznsges sprgt (Asparagus officinalis), illetve annak fiatal hajtsait lelmiszerknt fogyasztjuk, addig msokat szobanvnyknt, dsznvnyknt tartjuk.
A nemzetsg neve grg eredet, s a knnyezs ighez kapcsolhat, ami a nvny szrssgra utal. Az aszpargusz nemzetsg tagjainak szma 500-ra rg. Tbbsgk rkzld, hossz let vel, linok, cserjk, ksznvnyek, az eserdktl a flsivatagokig elfordulnak. Igen rdekes megjelens nvnyek. Fillokldiummal (phyllocladium) ellaposodott, fotoszintetizl, mdosult szrral (magyarul levl alak szr) rendelkeznek, mg leveleik pikkelyekk redukldtak. Egyszeren fogalmazva az, amit a levelknek ltunk, valjban szrak. Virgaik egyivarak. Termsk bogy. A sprgafajok hajtsait virgcsokrok ksrnvnyeknt elszeretettel hasznljk.
Klris aszpargusz
A hagyomnyos klris aszpargusz (Asparagus densiflorus ‘Sprengeri’ ) hazja Dl- s Kelet-Afrika, a csapadkszegny vidkek nvnye. A densiflorus sz a virgok rejtzst fejezi ki. A “Sprengeri” nevet a Carl Ludwig Sprenger Itliban l nmet botanikus (1846-1917) utn kapta, aki a dl-afrikai Natal tartomnyban fedezte fel a nvnyt. Kedvelt szobanvny. Jl mutat fggkosrban, dzsban, cserpben. Nyron a kertbe is kiltethet.
A levlnek ltsz mdosult szr lombozatot alkot, amely idvel dsan lecsng a nvnyrl. Szra fsod, tsks. A tskk a lecsng szr megkapaszkodst segtik. Szrazsg trst rszben a gykereken tallhatk koloncos kpzdmnyeknek ksznheti, amelyek tpanyag- s vzraktrak. A prolgs fellett cskkenti a fenytszeren kemny, viaszbevonattl fnyes lombozat is. Apr, fehr virgaibl piros bogyterms fejldik, bogynknt hrom maggal. A bogyk enyhn mrgezek, a nvnyi nedvek brirritcit okozhatnak. A madarak viszont kedvelik, s nagyban hozzjrulnak a bogyk magvainak terjesztshez.
Klris aszpargusz gondozsa
-1 ºC-ig fagytr. Tlen, hvs, vilgos szobban tartva egszen kevs vzzel is beri, csak ppen ki ne szradjon teljesen. 2-3 hetenknt ntzzk. Vilgos lpcshz, vegezett veranda klnsen kedvez helye tlire. Fttt szobban sajnos felkopaszodik, s megnylt, vkony hajtsokat nevel. A tl beksznttl, egszen tavaszig ltalban elegend a kt-hrom heteknt ntzs.
Nyrra legjobb, ha kitesszk a szabadba, akr erklyre, vagy ablakldba is. Ha nyrra kiltetjk a napos kertbe, a napfnyhez fokozatos szoktatassuk hozz. gy klnsen sr, tmtt s kemny lombozat lesz, st rendszerint jobban is virgzik. Kihelyezs eltt, a tlen elszradt hajtsokat (klnsen, ha a tl sorn teljes volt a lombvesztse) tben le kell vgni, hogy azutn helyettk jak fejldhessenek. Br jl tri a szrazsgot, a rendszeres nyri ntzst meghllja, fleg ha ez 2-3 hetenknti tpoldatozssal is prosul. ntzzk alulrl, ha a talajt mr szraznak tapintjuk. A tlntzs s a meszes, kemny vz elidzheti a lombozat srgulst, hullst.
A fiatal nvnyeket vente ltessk t semleges kmhats, illetve gyengn savany virgfldbe. Idsebb korban elg hrom venknt tltetni 15-20 cm-es tmrj cserpbe. tltetskor eltvolthat a gykrgumk egy rsze. Ha tlsgosan elburjnzott, les kssel akr kt rszre is vghatjuk a nvnyt. Miutn az ednyt eltakarja a leoml lombozat, valamint a gyorsan fejld gykrzet sztfesztheti a cserepet, nem rdemes drga tartednyt vsrolni szmra. Tosztssal szaportsuk, a tl elmltval, illetve tavasszal, az erteljes hajtskpzs megindulsa eltt. Krtevi a levltetvek, pajzstetvek, takcsatkk. Ezek ellen permetezssel vdekezhetnk.
Ftyolaszpargusz vagy tollasf
A ftyolaszpargusz vagy tollasf Asparagus setaceus (A. plumosus) a tlevel aszpargusz (aszpargusz) rokona, Afrikbl szrmazik. Akrcsak rokont, t is levldsznvnyknt nevelik. A virgcsokrok gyakori dsztje.
A mdosult szr alkotta ts lombozat (kladofillumok) ftyolszer, vzszintes lehelyezkeds. A nvny habitusa a pfrnyokhoz hasonlatos. Szra a tmasztk fel tekeredik, tsks, ezzel segtve a megkapaszkodst. Szrazsg trst rszben a gykereken tallhatk koloncos kpzdmnyeknek ksznheti, amelyek tpanyag- s vzraktrak. A prolgs fellett cskkenti ftyoltszer lombozat is. Fsod rizmja rvn gyorsan elszaporodik, s (nem a mi ghajlatunkon) a szabadban knnyen kiirthatatlann vlik. Szobanvnyknt rdemes vente megszabadtani gyorsan fejld gykrzetnek egy rsztl, s tvolabb tartani ms nvnyektl, amelyekre szinte szrevtlenl felkapaszkodik. Apr, fehr virgaibl piros bogyterms fejldik.
A napostl az rnykos helyekig mindentt megl, de a direkt napfnytl vni kell. Talajignye kzepes, de a szlssgekre rzkeny. Br szrazsgtr, ednyben megkvnja a rendszeres ntzst. Tartsa nem egyszer, mert “leveleit” knnyen eldoblja. Ennek oka lehet a tlntzs, a szrazsg, a huzat, a fnyhiny vagy a kzvetlen napfny.
Sarls aszpargusz
Dl-afrikai eredet rokon az Asparagus falcatus, azaz a sarls aszpargusz is. Knnyebben tarthat, mint a ftyolaszpargusz. Levelei szlesebbek, virgai illatosak, s a belle fejld bogyk barns sznek. rdemes olyan helyeken tartani, ahol a tli hmrsklet 8-12 C, ugyanis csak gy fejldnek tmtt, erteljes, szp pldnyok. A fagyok elmltval szig a szabadban is tarthat balkonnvnyknt.
Fggkosrba helyezve klnsen mutats. Az idsebb pldnyok rendszeresen virgoznak. Nincs szksge prs levegre. Vilgos, levegs szobba val, de alkalmazkodik a flrnykhoz is. A kzvetlen napfnyt sem kedveli. jszaka 10 C-nl melegebbet nem ignyel. Tavasztl szig ntzzk rendszeresen. Ha a hmrsklet tllpi a 18 C-ot, permetezzk.
| I | II | III | IV | V | VI | VII | VIII | IX | X |Xl | Xll | Xlll | XlV | XV |
|