| I | II | III | IV | V | VI | VII | VIII | IX | X |Xl | Xll | Xlll | XlV | XV |
Megrl rte a vilg: gy kszts fillrekbl finom tejsznes jgkrmet, ami nem hizlal!
Ha te is igazi jgkrm s fagylalt imd vagy, akkor biztos nagyon vrtad mr a j idt, hogy kedvedre ehess finomabbnl finomabb hst dessget.
Ha szereted az igazn klnleges jgkrmeket, akkor ez a recept tged is elvarzsol majd, szerte a vilgon nagy npszersgnek rvend. A recept klnlegessge, hogy fillrekbe kerl s fele annyi kalrit tartalmaz, mint a tbbi fagylalt vagy jgkrm. gy ha gy szeretnl dessget habzsolni, hogy vigyzol az alakodra, akkor itt az ideje neked is kiprblni!
Hozzvalk:
8 mandarin
400 g tejszn
1 doboz srtett tej
Elkszts:
Turmixold ssze a megpucolt mandarint, majd egy sr szrn nyomkodd t, hogy tiszta mandarin levet kapj. Ha van gymlcs centrifugd, ezzel is csinlhatod s akkor nem kell tszrnd. ntsd vissza a turmixgpbe a levet, majd add hozz a tejsznt s a srtett tejet s keverd 2-3 percig. Vgl tltsd t egy manyag dobozba, zrd le a tetejt s tedd a fagyasztba. Elkszts kzben kstold meg, ha neked nem elg des, adj hozz cukrot, persze csak akkor, ha nem bnod a kalrikat!
Itt van az sszes mszerfal visszajelz lmpa jelentse… most megnzheted, amit eddig nem tudtl!
Ha van sajt autd, akkor biztosan elfordult mr, hogy tkzben arra lettl figyelmes, hogy kigyullad valamelyik visszajelz lmpa a mszerfalon.
Ezek kzl vannak olyan jelzsek is, amelyeknek lehet, hogy eddig nem ismerted a jelentst. ppen ezrt, szerkesztsgnk gy dnttt, hogy elruljuk az sszes szimblum jelentst, hogy vszhelyzetben tudjad majd, hogy mi okozta a problmt.
me a 64 leggyakrabban hasznlt mszerfal visszajelz lmpa jelzsek, ami nemcsak neked fog segteni, hanem ezek utn msoknak is tancsot tudsz majd adni!
1. Az els kdlmpa be van kapcsolva
2. Szervokormny berendezsben valami hiba lpett fel. Amennyiben vilgt a visszajelz lmpa rdemes kiolvasni a computert, mert nagy valsznsggel trolt hiba is lesz. A szerviz felkeresse haladktalanul szksges.
3. A hts kdlmpa (kdzr) be van kapcsolva.
4. Az ablakmos folyadkot ptolni szksgeltetik.
5. A fkbett nagy valsznsggel elrte a kops hatrt. Mindenkpp fel kell keresni egy szakszervizt a fkberendezs ellenrzse, szksg esetn javtsa cljbl.
6. A tempomat (sebessgtart elektronika) be van kapcsolva.
7. Az irnyjelz mkdsben van.
8. Az es s fnyrzkel berendezsben valami hiba lpett fel. A hibatrol kiolvassa szksges.
9. Az automata vlt tli zemmdban van.
10. Informci megjelents.
11. Abban az esetben ha folyamatosan vilgt azt jelenti, hogy az izzts folyamatban van. Amennyiben villog nagy valsznsggel valami hiba lpett fel az izzts rendszerben.
12. A kls hmrsklet fagyponthoz kzel vagy fagypont alatt van.
13. Amennyiben nem indul az, nagy valsznsggel hiba lpett fel a kulcs chipjben vagy a gyjtskapcsol kr ptett jelfog (gyrantennval). rdemes megprblni ezen esetben a ptkulccsal trtn indtst. Szksges egy szakszerviz felkeresse.
14. A kulcs nem tallhat az utastrben. Vegyk magunkhoz a gpjrm kulcst
15. Cserljk ki az elemet a tvirnytban. amennyiben nem boldogulunk vele bzzuk szakemberre.
16. A helyzetnek megfelelen cselekedjnk s kerljk el az esetleges tkzst.
17. Nyomjuk be a tengelykapcsol pedlt
18. Nyomjuk be a fkpedlt.
19. A kormnyzr mkdsben van vagy meghibsodott. Helyzettl fggen keressnk fel egy szakszervizt. A hibatrol kiolvassa utn tbb informci jut a birtokunkba.
20. A tvolsgi fnyszr be van kapcsolva.
21. Fjjuk fel a gumiabroncsot.
22. Oldalfny vilgts aktv
23. Cserljk ki a kigett izzt, vagy helyezznk be a teljestmnynek megfelelt.
24. A fklmpa nem mkdik. Ellenrizzk a biztostkot vagy keressnk fel egy szakszervizt a hiba pontosabb behatrolsa rdekben.
25. Amennyiben villog a figyelmeztet lmpa a rszecskeszr ppen a regenercis ciklust vgzi. A gpjrmvet lelltani nem szabad. Ezen esetben az adott tpusra elrt mdon kell cselekedni.
26. Ellenrizzk az utnfut s gpkocsi kztti csatlakozsi pontokat.
27. A lgrug rendszerben hiba kvetkezett be. Szakszerviz nlkl szinte lehetetlen megllaptani illetve javtani a hibt.
28. Svelhagysra figyelmeztet lmpa.Trjnk vissza a forgalmi svunkba..
29. Nagy valsznsggel meghibsodott a kataliztor.
30. Kapcsoljuk be a biztonsgi vet.
31. Engedjk ki a parkolfket (elektromos kzifk aktv llapotban van).
32. Nagy valsznsggel hiba lpett fel az akkumultorban vagy a genertorban.
33. A parkol asszisztens mkdsben van.
34. A lehet legrvidebb idn bell keressnk fel egy szakszervizt a hiba megllaptsa illetve javtsa cljbl.
35. Adaptv vilgts aktv
36. Fnyszr magassg llt.
37. Ellenrizzk a hts spoilert. Ha szksges keressnk fel egy szakszervizt.
38. Cabrio gpkocsiknl tallkozhatunk ezzel a figyelmeztetssel. Nagy valsznsggel hiba lpett fel a tetnyit hidraulikus vagy elektronikus rendszerben. Keressk fel a megfelel szakszervizt a hiba javtsa cljbl.
39. A lgzsk inaktv. Ellenrizzk a csatlakozkat az ls alatt.
40. Engedjk ki a kzifket ( be van hzva )
41. A hiba elhrtst mindenkpp szakszervizben vgeztessk el a lehet legrvidebb idn bell. A Common Rail rendszer autknl klnsen nagy figyelmet kell szentelni az zemanyag minsgre, mert igen nagy szerepet jtszik a fdarabok kensben (nagynyoms szivatty, porlasztcscs). Extrm estben elfordulhat az zemanyag rendszer teljes tbltsnek a szksge is.
42. Az utasoldali lgzsk nem mkdik, vagy ki van kapcsolva.
43. A lehet legrvidebb idn bell keressnk fel egy szakszervizt a hiba megllaptsa illetve javtsa cljbl.
44. Tomptott fnyszr bekapcsolva.
45. A lgszrt ki kell cserlni
46. Gazdasgos zemmd aktv
47. Lejtmenet asszisztens aktv.
48. A motor tlmelegedett, azonnal lltsuk le.
49. Az ABS rendszer nem mkdik. Ez lehet egy elkoszoldott szenzortl egszen a vezrlegysg meghibsodsig. Haladktalanul keressnk fel egy szakszervizt ahol a hiba pontosan behatrolhat illetve javthat.
50. Az zemanyagszrt ki kell cserlni.
51. Valamelyik ajt nyitva van.
52. A Motorhztet nyitva van.
53. Alacsony az zemanyag szint.
54. Az automata sebessgvlt meghibsodott, melynek oka szmtalan dologra vezethet vissza. Mindenkppen szakszervizben trjuk fel a hiba forrst a lehet legrvidebb idn bell.
55. A sebessghatrol aktv.
56. Meghibsodott a lengscsillapt, vagy az azt vezrl elektronika. A hiba elhrtsa nem tr halasztst. Mindenkpp keressnk fel egy szakszervizt ahol szmtgpes diagnosztikval ki tudjk olvasni a hibt illetve meg tudjk javtani.
57. A motort azonnal lltsuk le a motorkr elkerlse rdekben. A gpjrmvet eljuttatni a szakszervizben ahol a hiba okt meg tudjk llaptani. Elfordulhat, hogy meghibsodott az olajpumpa. Ez esetben nem mrvad az olajszint, mert hiba van megfelel mennyisg olaj a motorban ha nincs ami odaszlltsa ahova kell.
58. A szlvd prtlants aktv.
59. A csomagtart nyitva van
60. A Menetstabilizl (ESP) ki van kapcsolva vagy nem mkdik. Amennyiben nem a sofr kapcsolta ki mindenkpp keressen fel egy szakszervizt a hiba elhrtsa cljbl.
61. Az esszenzor aktv
62. Motorhiba. A lmpa vilgtst tbb tnyez is okozhatja. Lehet egy lambdaszonda hibtl kezdve akr egy vezrls tugrs is. Mindenkppen egy szakszerviz felkeresse javasolt a lehet legrvidebb idn bell. Amennyiben szksges a gpjrmvet vontatva vagy trailer segtsgvel.
63. Hts ablakfts bekapcsolva.
64. Automata ablaktrl aktv.
Mosszappan hzilag
Nem kell sokat keresglnnk a vilghln ahhoz, hogy kiprblt, otthon is elkszthet mosszappan receptekre akadjunk, mi mgis a hziasszonyok megkerlhetetlen segtjhez, Vilma nni szakcsknyvhez fordultunk tancsrt, ami a szappanfzst a kvetkezkppen ajnlja:
Hozzvalk: 2 l vz, 1 kg jgszda, 1 kg zsiradk, 35 dkg pormsz (a meszet porr trjk)
Elkszts: A kell mennyisg vzben a szdt addig melegtjk, amg elolvad, akkor beletesszk a pormeszet s gy fzzk negyed rig, majd levesszk a tzrl s hagyjuk lehiggadni. Ha lehlt, hogy a msz ne menjen bele, ruhn tszrjk. 2/3-t feltesszk fni a zsiradkkal, 1/3-t aprnknt hozzntjk, ahogy a gyengls kvnja. 2 s 1/2 rs fzs utn ksz.
Hasznos tancsok: A jgszda helyett hasznlhatunk trist, a pormsz helyett pedig oltott meszet. Ha ksz a szappan, rdemes egy fa vagy hll manyag ldt (nagyobb ednyt) kiblelni egy tiszta vszondarabbal s ebbe nteni a sr, de mg folys masszt, amely krl-bell kevesebb, mint egy nap alatt megszilrdul. Kisebb szeletekre szabni, a teljes kihls eltt, mg vghat llapotban rdemes. A szappant ruhaztatshoz ajnlott a vzbe reszelni.
Otthon az ablakprknyon is knnyen nevelhetnk fgeft! me hogyan fogj neki!
Ha valaki sajt fgefrl lmodozik, most knnyen teljeslhet a kvnsga. Az albbiakban megmutatjuk, hogyan lehet otthon sajt fgefnk!
A fgefa eredetileg Kis-zsibl szrmazik, de szak-Afrikban, s Dl-Eurpban is hamar shonoss vlt. Elmondhat rla, hogy arnylag ignytelen, ezrt, ha friss gymlcsre vgyunk, ltessnk fgeft. A szobanvnyek szerelmesei gyakran ksrleteznek a citrom, narancs, vagy mandarin magrl trtn szaportsval, azonban ez a fge esetben nem egy hasznos tlet. A nvnynk minden bizonnyal megmaradna, de az zletes gymlcst esetleg csak 4-5 v mlva fogyaszthatnnk. Sokkal jobb tlet, ha beszerznk egy fgefa csemett, s ezt ignyeinek megfelelen nevelgetjk.
A legfontosabb, hogy egy napos helyet biztostsunk szmra, hiszen a fge imdja a meleg, napstst, s nagy a fnyignye is. rnykos laksban ppen ezrt ne is prblkozzunk a nevelgetsvel. Tlen pihen idszakban van a fgefa, ezrt a 8-10 fok megfelel szmra. Nyron viszont a 25 fok lesz a legidelisabb.
Az els ltetedny legalbb 3 literes legyen, ne felejtsk el, az aljn mindenkpp legyen egy vzelvezet lyuk. Az idelis ltetfld humusz, gyeptalaj s homok 2:3:1 arny keverkbl kszthet. Ezt knnyen otthon mi magunk is sszellthatjuk. Az ltetskor legynk vatosak, hiszen a fgefa gykerei elg rzkenyek, csak vatosan bnjunk velk.
Figyeljnk oda arra is, hogy rendszeresen ntzzk, de soha ne legyen tl sok vz rajta. A talajt pedig legalbb egy hten egyszer laztsuk fel, hogy ne tmrdjn ssze. Tavasszal s nyron gondoskodjunk a tpozsrl.
Hasznlhatunk mtrgyt, de elkszthetjk otthon is mi magunk is a kvetkez tpanyagot. A tehntrgya s hamu keverkbl ksztett tpot egy htig ztassuk vzben, majd ezutn kisebb adagokban hasznlhatjuk. Elszr mindig alaposan ntzzk meg, majd ezutn jhet a tpozs.
Oktber vgn a fgefa pihensi idszakba lp, ppen ezrt mrskelnnk kell az ntzst, s a tpozst. Februrban egy nagyobb ednybe ltethetjk, legalbb egy fl literrel legyen nagyobb, mint az elz cserp. Metsszk meg a fgefnkat, majd nemsokra ltni fogjuk, hogy j hajtsok jelennek meg rajta. Kis id mlva a levelek mellett a gymlcs is lthat lesz. Teljesen rett, s fogyaszthat azonban csak 5 hnap mlva lesz. Az rett fge kb. 3 centimteres tmrj, kellemesen puha, de nem tl lgy.
Kevesen tudjk, hogy mire j a Windows gomb a billentyzeten. Ennek a gombnak a hasznlata jelents mrtkben megknnyti a szmtgp hasznlatt. Ha ms gombokkal kombinljuk, akkor csodkra kpes! Jegyezd meg az albbi billentykombincikat s jabb szintre emelkedik a szmtgpes tudsod…
Windows billentykombincik:
1. Win + felfele nyl: teljesre nyitja az aktv ablakot
2. Win + balra nyl: a kperny bal felre kldi az ppen aktv ablakot, ami gy pont a kperny felt takarja
3. Win + jobbra nyl: a kperny jobb felre kldi az ppen aktv ablakot, ami gy pont a kperny felt takarja
4. Win + lefele nyl: lekldi a tlcra az ppen aktv ablakot
5. Win + Space: amg lenyomva tartjuk, valamennyi ablak tltsz lesz, s mi megnzhetjk a desktopot
6. Win + T: kis nzkpeken mutatja meg az aktv alkalmazsokat
7. Wind + „+/-„: elhvja, illetve eltnteti a nagytt
8. Win + F: elindul a Windows keress
9. Win + X: a Windows Mobilkzpont indtsa
10. Win + E: a Windows Intz indtsa
11. Win + L: asztal zrolsa
12. Win + D: asztal megjelentse
13. Win + M: Minden ablak lekicsinytse
14. Win + Shift + M: Minden ablak lekicsinytsnek visszavonsa
15. Win + [szm]: a tlcra tztt alkalmazsok indtsa, a szm azt hatrozza meg, hnyadik alkalmazs induljon
16. Alt + Windows billenty + [szm]: a szmnak megfelelen mutatja a tlcra tztt alkalmazsokat, illetve gy tudunk ugrlni kzttk
17. Win + Tab: a Windows Aero felleten vlthatunk a nyitott alkalmazsok kztt
s me mg nhny hasznos billentykombinci:
Alt + D: kijelli a cmsor tartalmt
Ctrl + Shift + N: j mappa nylik a Windows Explorerben
Alt + felfel nyl: egy mappaszinttel feljebb ugrik a Windows Explorerben
Ctrl + Shift + Esc: megnylik a Windows feladatkezel
Ctrl + Esc: megnylik a Start men
Shift + jobb egrgombos kattints egy mappra: kibvl a jobb kattintssal elrhet helyi men, megjelenik tbbek kztt a Msols elrsi tknt opci.
| I | II | III | IV | V | VI | VII | VIII | IX | X |Xl | Xll | Xlll | XlV | XV |
|