Peckezs
(bige, pige, pike, brige, brincka, peca, pilincka, pilincke, dl)
Az egyik legjobb jtk, amire gyermekkorombl emlkszem. Id, s helyignyes jtk. Akkoriban mindkt felttel, bven adott volt szmomra, s mg j nhny bartom szmra is. Megprblom lerni a szablyokat, br tbb mint negyven v tvlatbl, mr nem knny.
ltalban, a jl faraghat, s az ers, mogyor bokor, msnven: Eurpai mogyor (Corylus avellana) gaibl ksztettk az tt, s magt a pecket is. tnek a nehezebb fajsly Korona akcft(msnven: Gleditsia triacanthos - Tvises lepnyfa) ( 1 ) ( 2 )hasznltuk inkbb, ha hossz meccsekre kszltnk, mert az, szinte elnyhetetlen volt. Mindenkinek sajt tje volt. Az t hosszt, s vastagsgt, mindenki a sajt testmagassghoz, illetve erejhez igaztotta, gy, hogy az a leghosszabb legyen, s mg azrt jtszani is lehessen vele. n, a kicsit bzblt formjt szerettem, vagyis, amelyik a markolattl a msik vgig egyenletesen vastagodott. A pecek formja is vltozatos volt, mert nha volt hosszks, nha tmzsi, vagy ppen a nyersanyag formja volt meghatroz. Ez nem volt baj, mert vltozatosabb tette a jtkot. Termszetesen msfajta fkkal is kisrleteztnk, de azok, hamar tnkrementek.
Ktfle formjt jtszottuk a jtknak.
1: A hrom tsest.
2: A tztsest.
Jtkszably
1: A hromtses jtk.
Kijelltnk egy pontot, s a kezd jtkos, akit sorsolssal vlasztottunk ki, a sajt tengelye krl, az tjvel rajzolt maga krl egy krt. A krn bell, csak az tjtkos tartzkodhatott. Ha fves terepen jtszottuk, akkor a msik jtkos a cipje sarkval, vagy tpett fvel, apr gallyak leszrsval, de mg szmtalan mdon is lehetett jellni a krt.
A kzppontban kis gdrt kapartunk, vagy kis fldkupacot ksztettnk a pecek szmra. A kezd jtkos rttt a pecek dombocskrl lelg vgre, vagy ha mlyeds volt a vge alatt, akkor oda. Minl messzebb replt a pecek annl tbb pontot szerzett vele a jtkos.
A pontok, a lpsek szmval volt egyenl.
A msik jtkos kzben figyelt, s ha rptben kzzel el tudta kapni a pecket, akkor kvetkezett kezd jtkra, s ismtelhette meg az elzekben lertakat. Termszetesen, a krt, csak egyszer kellett megrajzolni. Ha senki, nem tudta elkapni, akkor az t jtkosnak jrt, a pont. Ha a fog elejtette, vagy brmely ms jtkosnak tkztt a pecek, az a jtkos, tz pontot vesztett, s meg kellett ismtelni az tst.
A jtk folytatsa:
Az t jtkos helyn maradt, s a kr kzepbe helyezte tje vgt, fgglegesen, gy, hogy kzben fogta a fels rszt, nehogy eldljn.
Az ellenfl, (a sorrendet szintn sorsolssal llaptottuk meg) felvette a pecket, s onnan prblta eltallni a krben lev tjtkos tjt.
Ha ez sikerlt neki, akkor kezdhetett ismt jtkot.
lett az tjtkos.
Ha az tjtkosnak, senki nem tallta el az tjt, akkor folytathatta a pontszerzst.
A pecket vissza kellett helyezni oda, ahov elszr lett tve. Legalbb egy mterrl kellett azt oda pottyantani, s az gy bellt irnyban, lehetett folytatni a jtkot. A pottyantst, mindig az tjtkos vgezte. Ha ez megtrtnt, az tjtkos a pecek vgre ttt, de mr gy, hogy azt a levegben el tudja tallni.
Hromszor lehetett prblkozni. Innen a hromtses elnevezs. A kezd krbl val ts, nem szmtott bele. Ha jl eltallta a pecket, akr negyven pontot is szerezhetett a jtkos, tsenknt.
Elmletileg, a tbbi jtkosok, az tjkkel elkaphattk a pecket repls kzben, s gy k kezdhettek j jtkot. Az addig megszerzett pont viszont megmaradt. m a repl pecek tjba nem volt ajnlatos llni, mert komoly srlst is okozhatott. Ha messzirl prblta valaki elkapni a repl pecket az tjvel, akkor az esly volt nagyon kicsi, mivel kiszmthatatlan volt az irnya, s a magassga is.
Ekkor mr, kzzel senkinek nem volt szabad megrinteni a pecket. Ha beszorult valahov, akkor is tsnek szmtott, ha a pecek, egy picit sem ugrott odbb.
A harmadik ts utn, az tjtkos, lelpte a tvolsgot, a kr kzepig. Termszetesen, ebbe mr nem tartozott bele a kezd pontszm, mivel gy az, ktszer szerepelt volna. Nos? A lpsek hossza, mindig vita trgya volt. Viszont mindg megtudtunk eggyezni. Ahol ez nem lehetsges, ajnlom a mrszalagot.
Az elttt pecket, a kvetkez jtkos visszadobhatja a krbe, a harmadik ts utn. Igy lehet a pontszmokat lenullzni. Teht, hiba ttte el az tjtkos a pecket, mgis elvesztheti pontjait. Messzire kell, hogy jusson a krtl a pecek, azrt, hogy ne tudja a sorban az tjtkos utn kvetkez jtkos, vissza dobni azt, a krbe.
A tt:
A pontokat elosztottuk tzzel, s annyi fenkbe rgst kapott az utols helyen vgzett jtkos. Ez volt a legnpszerbb ttforma, mivel mindig kznl volt. Csak a gyztes jtkos gyakorolhatta a fenkbe rgst. Jtszottuk tfillres alapon is, de elfordult, hogy egyforintos alapon hazardroztunk. Ezt ltalban a nagyobb gyerekek kezdemnyeztk. Sokszor azrt nem tudtam rszt venni a jtkban, mert nem engedhettem meg magamnak. A tt, egybknt lehetett brmi. Bambi, zsros kenyr, cigaretta stb.
Szmols:
Plda:
Gyztes=139 pont. Osztva tzzel=13 Nyeremny=20 pont
Nyeremny sszesen: tfillres alapon=1 forint, vagy 20 rgs
2-es jtkos=135 pont Osztva tzzel=13 13-13=0 pont =0 rgst kap
3-as jtkos= 65 pont Osztva tzzel=6 13-6=7 pont =7 rgst kap
4-es jtkos= 8 pont Osztva tzzel=0 13-0=13 pont = 13 rgst kap
2: A tztses jtk.
A tztses jtkot, ltalban bartommal, ketten jtszottuk. A szablyok ugyanazok voltak, mint a hromtsesnl. Ezt a jtkot, ltalban az agyigcsban, vagy a tpi mellett lev risi fves terleteken jtszottuk. Magas fben nem lehetett jtszani. Hatalmas volt a helyignye, de akkoriban ez nem volt gond.
|
Sanyikm! Elvittem egy kicsit allegrizni, mert nagyon j s tetszik s hinyptl! Puszi!
Ok.