Óra
 
Menü
 
Naptár
2024. Április
HKSCPSV
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
01
02
03
04
05
<<   >>
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Számláló
Indulás: 2009-12-01
 
Társalgó
Név:

Üzenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
Linkek
 
Fórumok
 
Egyéb

Az ország háza
Readers Digest
Magyarország.hu
Magyarország szép
Lakáskultúra
Ezermester
Jómagam
Szertár
Csodák palotája
Ingyen energiával
a tiszta földért

Alternatív energia

 
Konyha
 
Vízhelyzet
 
Viccek

A nap vicce


Viccek

 
Magyar termék
 
Mail

G-mail

Freemail

 
Érdekességek II.

| I | II | III | IV | V | VI | VII | VIII | IX | X |Xl | Xll | Xlll | XlV | XV |

 

Top 5 növény, ami elriasztja a szúnyogokat

Tavasz van, megjelentek az első vérszívó szúnyogok, és ahogy közeledünk a nyár felé, egyre többen lesznek. Íme, 5 növény, amit most kell elültetned ahhoz, hogy nyáron segíthessen távol tartani a szúnyogokat.

Nincs kellemesebb a szabadban töltött nyári estéknél. Bár, a táplálékra leső szúnyogok alaposan meg tudják keseríteni a teraszon vagy a kertben töltendő kellemes órákat. Nem kell a lakása menekülnöd előlük, ha olyan növényekkel veszed körbe magad, melyek távol tartják tőled a szúnyogokat. Íme, az 5 leghatásosabb szúnyogűző növény. Most ültesd el őket a teraszon lévő virágládába, cserépbe, hogy nyáron nagy hasznát vehesd.

Citromfű

Kül- és beltéren egyaránt hasznát veheted. A citrom illatú és ízű leveléről kapta a nevét. A lehető legjobb választás a vérszívók ellen. Könnyen szaporítható, nem igényel különleges ellátást, nagyra nő akár a napon, akár félárnyékos helyen. Mutatós, kellemes illatú növény – kivéve a szúnyogok számára. Messzire elkerülik.

Citronella

A citronella (Cymbopogon nardus) hosszú, évelő, szabadföldi növény. Megjelenése a póréhagymához hasonlít. Sokan összekeverik a citromfűvel, mivel a Citronella angol neve lemongrass. A Citronella remekül működik a virágágyások között, vagy cserépbe ültetve. Távol tartja a szúnyogokat.


Marigold

Ezek a szép virágok is hasznosak a szúnyog ellen. Ha elvirágzott, a kis fekete magját szedjük össze és tartsuk egy tálkába, amíg eljön a következő ültetési szezon. A Marigold nem közvetlenül taszítja a szúnyogokat, le kell szedni néhány friss levelét, és a kertben az ülőhely mellett elégetni. A benne lévő olaj az, ami elkergeti a szúnyogokat.

Menta

Ki tudja, mi az oka, de a szúnyogok nem szeretik a menta friss illatát. Nagyon szívős növény, egyaránt gyorsan nő a földben és a cserépben. Ha támadnak a szúnyogok, fogj néhány mentalevelet és dörzsöld a bőrödbe, garantáltan távol tartja tőled a vérszívókat.

Rozmaring

Ez a gyógynövény csodás társ a főzésnél-sütésnél, de azt kevesen tudják, egyben kiváló szúnyogriasztó is. A rozmaring szereti a napot, de nem igényel sok vizet. Szerencsés esetben túléli a telet és nem kell újat ültetned.


Az ételecet 44 innovatív felhasználási módja, ami a drága és mérgező tisztítószerek használatát feleslegessé teszi

Az ételecet egy univerzális tisztítószer, fehérítő, gyomirtó és még sok más.  Töményen vagy vízzel keverve simán helyettesíthet drágább tisztítószereket. Érdemes kipróbálnunk ezeket a tippeket: olcsóbbá és könnyebbé tehetjük életünket!

 

 

1. Frissítsd fel vele a hűtőt! Tisztíts le a polcokat és a hűtő falait víz és ecet 1:1 arányú keverékével.

2. A kávé-és teáscsészék foltjaira:  a foltokat finoman be kell dörzsölni ecet és só 1:1 arányú keverékével.

3. Szagok eltávolítása:  ecetes ruhával belül áttörölhetjük szemetesünket.

4. A fürdőszobai baktériumok megölésére: sprézzük be a kádat és a mosdó környékét vele. Töröljük le tiszta, nedves ruhával.

5. Mentsük meg ruháinkat: izzadságfoltok eltávolításához dörzsöljük be a foltokat óvatosan ecettel. Töröljük le egy tiszta ruhával.

6.  WC -tisztításra is alkalmas: öntsünk egy vagy több dl hígított fehér desztillált ecetet a WC csészébe. Hagyjuk benne néhány órát vagy egy éjszakán át, reggel WC-kefével tisztítsuk.

7. Szőnyegfolt eltávolító: készítsünk keveréket 2 evőkanál fehér desztillált ecetből és ¼ csésze sóból vagy szódabikarbónából. Dörzsöld be a foltot, és hagyd megszáradni. A következő nap porszívózzuk ki a maradékot. (Először mindig teszteljük le egy kis folton!)

8. Ecsetek megújítása: a régi, beszáradt festéket el lehet távolítani, ha az ecseteket egy óra hosszát ecetben ázni hagyjuk, majd felmelegítjük az ecetet úgy, hogy ne forrjon! Öblítsük le és az ecsetek olyanok lesznek, mint új korukban.

9. Vízköves csap megtisztításához: a vízkőtől való megszabaduláshoz 1 teáskanál ecet és 2 evőkanál só keveréke lesz szükséges. A mosogató csaptelepére téve dörzsöld vele át a csapot egy ronggyal.

10. Csökkenti a statikusságot. Adj hozzá ½ csésze ételecetet a mosáshoz. A sav csökkenti a ruhák statikusságát.

11. Piszkos zokni: zoknit és izzadt edzőtermi ruhát ecetes áztatással tisztítsunk. 1 csésze fehér desztillált ecetet téve egy nagy fazék vízhez, forraljuk fel és tegyük bele a koszos cuccokat. Hagyjuk ázni egy éjszakára, csak reggel öblítsük ki a ruhát.

12. Táskák és cipők: töröljük át desztillált ecettel kopott bőr táskáinkat és cipőinket. Az ecet visszaállítja fényüket és segít eltüntetni a foltokat.

13. Gyomok száműzése: öntsünk ecetet oda ahol a gyomok nőnek, a ház előtti repedésekbe, a kertbe. Az a legjobb, ha az ecet eléri a gyökereket.

14. A lankadt virágokra: ne dobd ki a hervadó vágott virágokat! Ehelyett, adjunk hozzá két evőkanál ecetet és egy teáskanál cukrot egy liter vízhez. Öntsük az oldatot a vázába és a virágok felfrissülnek.

15. Vessünk véget a viszketésnek! Tegyünk ecettel átitatott vattát a szúnyog- vagy rovarcsípésre. A viszketést csillapítja és segít fertőtleníteni. A terület így gyorsabban gyógyul.

16. Fehéríti a fogakat. Moss fogat hetente egyszer ecetes vízzel. Segít megelőzni a rossz lehelet is!

17. Tartóssá teszi a körömlakkot. A körömlakk felvitele előtt ecetes vattával töröld át körmödet. A tiszta felület hatására a lakk jobban fog ragadni. ( Szerkesztői megjegyzés: a make-up toxicitásáról viszont érdemes elolvasnod a következőket: Számos rúzs riasztóan nagy mennyiségű alumíniumot, kadmiumot és ólmot tartalmaz)

18. Tartsd autód ablakait fagymentesen. Három rész ecet és egy rész víz összekeverése után ezt az oldatot sprézzük az autó ablakaira. A savasság gátolja a jég lerakódását, így nem kell felkelni korán, hogy jeget kaparjunk az autó ablakairól.

19. Visszaadja kutyusod szőrének fényét. Egy fél csésze ecetet keverj egy liter vízbe és sprézd be vele az állat szőrét. Nemcsak hogy megöli kedvenced bolháit és/ vagy kullancsait, még egy olcsó alternatívát is kínál a drága kisállat-ápolási termékek helyett.

20. Megöli a húsban lévő baktériumokat.  Az ecetben történő pácolás megöli a baktériumokat és puhítja a húst. Készítsünk pácot : 1,5 kg húshoz adjunk ¼ csésze ecetet. Fűszerezzük ízlés szerint. Hagyjuk a húst ebben a lében 20 perctől egész 24 óráig, attól függően mennyire szeretnénk erősre az ízt, majd leöblítés nélkül süssük vagy főzzük meg a húst.

21. Megakadályozza a tojások megrepedését. Akadályozzuk meg a tojás megrepedését azzal, hogy a forró vízbe két evőkanál ecetet teszünk! A tojás nem fog megrepedni, a héj pedig könnyebben le fog jönni róla, amikor el szeretnénk fogyasztani.

22. Tisztítsunk vele mikrosütőt! Töltsünk egy kis tálba egyenlő rész meleg vizet és ecetet, és tegyük a mikrohullámú sütőbe 5 percig. A gőz fel fogja lazítani a lerakódásokat és így könnyebb lesz a takarítás.

23. Összekarcolt DVD-k megjavítása. Ha kopott a DVD-d és állandóan ugrik, vagy lefagy, töröld át ecettel és egy puha ruhával.

24. Az utolsó csepp majonéz vagy saláta nem jön ki a tubusból, csöpögtess bele egy pár csepp ecetet.  Csavard vissza a kupakot jó szorosan és rázd meg a tubust.  A fennmaradó öntet vagy majonéz ki fog csusszanni a tubusból.

25. Öblítsd le a gyümölcsöket és a zöldségeket. Tegyünk 2 evőkanál ecetet egy dl vízhez. A keverékkel lemosott friss gyümölcs és zöldség sokkal kevesebb  növényvédőszer-maradékot fog tartalmazni, mint a tiszta vízzel lemosott gyümölcsök.

26. Fényesebb húsvéti tojások. Mielőtt a gyerekek húsvéti tojást festenének, keverjünk össze 1 teáskanál ecetet ½ csésze forró vízzel, majd adjunk hozzá ételfestéket. Az ecet megőrzi a festék élénk szinét és megakadályozza, hogy csíkosak legyenek a tojások.

27. Lazítsunk vele meg egy rozsdás csavart. Öntsünk ecetet a csavarra és sokkal könnyebben ki fogjuk tudni csavarni.

28. Jó a beleragadt rágógumi kiszedéséhez is. Rágógumi eltávolítása anyagból vagy hajból úgy történhet, hogy a mikrosütőben felmelegítünk egy kis tál ecetet, majd azt a rágóra öntjük.  A gumi feloldódik.

29. Megakadályozza a sajt penészesedését. Tekerjük be a sajtot ecetben átitatott ronggyal, majd helyezzük légmentesen záródó edénybe.

30. Viasz eltávolító. Ha olvasztott viasz kerül a fa bútorokra és a padlóra, óvatosan törölgesd át a viaszfoltot egy ecet és víz 1: 1 arányú oldatába mártott ronggyal.

31. Pihentető fürdőhöz: adj hozzá ½ csésze ecetet a meleg fürdővízhez. Az ecet eltávolítja az elhalt bőrt, így puhává és simává varázsolja azt.

32. Fényesebbé teszi a hajat. A hajat havonta egyszer 1 e.k. ecettel átöblítve megszabadulhatsz a samponok és egyéb hajápoló termékek maradékától.

33. Felfrissíti az anyagokat. Töltsünk meg egy sprézőfejes palackot ecettel és spricceljük le vele az otthoni szöveteket, szőnyegeket, cipőket szagtalanítás céljából.

34. Zsírkréta eltávolítása. Ha a gyerekek zsírkrétával rajzoltak a falra vagy a padlóra, egy fogkefét ecetbe mártva finoman dörzsöljük át a felületet. Az ecet feloldja a zsírt. Igen olcsó, és nem mérgező módja ez a gyerekek utáni feltakarításnak.

35. A matricák eltávolítása. Ha a maradék matricát vagy árcédulát szeretnénk lemosni, azt könnyebben megtehetjük ecetes vízzel is.

36. A mosogatógépet -és a kávéfőzőt ki lehet vele mosni. Csökkentsük a szappan és az élelmiszer-maradék lerakódást üres mosogatógép vagy kávéfőzőben, átmosva őket havonta egyszer.

37. Kedvenc háziállatod utáni feltakarítás: az állat által okozott foltokat-és szagokat ¼ csésze ecet egy liter vízzel történő összekeverésével és a foltokra való alkalmazásával semlegesítheted.

38. Nyári grillezésre való felkészülés: a faszén lerakódások eltávolításához ecetet kell összegyűrt alufóliára spréznünk és alaposan átdörzsölni vele a rácsokat.

39. A zuhanyfejbeni víznyomás helyreállítása. Ha a zuhanyfej eltömődik a vízben lévő ásványi anyagoktól, annak 15 perces áztatása ½ csésze ecet és 1 liter víz keverékében ajánlott.

40. Olló tisztítása: amikor az ollópengén  ragacsos anyag marad, csak át kell törölnünk ecetes ronggyal. A szappannal és a vízzel ellentétben, az ecet nem fogja elrozsdálni a fémet.

41. Csatorna dugulás esetén:  az eltömődött csöveket úgy is tisztíthatjuk, hogy egy csésze szódabikarbónát 1dl ecettel keverünk össze, és beleöntjük a lefolyóba. Hagyjuk, hogy felhabozzon, majd öblítsük át a csöveket egy fazék forró vízzel.

42. Távolítsuk el a korpát: ha a fejbőr száraz vagy hámló, az ecet lehet egy egyszerű otthoni gyógymód. Hetente egyszer, öntsünk egy csésze almaecetet a fejbőrre és hagyjuk állni 15 percig. Alaposan öblítsük le hideg vízzel.

43. Száraz bőr a lábfejen: nyári szandál berepedt lábbőrre és bőrkeményedésre?  Áztasd a lábad 20 percig egy rész ecetben, két rész meleg vízben. Az ecet eltávolítja az elhalt bőrt, így a lábad puha és sima marad.

44. A poharak vizes lenyomatának fa asztalról vagy fa bútorról való eltávolítása érdekében: ecet és olíva olaj 1:1 arányú keverékével töröljük át a bútordarabot.

forrás:naturahirek.hu


A szódabikarbóna 40 felhasználási módja

Szódabikarbóna, alias nátrium-hidrogén-karbonát, segít szabályozni környezetünk pH-ját. Amikor a szódabikarbóna egy savas vagy lúgos anyaggal érintkezik, arra törekszik, hogy semlegesítse a pH-t. Ezen túl, a szódabikarbóna képes pH változások lassítására, vagyis pufferolásra. Ez a kettős képesség, a semlegesítő és pufferoló hatás teszi lehetővé azt, hogy például a hűtőben savanyú szagokat semlegesítsen, valamint hogy tisztítószerek erejét növelje. Egyszerű kémiai reakció, messzemenő hatásokkal tisztítás és szagtalanítás terén. És így minden további nélkül, ennyit a tudományról. Nézzük, hogy felvéve a lázadó házvezetőnő kesztyűit, mennyi mindenre tudjuk népi bölcsességünkben már régóta szereplő szódabikarbónánkat használni.

Szájfrissítés

Tegyen egy teáskanál szódabikarbónát egy fél pohár vízbe és öblögesse vele ki a száját. Semlegesíti a szagokat, nem csupán elfedi azokat.

Szájápoláshoz használt eszközök tisztítására 

Áztassuk be szájápolási eszközeinket a következő oldatba: 2 teáskanál szódabikarbónát oldjunk fel egy pohár vagy kis tál meleg vízben. A szódabikarbóna fellazítja az élelmiszer-részecskéket és semlegesíti a szagokat.

Bőr-és testradír 

Elkészítése: 3 rész szódabikarbóna, 1 rész víz. Dörzsölje át körkörös mozdulatokkal finoman bőrét. Öblitse le tiszta vizzel. Mindennapos használatra is ajánlott.

Természetes dezodor 

Kenjük rá a hónaljunkra, és se​mlegesíti a testszagot.

Használjuk savlekötőként 

A szódabikarbóna biztonságos és hatékony antacid enyhíti a gyomorégést és / vagy a savas gyomorrontást.

Rovarcsípésekre és viszkető bőr esetén 

Rovarcsípések esetén, kavarjon össze egy kis szódabikarbónát és vizet, és kenje az érintett bőrfelületre. A viszketés enyhítésére, tegyen e​gy kis szódabikarbónát a kezébe és dörzsölje be a nedves bőrbe fürdés vagy zuhanyozás után.

Készítsünk kéztisztítót 

3 r​ész szódabikarbóna, 1 rész víz, vagy 3 rész szódabikarbónából és 1 rész folyékony szappanból készítünk oldatot, ami jó kézmosásra, tisztításra. Ezután öblítsük le tiszta vízzel.

Segítség a hajnak

Az ecet csodálatos a hajra , de a szódabikarbónának megvan a maga helye a zuhany alatt is. Tegyünk egy kevés szódabikarbónát a tenyerünkbe együtt a kedvenc samponunkkal. Samponozzuk be a hajat és jól öblítsük le. A szódabikarbóna segít eltávolítani a maradék piszkot, így a haj tisztább és kezelhetőbb lesz.​

Tiszta hajkefék és fésűk 

A fényes hajhoz​ fontos a kefék és fésűk tisztán tartása is. Áztassa a fésűket és keféket 1 teáskanál szódabikarbóna egy kis langyos víz keverékében.

Készítsen fürdősót 

1/2 csésze szódabikarbónát adjon a fürdővízbe, hogy semlegesítse a savakat bőrén, és segítsen lemosni az olajat és az izzadságot. Egyb​en pedig a bőrt nagyon puhává is varázsolja.

Súrolószer készítése 

A biztonságos, hatékony fürdőszoba kád, csempe-és mosogató, fényes fali csempe tisztításához- szórjon szódabikarbónát eg​y tiszta nedves szivacsra és dörzsölje vele a felületeket a szokásos módon. Majd mossa le vizzel és törölje szárazra a tisztított felületeket.

Megnyugtatja a lábakat 

Oldjon fel 3 evőkanál s​zódabikarbónát egy edény meleg vízben, és áztassa benne lábfejét, meg fogja nyugtatni lábait.

Kézi edény és evőeszköz mosó 

2 púpozott evőkanál szó​dabikarbónát adjunk hozzá mosószerünkhöz, és az edényekről könnyebben fog leoldódni a zsír. A ráégett ételeket a szódabikarbóna és vizes mosószer keverékében áztassa, majd szivacsra szórt szódabikarbónával súrolja le.

Szivacsok felfrissítéséhez 

Áztassuk ​az áporodott szagú szivacsot egy erős szódabikarbónás oldatba (4 evőkanál szódabikarbónát feloldunk 1 liter meleg vízben).

Csináljunk fluor mentes fogkrémet

Szódabikarbónát keverjünk öss​ze 3 százalékos hidrogén-peroxid oldattal. Ime egy alternatíva a kereskedelmi fluoridos fogkrémek helyett. És még a fogfehéritést is elvégzi, nemcsak a tisztítást.

Tisztítsa meg a mikrohullámú sütőjét 

Szódabikarbó​nát szórjunk egy tiszta nedves szivacsra. Kiváló módja a gyengéd tisztításnak és a mikróban soha nem hagy durva vegyi szagot. Alaposan öblítse le vízzel.

Ezüst evőeszközök tisztítására

Használjon szódabikarbóna pasztát 3 rész szódabikarbóna, 1 rész vízből. Dörzsölje át az ezüstöt tiszta ruhával vagy szivaccsal. Alaposan öblítse le, és szárítsa meg őket mig csillogóvá nem válnak.​

Tisztítsa meg a sütőt 

Szórjuk szódabik​arbónát a sütő aljára. Sprézzünk rá vizet, hogy a szódabikarbóna benedvesedjen. Hagyjuk így a sütőt éjszakára. Reggelre a szódabikarbóna feloldja a szennyt, amit aztán szivaccsal kitörölhetünk.

A padló tisztítása 

A szennyeződ​ést és piszkot el tudja távolítani a padlóról oly módon, hogy 1/2 csésze szódabikarbónát egy vödör meleg vízzel összekever és az így felmosott padló tiszta csillogó lesz. A papucs jelek használja szódabikarbóna egy tiszta nedves szivaccsal, majd öblítse le.

Tiszta Bútorok 

Tudta, hogy a falakról és festett bútorokról szódabikarbónás nedves szivaccsal dörzsölés nélkül, könnyedén tudja eltávolítani még a zsírkréta nyomait i​s? Törölje át tiszta, száraz ruhával a felületeket.

Tiszta Zuhanyfüggönyök 

Tisztítsa és szagtalanítsa vinil zuhanyfüggönyeit úgy, hogy szódabikarbónát tesz közvetlenül egy tiszta, nedves szivacsra vagy kefére, és az​zal áttörli függönyét. Majd öblítse le tiszta vizzel azt.

Folyékony mosószere hatásfokát növelheti 

½ csésze szódabikarbónával a folyékony mosószer is keményebben dolgozik. A jobb pH egyensúly a ruhákat tisztábbá, frissebbé​, és fényesebbé teszi.

Finoman Tiszta Babaruha 

A babák bőr​e igényli a gyengéd tisztítószerek használatát, és jó tudni, hogy a szag és foltok elleni harcban a szódabikarbóna az első helyen áll. A makacs foltokhoz adjunk hozzá folyékony mosószerünkhöz 1/2 csésze szódabikarbónát.

Tiszta sport felszerelés 

Használjon szódabikarbóna oldatot (4 evőkanál szódabikarbóna, 1 liter meleg víz) a tiszta és szagtalanított sportfelszerelésekért. Szórjuk bele a szódabikarbónát és a tornaterem golftáska táskák szagtalanítás, tiszta golf vasaló (karcolás nélkül őket!)​

Tiszta Elemek 

A szódabikarbónát arra is lehet használni, hogy semlegesítse az akkumulátorsav okozta korróziókat az autókon, fűnyírókon, stb.  3 rész szódabikarbóna és 1 rész víz alkalmazásával egy nedves ruhával dörzsölje át a korrodálódott akkumulátor pólusait. A tisztítás után lehet újra csatlakoztatni a terminálokat, amiket érdemes áttörölni vazelinnel ,hogy a jövőben ne érje őket korrózió.​

Tiszta autók 

Az autó, a lámpák, k​róm, ablakok, gumiabroncsok, vinil ülések és a szőnyegek tisztításakor nem kell aggódni a nem kívánt karcolásokért. Használjon szódabikarbóna oldatot, oldjon fel 1/4 csésze szódabikarbónát 1 liter meleg vízben.  A makacs foltok eltávolítására használjon szódabikarbónát nedves szivacsra szórva.

Szagtalanítás a hűtőben 

Egy nyitott doboz szó​dabikarbónát helyezzünk a hűtőszekrény polcára hogy semlegesítse a szagokat.

A vágódeszka szagtalanítása 

Megszórjuk a vág​ódeszkát szódabikarbónával, dörzsölés, öblítés.

Újrahasznosítható tartály szagtalanítása 

Időszakonként szódabikarbóná​s nedves szivaccsal törölje át a tartályt.

Vízlefolyók szagtalanítása 

A mosogató és a kád lefolyóba öntsünk 1/2 csésze szódabikarbónát és meleg csapvízzel mossuk le azt. Ez semlegesíti a lefolyóban lévő szago​kat. (Ez egy jó módja annak, hogy kidobja a hűtőből visszavonult szódabikarbónát.) Vagy öntse le azt a csatornába.

Szagtalanítsa és tisztítsa meg mosogatógépét

Szagtal​anításra a mosogatógépet gyengéd tisztító mosási cikluson futtassa át, tisztításra pedig használja a mosogatóanyaggal együtt.

Vegye szagát szőnyegeinek 

Bőségesen megszórjuk a szőnyeget szódabikarbónával. Egész nap vagy egész este hagyja rajta a szőnyegen a szódabikarbónát, Következő​ nap ki kell porszívózni a szőnyeget.

Ruhásszekrények felfrissítésére is ajánlott 

Tegyen egy nyitott doboz szódabikarbónát a szekrénybe és az dezodorálja ruháit.

Gyümölcs és zöldség tisztító 

Bármi​lyen koszt jól leradíroz a friss gyümölcsökről és zöldségekről. Egy tiszta nedves szódabikarbónás törlőruhával, dörzsölje át és öblítse le azokat.

Tűzoltásra is alkalmazható

A szódab​ikarbóna segíthet a kezdeti kisebb konyhai tüzek megfékezésében, mert felhevítve szén-dioxidot bocsát ki amely segít elfojtani a lángokat.

A plüssállatok tisztítására is kiváló 

Tartsa a kedve​nc játékokat tisztán, száraz szódabikarbónával bedörzsölve azokat majd 15 perc után rázza ki őket.

Ágynemű frissítésre 

1/2 csésze szó​dabikarbónát adjunk a mosóporhoz, frissebb, tisztább lepedőket és a törülközőket kapunk.

Edzőcipők szagtalanítására

Szódabikarbónát a ​cipőkbe szórva a szagok semlegesítődnek. Rázza ki cipőiből azt mielőtt használná őket.

Háziállatok ágyának tisztántartására 

Bőkez​űen szórjuk a szódabikarbónát az ágyra, 15 percet kell várni (vagy ennél hosszabb ideig erősebb szagok esetén), majd porszívózzuk ki.

Tiszta kávé és tea edények 

Kávé és tea foltokhoz oldjon fel 1/4 csésze szódabikarbónát 1 liter meleg vízben. A makacs foltokhoz egy éjszakán át való áztatást javaslun​k.

 


 

 

Pálinkafőzés otthon

2010-ben létrejött törvénymódosítás lehetővé tette az otthoni pálinkafőzést hazánkban. Mivel az emberek 80-90 százaléka szereti a házi pálinkát fogyasztani, így ez a törvény hatalmas elégedettséget váltott ki mindenkiből, ezért sokan vágtak bele a kisüsti legyártásába. Ezzel a cikkel kívánunk segíteni mire is kell oda figyelnünk pálinkafőzés közben.

Első, és legfontosabb szakasz a megfelelő gyümölcs megválasztása

Alkohol kinyerésre alapvetően minden cukor-, és keményítőtartalmú gyümölcs, gabonaféleség és valamennyi alkohol tartalmú folyadék alkalmas. A tévhitekkel ellentétben nem alkalmas pálinkafőzésre az étkezési célra alkalmatlan, rothadt gyümölcs, mivel ez nagyban rontja a pálinka minőségét. A jó gyümölcs érett, kiváló íz világú, magas cukortartalmú, sérülésmentes.
Legkedveltebb gyümölcsfajták: alma, körte, meggy, birsalma, szilva, őszi-, kajszibarack, áfonya, bodza, kökény, som, szeder, berkenye, málnMiután összegyűjtöttük a megfelelő alapanyagot, kezdjük el a cefrézést.

Mossuk meg a gyümölcsöket, válogassuk ki az egészségeseket, magozzuk ki, ezután daráljuk le. Ha ezzel is megvagyunk, hagyjuk érni a masszát. Amennyiben fogyasztásra érett gyümölcsöt cefrézünk, nem szükséges cukrot tenni a cefrébe, de vannak olyan gyümölcsök, melyeknek kisebb a cukortartalmuk, így a belőlük erjesztett alkohol is kevés, ezért a hosszabb tárolás érdekében érdemes minimális mennyiségű cukor hozzáadása a cefréhez. A cukrot a fő erjedés után pár nappal tegyük bele, előtte vízben oldva. Fontos, hogy mindig megfelelő, tiszta, zárható műanyaghordót használjunk, amely nem vesz el a cefre ízéből.

Elkészült a cefrénk, főzzük meg

Miután elértük a megfelelő, 0-4 közötti cukorfokot, megkezdődhet a lepárlás és a főzés. Hevítsük fel a cefrét egy üstben, az első körben lecsapódó párlatot még egyszer finomítani kell, ezután már majdnem kész is a pálinka. Fontos, hogy a pálinka tartsa meg az eredetére jellemző aromaanyagokat, ne égjen le a cefre, olyan lassan végezzük a finomítást, hogy elkülöníthető legyen az elő-, és az utópárlat.

Hogyan érleljük meg a pálinkát

A lepárlás két folyamatból áll: a cefre elgőzölögtetése, és a gőzök cseppfolyósítása. Az üstöt térfogatának nagyjából háromnegyed részéig töltsük a felhabzás miatt. Az első lepárlás mennyisége a cefre 1/3 része, alkoholtartalma 20-40 tf%, mely az alapanyagtól, a minőségtől és a víztől függ. A párlatot le kell hűteni, illetve le kell szűrni, ezután pihentessük egy rozsdamentes edényben, vagy fahordóban.

Ha minden meg van, legyünk türelmesek, megéri, 1-2 hónap után pedig fogyaszthatjuk a saját kezünk által készített pálinkát.
Egészségünkre!

 


Termessz citromot otthon!

Mindenki szeretne az otthonában citrusféléket látni, hát még termeszteni. A citrom a citrus félék egy olyan tagja, amely itthon is képes megteremni ha megfelelő kezekben van és kellő odafigyeléssel van gondozva.

 

 

Mindannyian tudjuk, hogy a citrom mennyire hasznos főleg az egészség terén. Szinte minden háztartásban található belőle, azonban a piaci árak miatt az ára egyre borsosabbá válik. Eláruljuk most azt a módszert, amellyel otthonunkban termeszthetünk citromfát úgy, hogy fillérekbe kerül és akár több kiló citrom is lehet a termés.

Az első feladatunk az, hogy szedjük ki a citrom magvait, amiket öblítsünk le és hagyjunk pár óráig száradni. Szerezzünk be minőségi virágföldet és ebbe ültessük el a magvakat úgy, hogy kb fél ujjnyi mélységre nyomjuk le őket. Locsoljuk meg kevés vízzel a virágföldet és folyamatosan figyeljünk arra, hogy megfelelő nedvességű legyen a föld.

Ahhoz, hogy a csírázás megfelelően működjön, egy zacskót húzzunk a cserepünkre, amellyel párás környezetet teremthetünk a magok számára. 2-3 héten belül a csírázásnak el kell kezdődnie. Ha mégsem így történik ez alatt az idő alatt, akkor nem kell megijedni, a csírázási időszak elnyúlhat akár 5-6 hétig is. Amint növekedést látunk citromfánkkal kapcsolatban, a zacskót távolítsuk el, és a növényt helyezzük napos, meleg helyre.

Ha a citromfánk kifejlődik, bőséges napfényhez és vízhez jut, akár a 10 méter magasságot is elérheti, erre a termesztés során ajánlott figyelni.


Termesszünk kivit!

A kivit, mint gyümölcsöt már mindenki jól ismeri, de azt kevesen tudják, hogy nálunk is megterem. A- és C- vitaminban gazdag: napi két kivi fedezi a napi szükségletet. Káliumban és nátriumban is bővelkedik, ami főleg télen segít a fáradtság legyőzésében. Kalcium tartalma segít a csonterősödésben, rosttartalma támogatja az emésztőrendszert. Tisztítja a vért, csökkenti a vér koleszterinszintjét és a vérnyomást. Saját kertünkbe is ültethetjük, ugyanis a fagyzugos, mély fekvésű, magas talajvizű területek kivételével megfelelők számára az éghajlati adottságaink.

Általános jellemzése

A kivi legfontosabb, a termesztést befolyásoló tulajdonsága, hogy kétlaki növény: külön növényen vannak a termő és a porzó virágai. Éppen ezért, ha sikeresen akarjuk termeszteni, akkor 6-8 női ivarú (termő virágzatú) egyed mellé, egy hímivarú (porzó virágzatú) egyedet is vásároljunk. Az öntermékenyülő kivi is biztosabban terem, ha porzótársat is ültetünk mellé. A kertészetek leginkább a nőivarú Hayward és a hímivarú Tomuri fajtát kínálják.

Ökológiai igényei

Kivi hőmérséklet-igénye megegyezik a szőlőével és az őszibarackéval, tehát, ahol ezek a fajok megbízhatóan teremnek, ott a kivi is termeszhető. Szélvédett helyet válasszunk, akár félárnyékban is megfelel számára. A semleges, kissé savanyú kémhatású, mélyrétegű, jó vízáteresztő képességű talajt kedveli. A pangó víz árt a gyökereknek.

Növényvédelme

A kivi igazi biogyümölcs, hiszen kártevői, betegségei hazánkban nem túl gyakoriak. Ültetvényekben is nagyon ritkán fordul elő vírusos vagy gombás fertőzés, így szükségtelen permetezni. Sőt, egyes permetezőszerekre illetve gyomirtó szerekre különösen érzékeny, ezért ne használjuk azokat. Komoly gondot okozhatnak viszont a cserebogárpajorok, melyek előszeretettel rágják a kivi gyökerét, mely visszafogottabb hajtásfejlődést eredményez a rosszabb tápanyag- és vízfelvételből eredően. Tavasszal kiszórt talajfertőtlenítő szerekkel védekezhetünk ellenük.

Fitotechnológia

Megunt szőlőlugason is nevelhetjük. Csak a vízszintesen lehajlított hosszúhajtásokon terem. Ez a tulajdonsága a metszését is befolyásolja. Téves az a hiedelem, hogy a szőlőhöz hasonlóan rövid csapra kell metszeni. A nőivarú Hayward fajta egy éves szálvesszőinek a vázkartól számított első 5-6 rügye vakrügy, amiből nem fejlődik termés. A tavaszi metszés során a letermett vesszőket cseréljük le éves vesszőkre. Ehhez a művelethez a kivi nagyon jól ,,adja magát”, mivel az éves vessző leggyakrabban a letermett éves vessző tövén fejlődő alapi rügyből hajt ki, zöldebb színű, molyhosabb.

Betakarítás

A kivi legfontosabb, a termesztést befolyásoló tulajdonsága, hogy kétlaki növény: külön növényen vannak a termő és a porzó virágai. Éppen ezért, ha sikeresen akarjuk termeszteni, akkor 6-8 női ivarú (termő virágzatú) egyed mellé, egy hímivarú (porzó virágzatú) egyedet is vásároljunk. Az öntermékenyülő kivi is biztosabban terem, ha porzótársat is ültetünk mellé. A kertészetek leginkább a nőivarú Hayward és a hímivarú Tomuri fajtát kínálják.

 

Forrás: Kertbarát magazin


Aszparágusz

Az aszparágusz bár szocreál virágként él a köztudatban, de úgy is ismerjük, mint mindent kibíró, túlélő növény. Lám a szocializmust is túlélte, és ma már minden rosszízű képzettársítástól mentesen gyönyörködünk csipkeszerű lombozatában, és régi emlékek csak a száraz levegőjű, túlfűtött irodák kopasz aszparáguszai láttán élednek ujjá.

Manapság Asparagus néven már többen hallották a spárga zöldséget is emlegetni. De hogy jön a csizma az asztalra? Ennek magyarázata a rokoni szálakban keresendő. Csakhogy míg a közönséges spárgát (Asparagus officinalis), illetve annak fiatal hajtásait élelmiszerként fogyasztjuk, addig másokat szobanövényként, dísznövényként tartjuk.

A nemzetség neve görög eredetű, és a könnyezés igéhez kapcsolható, ami a növény szúrósságára utal. Az aszparágusz nemzetség tagjainak száma 500-ra rúg. Többségük örökzöld, hosszú életű évelő, liánok, cserjék, kúszónövények, az esőerdőktől a félsivatagokig előfordulnak. Igen érdekes megjelenésű növények. Fillokládiummal (phyllocladium) ellaposodott, fotoszintetizáló, módosult szárral (magyarul levél alakú szár) rendelkeznek, míg leveleik pikkelyekké redukálódtak. Egyszerűen fogalmazva az, amit a levelüknek látunk, valójában szárak. Virágaik egyivarúak. Termésük bogyó. A spárgafajok hajtásait virágcsokrok kísérőnövényeként előszeretettel használják.

Kláris aszparágusz

A hagyományos kláris aszparágusz (Asparagus densiflorus ‘Sprengeri’ ) hazája Dél- és Kelet-Afrika, a csapadékszegény vidékek növénye.  A densiflorus szó a virágok rejtőzését fejezi ki. A “Sprengeri” nevet a Carl Ludwig Sprenger Itáliában élő német botanikus (1846-1917) után kapta, aki a dél-afrikai Natal tartományban fedezte fel a növényt. Kedvelt szobanövény. Jól mutat függőkosárban, dézsában, cserépben. Nyáron a kertbe is kiültethető.

A levélnek látszó módosult szár lombozatot alkot, amely idővel dúsan lecsüng a növényről. Szára fásodó, tüskés. A tüskék a lecsüngő szár megkapaszkodását segítik. Szárazság tűrését részben a gyökereken találhatók koloncos képződményeknek köszönheti, amelyek tápanyag- és vízraktárak. A párolgás felületét csökkenti a fenyőtűszerűen kemény, viaszbevonattól fényes lombozat is. Apró, fehér virágaiból piros bogyótermés fejlődik, bogyónként három maggal. A bogyók enyhén mérgezőek, a növényi nedvek bőrirritációt okozhatnak. A madarak viszont kedvelik, és nagyban hozzájárulnak a bogyók magvainak terjesztéséhez.

Kláris aszparágusz gondozása

-1 ºC-ig fagytűrő. Télen, hűvös, világos szobában tartva egészen kevés vízzel is beéri, csak éppen ki ne száradjon teljesen. 2-3 hetenként öntözzük. Világos lépcsőház, üvegezett veranda különösen kedvező helye télire. Fűtött szobában sajnos felkopaszodik, és megnyúlt, vékony hajtásokat nevel. A tél beköszöntétől, egészen tavaszig általában elegendő a két-három heteként öntözés.

Nyárra legjobb, ha kitesszük a szabadba, akár erkélyre, vagy ablakládába is. Ha nyárra kiültetjük a napos kertbe, a napfényhez fokozatos szoktatassuk hozzá. Így különösen sűrű, tömött és kemény lombozatú lesz, sőt rendszerint jobban is virágzik. Kihelyezés előtt, a télen elszáradt hajtásokat (különösen, ha a tél során teljes volt a lombvesztése) tőben le kell vágni, hogy azután helyettük újak fejlődhessenek. Bár jól tűri a szárazságot, a rendszeres nyári öntözést meghálálja, főleg ha ez 2-3 hetenkénti tápoldatozással is párosul. Öntözzük alulról, ha a talaját már száraznak tapintjuk. A túlöntözés és a meszes, kemény víz előidézheti a lombozat sárgulását, hullását.

kláris aszparágusz bogyó termése

A fiatal növényeket évente ültessük át semleges kémhatású, illetve gyengén savanyú virágföldbe. Idősebb korban elég három évenként átültetni 15-20 cm-es átmérőjű cserépbe. Átültetéskor eltávolítható a gyökérgumók egy része. Ha túlságosan elburjánzott, éles késsel akár két részre is vághatjuk a növényt. Miután az edényét eltakarja a leomló lombozat, valamint a gyorsan fejlődő gyökérzet szétfeszítheti a cserepet, nem érdemes drága tartóedényt vásárolni számára. Tőosztással szaporítsuk, a tél elmúltával, illetve tavasszal, az erőteljes hajtásképzés megindulása előtt. Kártevői a levéltetvek, pajzstetvek, takácsatkák. Ezek ellen permetezéssel védekezhetünk.

Fátyolaszparágusz vagy tollasfű

A fátyolaszparágusz vagy tollasfű Asparagus setaceus (A. plumosus) a tűlevelű aszparágusz (aszparágusz) rokona, Afrikából származik. Akárcsak rokonát, őt is levéldísznövényként nevelik. A virágcsokrok gyakori díszítője.

A módosult szár alkotta tűs lombozat (kladofillumok) fátyolszerű, vízszintes lehelyezkedésű. A növény habitusa a páfrányokéhoz hasonlatos. Szára a támaszték felé tekeredik, tüskés, ezzel segítve a megkapaszkodást. Szárazság tűrését részben a gyökereken találhatók koloncos képződményeknek köszönheti, amelyek tápanyag- és vízraktárak. A párolgás felületét csökkenti fátyoltűszerű lombozat is. Fásodó rizómája révén gyorsan elszaporodik, és (nem a mi éghajlatunkon) a szabadban könnyen kiirthatatlanná válik. Szobanövényként érdemes évente megszabadítani gyorsan fejlődő gyökérzetének egy részétől, és távolabb tartani más növényektől, amelyekre szinte észrevétlenül felkapaszkodik. Apró, fehér virágaiból piros bogyótermés fejlődik.

A napostól az árnyékos helyekig mindenütt megél, de a direkt napfénytől óvni kell. Talajigénye közepes, de a szélsőségekre érzékeny. Bár szárazságtűrő, edényben megkívánja a rendszeres öntözést. Tartása nem egyszerű, mert “leveleit” könnyen eldobálja. Ennek oka lehet a túlöntözés, a szárazság, a huzat, a fényhiány vagy a közvetlen napfény.

Sarlós aszparágusz

Dél-afrikai eredetű rokon az Asparagus falcatus, azaz a sarlós aszparágusz is. Könnyebben tartható, mint a fátyolaszparágusz. Levelei szélesebbek, virágai illatosak, és a belőle fejlődő bogyók barnás színűek. Érdemes olyan helyeken tartani, ahol a téli hőmérséklet 8-12 °C, ugyanis csak így fejlődnek tömött, erőteljes, szép példányok. A fagyok elmúltával őszig a szabadban is tartható balkonnövényként.

Függőkosárba helyezve különösen mutatós. Az idősebb példányok rendszeresen virágoznak. Nincs szüksége párás levegőre. Világos, levegős szobába való, de alkalmazkodik a félárnyékhoz is. A közvetlen napfényt ő sem kedveli. Éjszaka 10 °C-nál melegebbet nem igényel. Tavasztól őszig öntözzük rendszeresen. Ha a hőmérséklet túllépi a 18 °C-ot, permetezzük.


| I | II | III | IV | V | VI | VII | VIII | IX | X |Xl | Xll | Xlll | XlV | XV |

 

A legfrissebb hírek Super Mario világából, plusz információk, tippek-trükkök, végigjátszások!    *****    Ha hagyod, hogy magával ragadjon a Mario Golf miliõje, akkor egy egyedi és életre szóló játékélménnyel leszel gazdagabb!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, nagyon fontos idõnként megtudni, mit rejteget. Keress meg és nézzünk bele együtt. Várlak!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését!    *****    rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com    *****    Vérfarkasok, boszorkányok, alakváltók, démonok, bukott angyalok és emberek. A világ oly' színes, de vajon békés is?    *****    Az emberek vakok, kiváltképp akkor, ha olyasmivel találkoznak, amit kényelmesebb nem észrevenni... - HUNGARIANFORUM    *****    Valahol Delaware államban létezik egy város, ahol a természetfeletti lények otthonra lelhetnek... Közéjük tartozol?    *****    Minden mágia megköveteli a maga árát... Ez az ár pedig néha túlságosan is nagy, hogy megfizessük - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Aktív közösség    *****    Az oldal egy évvel ezelõtt költözött új otthonába, azóta pedig az élet csak pörög és pörög! - AKTÍV FÓRUMOS SZEREPJÁTÉK    *****    Vajon milyen lehet egy rejtélyekkel teli kisváros polgármesterének lenni? És mi történik, ha a bizalmasod árul el?    *****    A szörnyek miért csak éjjel bújnak elõ? Az ártatlan külsõ mögött is lapulhat valami rémes? - fórumos szerepjáték    *****    Ünnepeld a magyar költészet napját a Mesetárban! Boldog születésnapot, magyar vers!    *****    Amikor nem tudod mit tegyél és tanácstalan vagy akkor segít az asztrológia. Fordúlj hozzám, segítek. Csak kattints!    *****    Részletes személyiség és sors analízis + 3 éves elõrejelzés, majd idõkorlát nélkül felteheted a kérdéseidet. Nézz be!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, egyszer mindenkinek érdemes belenéznie. Ez csak intelligencia kérdése. Tedd meg Te is. Várlak    *****    Új kínálatunkban te is megtalálhatod legjobb eladó ingatlanok között a megfelelõt Debrecenben. Simonyi ingatlan Gportal    *****    Szeretnél egy jó receptet? Látogass el oldalamra, szeretettel várlak!    *****    Minõségi Homlokzati Hõszigetelés. Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését.