Óra
 
Menü
 
Naptár
2024. Április
HKSCPSV
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
01
02
03
04
05
<<   >>
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Számláló
Indulás: 2009-12-01
 
Társalgó
Név:

Üzenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
Linkek
 
Fórumok
 
Egyéb

Az ország háza
Readers Digest
Magyarország.hu
Magyarország szép
Lakáskultúra
Ezermester
Jómagam
Szertár
Csodák palotája
Ingyen energiával
a tiszta földért

Alternatív energia

 
Konyha
 
Vízhelyzet
 
Viccek

A nap vicce


Viccek

 
Magyar termék
 
Mail

G-mail

Freemail

 
Gyógynövények L-O
| A - F | G - K | L - O | P - T | V - Z |
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A leghasznosabb gyógynövény, mégis irtja mindenki-ne tegyétek!

A nagy útifű hazánkban mindenütt előforduló, igénytelen évelő gyomnövény. Biztosan mindenki látott már ilyen növényt a kertjében és sokan el is kezdték a kiirtását, mivel nem illik a gyep közé. Viszont nagyon sokoldalú gyógynövény, ismerjétek meg ti is.

 

A leghasznosabb gyógynövény, mégis irtja mindenki-ne tegyétek!

A nagy útifű hazánkban mindenütt előforduló, igénytelen évelő gyógynövény. Eltűri a tömörödött talajt, utak mentén, árokparton, keréknyomokban is megterem. Gyöktörzse rövid, széles tojásdad, ívesen futó, párhuzamos erezetű levelei rövidhajtáson tőlevélrózsában állnak, virágzati szára 10-15 cm magas. Apró, zöldes murvalevelekkel övezett négytagú virágai rövid füzért alkotnak. Szélbeporzású, ezért porzói a virágból kinyúlnak. Termése nyolc magvú tok. A nagy útifüvet nem termesztik, leveleit természetes állományaiból gyűjtik májustól szeptemberig.

Jellemzői

20–40 cm magas lágy szárú, évelő növény. Főgyökeres gyöktörzs jellemzi, rövid, barázdált, rostos szártagú hajtásain csak lándzsa alakú, 3-5 hosszanti, ívesen futó erezetű, ép szélű tőlevelek vannak. Az apró, 1–3 cm hosszú, kb. 4 mm széles, fehéres virágok tömött hengeres vagy gömbös füzérben állnak, sorrendben alulról felfelé nyílnak ki. A sárgásfehér porzók hosszabbak a négytagú, barnás szegélyű pártánál, így feltűnően kiállnak a virágzat szintjétől. Szélbeporzású, pollenjének 8-14 pórusát annulus veszi körül. Májustól októberig virágzik. Virágpora közepes mértékben allergizál, jelentősége kicsi, pedig a pollenszemek száma portokonként 7700 is lehet. Hosszúkás toktermésében rekeszekben ülő, csónak formájú magok találhatók.

A növényt gyógynövényként használják. Fő hatóanyaga az aukubin glikozid, de tartalmaz még polifenolokat, nyálka-poliszacharidokat, C-vitamint, cserzőanyagot, kovasavat, káliumot, cinket.

3 faját, a nagy útifüvet, a réti útifüvet és a lándzsás útifüvet is felhasználja a gyógyszeripar és a népgyógyászat.

A lándzsás útifű jó baktériumölő, gyulladáscsökkentő, és sebgyógyító, ezért összezúzott levele hasznos gyógyír lehet rovarcsípések, kisebb égési sérülések esetén. A légutak gyulladásos megbetegedéseiben, köhögés csillapítására, köptetőként használják baktériumölő, gyulladáscsökkentő hatása miatt. Oldja a letapadt nyákot, elősegíti a köpetképződést. A torok nyálkahártyáját bevonva enyhíti annak gyulladását, szünteti a köhögési ingert. Ártalmatlansága miatt a gyermekgyógyászatban is szívesen alkalmazzák. A mag csekély mértékű duzzadóképessége miatt néha hashajtó szerként is használatos.

Külsőleg a népgyógyászat bőrsérülésekre, vágott és gennyes sebekre, nehezen gyógyuló fekélyekre és vérzéscsillapításra használta. Az útifű friss levelét nehezen gyógyuló sebekre szokás tenni: fertőtleníti, összehúzza, bezárja a sebet, elősegíti a véralvadást.

Felhasználása

Útifű tea: Csészénként 1 púpozott kanálnyi útifüvet leforrázunk, fél perc múlva leszűrjük. A naponta frissen elkészített teából 2 csészényit kortyolgatunk el. Vese- vagy epekőképződés esetén a teához napi 8 g magot kell a teával együtt bevenni.

Útifű tea: Forrázzunk le 2-3 dl forró vízzel 2 teáskanálnyi szárított lándzsás útifüvet, hagyjuk állni 10 percig, majd szűrjük le. Kívánság szerint mézzel édesíthető. Naponta 2-3 csésze teát fogyasszunk. Teája nyálkaoldó és köhögéscsillapító, légúti megbetegedések esetén használják.

Friss levélpép: fog-, fej-, fülfájás esetén, nyílt sebek, csípések, kígyómarás kezelésére használják.

Szirup: Forrázunk le 3 dl vízzel 1 maréknyi friss vagy szárított útifűlevelet, és hagyjuk kihűlni, majd szűrjük le. A főzetet újfent forraljuk fel, majd kis lángon sűrítsük be, és keverjünk hozzá 150-200 g mézet. Főleg a gyermekek használják, naponta 1-2 evőkanálnyi fogyasztása ajánlott.

Borogatás és gargarizálásra: Csészénként 2 tk. szárított lándzsás útifüvet leöntünk hideg vízzel, gyakori kevergetés mellett 1 órán át állni hagyjuk. Alkalmazható a száj és toroknyálkahártya, illetve a bőr gyulladásainak kezelésére.

 

Ellenjavallat: Várandósság és szoptatás ideje alatt belsőleg történő alkalmazása, nagy mennyiségben való fogyasztása nem ajánlott!


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Minden, amit tudni kell a levenduláról

Biztosan te is szeretnél csodálatos levendulát a kertedben! Éppen ezért javaslom, hogy olvasd el cikkünket, és tudj meg mindent a levendula termesztéséről, igényeiről és neveléséről!

Levendula termesztése

A levendula a Déli Alpokban őshonos, olajával a francia parasztok már a 16. században sebet gyógyítottak, férget űztek. A 20. század elején telepítették az első levendulásokat 700 méter tengerszint feletti magasságban. A forró száraz klíma, a meszes talaj kedvezett a termesztésnek. A provance-i levendulamezők júliustól októberig virítanak. A levendulaszüret folyamatos, júliustól szeptemberig tart. Ekkor a forró nyári nap a virágokba csalja az illóolajat. A virágokat 2-3 napos szárítás után szállítják a desztillálókba. A levendulatövek kertünkben, telkünkön is viríthatnak, ha a feltételek megfelelnek telepítésének.

Levendula környezeti igénye

A levendulatelepítésbe csak azt követően fogjunk, ha megismertük a levendula környezeti igényeit, hogy a legoptimálisabb körülményeket tudjuk megteremteni számára. Napos, száraz helyre, jó vízvezetésű talajba való. Fagyzugos helyre ne ültessük!

Termesztésével főleg a száraz, kopár területek, köves lejtők, domboldalak, legelők hasznosíthatók. A levendulasorok - a rétegvonalakkal párhuzamosan telepítve- gátolják a talaj lepusztulását. Elsősorban a meszes, napfényes, déli fekvésű területeken fejlődik jól. Kerülni kell a fagyzugos, hideg, mélyebb fekvésű területeket, ott gyakori a fagykár. A mínusz 15-20 C -os hideget jól tűri, de a késő tavaszi fagyok kárt tehetnek a már fejlődésnek indult növényekben. Fényigényes, a fény a virágképződést, az illóolaj-tartalmat és annak észter-tartalmát befolyásolja. A szárazságtűrése közismert. A levendula-ültetvények vetésforgón kívül helyezkednek el, 12-15 évig veszik igénybe a területet.

Talaj előkészítés levendula számára

Nagyüzemben a telepítést megelőző év őszén mélyszántással 35-50 t/ha szerves trágyát, 70-80 kg/ha hatóanyagú foszfor- és 100-120 kg/ha hatóanyagú kálium- műtrágyával kiegészítve célszerű a talajba juttatni. A túlzott tápanyagellátás, különösen a magas nitrogéndózis csökkenti a virághozamot.

Levendula szaporítóanyag-előállítás

A valódi levendula palántázással, fásdugványozással és feltöltéses bujtással szaporítható. A kedvező őszvégi időjárása lehetővé teszi a késő őszi telepítést – ill. ha valaki saját maga akarja előállítani a szaporítóanyagot -, a magvetést.

Magvetés

A vetés ideje november első fele. A magvak csírázásához ugyanis fagyhatásra van szükség. Ezt hívjuk tél alá vetésnek. A fényes fekete magok 2-3 évig tartják meg csírázóképességüket. Ha szabadföldbe vetjük a sötét színű, apró magvakat, vetéskor egy kis homokkal összekeverve vessük, mert. Így egyenletesebben tudjuk a talaj felszínére szórni a magvakat, és jobban látjuk, hogy hova vetettünk. A 20-30 cm sortávolságra ültetett magvakat vékonyan takarni kell, 0,5 – 1 cm, mások szerint 1 – 1,5 cm vastagon. Finoman földet rostálhatunk a vetésre olyan vastagon, vagy gereblyével történő talajráhúzással takarjuk magvetést. Végül tömörítsük a talajfelszínt.

Magvetésből következő év őszére nyerhetünk kiültetésre alkalmas palántákat. Ebben az esetben bármelyik vetőmagboltban kapható magot most érdemes elvetni, mert a mag csírázásához fagyhatásra van szükség. Vethetünk a kert egy gondosan előkészített, öntözhető részébe -vagy, ha csak néhány tőre van szükségünk-, mély cserépbe is, amelyet a télen a szabadban hagyunk. A tavasszal kikelt kis csíranövényeket rendszeresen öntözni, gyomlálni kell. Fontos ápolási munka a bokrosodást elősegítő visszavágás. Ezt akkor kell elvégezni, mikor a bimbók megjelentek. Ekkor a virágzati szárat -1-2 levél-párral együtt levágjuk. Az őszi kiültetésig ezt a műveletet még egyszer-kétszer megismételhetjük.

Ha csak néhány tő levendulát szeretnénk, vessük a magvakat cserépbe. Ha a cserepeket beltéren tartjuk, a magvaknak vetés előtt hideg hatásra van szükségük. Ennek legegyszerűbb módja, hogy tépőzáras nejlonzsákba, palántafölddel együtt hűtőbe tesszük a magvakat 2-3 hétre. Cserépbevetéskor a vetőmagot nyomjuk bele a palántaföldbe, de ne takarjuk, mert ha túl mélyre kerül a mag, nem fog kikelni. A csírázáshoz szükséges idő kb. egy hónap. A kikelt növénykéket tűzdeljük át kis cserepekbe. A palántákat a májusi kiültetés előtt fokozatos edzéssel vigyük a szabadba. A cserepeket ne tegyük ki teljes napsütésnek. Az ideális, egészséges levendulapalánta szabad ég alatt nevelt, így bírja az időjárás viszontagságait. Magassága 10-15 cm, erőteljes gyökérzete és szép, tömött formája sikeres telepítést ígér.

Levendulatelepítés

A telepítés során több dologra kell figyelni. Szép állományt, csak jó minőségű palántából tudunk létesíteni. Az I. osztályú palánta jellemzői: a gyökérnyakban mért “szár” átmérője min. 5 mm, legalább 4 db alul fásodó oldalhajtás és jól fejlett körkörös gyökérzet. Telepítés optimális ideje október vége, várhatóan szép időjárás esetén nov. közepe. Telepíthetünk kora tavasszal is. Kiültetéskor – ha a palánták gyökérzete hosszú-, kb. 15 cm-re vissza kell vágni. A növényeket a gyökérnyaknál 4-5 cm-rel mélyebben kell ültetni, azaz az oldalelágazásokból 4-5 cm hosszú rész kerüljön a talajba. Az ajánlott sortávolság 1m, a tőtávolság 50 cm. Gondoljunk arra, hogy a növényeket hosszú időre telepítjük, hagyjunk teret a növekedésükhöz.

Levendula ápolása

Az új telepítésű levendula-ültetvény legfontosabb ápolási munkái: a visszavágás, a sorközművelés és a pótlás. Az első éves állományban a hajtásnövekedés megindulása után – május végén, június elején, a bokrosodás elősegítése miatt- a fiatal töveket 8-10 cm magasságban vissza kell vágni. (A visszavágást a második év tavaszán, a hajtásfejlődés megindulása előtt, 15-18 cm magasságban meg kell ismételni. Az új és a termő ültetvények elengedhetetlen évközi ápolási munkája a sorközművelés – jóllehet vegyszeres gyomirtásra van lehetőség-, mert a levendula nem kedveli a tömődött talajt. A szükséges pótlásokat már az első év végén ajánlatos elvégezni, különben csökken a hozam és a hiányos állomány látványa sem szép.

Levendula betakarítása

A levendula vágását teljes virágzásban célszerű elvégezni. A valódi levendula virágzása június második felében kezdődik és július közepéig tart. Mivel a legalkalmasabb betakarítási idő nagyon rövid, mindössze 7-8 nap, ezért nagyobb területeken a betakarítást már a virágzás kezdetén meg kell kezdeni, Későbbi betakarításnál az illóolaj-tartalom csökkenésével és a virágok pergésével kell számolni. A helyes vágási magasságra ügyeljünk.

A levendulavirágot szárával együtt, közvetlenül a virágzat alatti első levél-párral kell vágni. A bokron maradó virágszárak a következő évi virágképződést károsan befolyásolják, míg a túl mély vágás a bekerülő levelek miatt az illóolaj minőségét rontja és fokozza a fagyérzékenységet. Virágaroma készítéséhez a levágott virágzatot legföljebb 40 C-on, azonnal árnyékos helyen szárítjuk és hasonló körülmények között tároljuk. Így a következő évi betakarításig lesz elegendő arománk a fürdővizünkbe, ajándékba készíthető álom-és illatpárnába, sőt molyriasztóként a szekrényünkbe is. Míg idáig eljutunk, addig is szívet-lelket nyugtató illatos levendula-ültetvényben gyönyörködhetünk.

Forrás: Kertlap.hu


 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

A mogyoró talán a legolcsóbban termeszthető növény, termése értékes anyagokat tartalmaz, nagyon jóízű, sokféleképpen felhasználható.

Ültetés

Bár egy tövön van hím és nőivarú virág, önmegtermékenyítésre nem képes, ezért több fajtát kell egymás mellé telepíteni. A szél által szállított virágpor megtermékenyítő hatása 25 m-ig jó hatékonyságú. A megfelelő pollenszóródás érdekében az uralkodó szél felőli oldalon, arra merőleges irányban 1 sor porzófajtát majd 1-2 sor főfajtát ajánlatos ültetni.

A tenyészterület leggyakrabban 5,0 x 2,5 m, de sokszor más rendszerben is ültetik, például a törzses kialakításút 7,0 x 4,0 m-re.

Metszés

Legtöbbször 1 méteres gyökeres bujtvány ültetnek, melynek csúcsát visszametszik a koronaalakítás érdekében.

Az első 3 évben kiválogatnak 4-5 vázágnak valót, melyekkel katlan-koronát nevelnek, mint az őszibaracknál. Minden ág napsütött legyen, mert az árnyékoltak 2-3-szor kevesebbet teremnek, mint a jól megvilágítottak.

A későbbiekben is úgy metszik, hogy a korona közepe napsütött legyen. A karbantartó metszés teljesítménye napi 800 tő.

Legjobb időszak a december-február de július-augusztusban is lehet zöldmetszést végezni az elsűrűsödött töveken a vízhajtások és sarjak kivágásával.

A jól metszett, öntözött, táplált növény hajtásai 15-40 cm hosszúságúak.

A termés az egyéves vesszőkön fejlődik.

Alapszabályok

-         erős ágakon hosszú metszést kell végezni

-         gyenge ágakat erősen vissza kell metszeni

-         a törzses formánál a vázágak közel 90 fokban álljanak a törzsön, mert úgy teherbíróbbak az összenövésnél

-         az oldalágak a vázágakon 35-50 fokos szögben álljanak

-         a függőlegesen álló vesszőket tőből ki kell vágni, de azokat az oldalelágazásokat is, amelyek közel vannak egy másik alatt, mert alig teremnek az árnyékoltságuk miatt

-         a 10-ik év után érdemes fokozatosan fiatalítani, eltávolítva a középső koronarészt, melynek nyomán 4-5 új vázágnak alkalmas rész fejlődik, melyek 2 éves korukban alkalmasak lesznek a régi vázágak leváltására, így szellős, nyitott, új korona alakítható ki

Koronaformák

-         bokor: 3-5 sarj felére vágva, elágaztatva

-         törzses bokor: 50 cm-es törzsön 3-5 ágú katlankorona

-         középmagas törzsű fa: 80-100 cm-es törzs (törzsét védeni kell a napégéstől festéssel, vagy bekötözéssel

Talajművelés

A mély talajművelés károsíthatja a gyökereket.

Ősszel, a lombhullás után meg kell lazítani a felszínt, hogy a téli csapadékot könnyen befogadhassa.

Az előtörő sarjakat 10-20 cm-es nagyságnál ki kell vágni, a harmadik évtől kezdve már gyomirtó szerrel (Finale) is elpusztíthatók.

Öntözés

Több és szebb (nagyobb méretű) lesz a termés, évi 150-300 mm-nyi öntözés hatására. Az összes évi vízigény: 6-700 mm évente..

Fajták

 

Név

Érési idő

Termés kg/tő

Bél-tartalom %

Átlag-súly g/db

Megjegyzés

héjas

tisztított

Cosford

K.2

IX. e.

3,0

1,5

51

3,5

Igazából nem Cosford

Nagy tarka zelli K.5

IX.v.

1,6

0,7

42

3,5

Erős növekedésű

Római mogyoró K.1

VIII.v.-

IX.e.

2,0

0,9

45

2,9

Erősen sarjad

Bollwilleri csoda

IX.k.

-

-

50

2,2

Bőtermő

Bőtermő nagy

IX.v.-

X.e.

-

-

-

-

Bőtermő, kései virágzás

Fehér Lambert

VIII.v.

-

-

-

-

Jóízű, igényes

Fertile de Coutard

IX.e-k.

-

-

-

-

Kiváló minőség, nagyon igényes Barcelona néven is kapható

Cosford

(az igazi)

IX.v.-

X.e.

-

-

-

-

Ráncosodik, mandulaillatú alig sarjadzik

 

Betakarítás

Két időszakban lehetséges

  1. Friss mogyoró szedés, amikor a mag már teljesen kifejlődött és a kupacs kezd elfonnyadni, általában augusztusban. A friss fogyasztásra szánt magvakat szárítva vagy sózva esetleg csokoládéba mártva készítik el, de cukrászsütemények és kekszek ízesítésére is jó.
  2. A tárolásra szántat szeptember-októberben szedik, amikor a meg kiszáradt és könnyen lehullik. A földre vert gyümölcsöt összegyűjtik, és kiterítve teljesen kiszárítják.

Kártevői

A legnagyobb károkat a mogyoró ormányos lárvája okozza. A bogár táplálkozhat körte és őszibarack fán is, de észrevehető kárt nem okoz. Május-júniusban a zsenge mogyoróba kis lyukat rág, és belerakja tojását. A kikelt kukac azonban csak mogyorót hajlandó enni, kieszi a magbelet, azután a földre veti magát, ahol bebábozódik. A bogár onnan kerül elő a 2. vagy a 3. vagy a 4 év tavaszán.

Megjelenése után ajánlatos kétszer-háromszor védekezni ellene, végéig, különösen eső után, június megakadályozni a tojásrakást.

Úgy lehet könnyen megtalálni a kicsiny barnás színezetű ormányos bogarat, hogy a bokor alá világos színű fóliát terítünk és megütögetjük az ágakat. Az ormányos bogarak közös jellemzője, hogy veszélyt érezve holtnak tettetik magukat és lepotyognak a földre, illetve a fóliára, ahol jól láthatók.

Károsítják még a gubacsatka, a takácsatka, és a levéltetű.

Betegségei

Megtámadja a lisztharmat, a glöosporium, a szürkepenész, a monília, de általában nem okoznak jelentős kárt.

Franciaországban a bakteriozis (Xanthomonas campestris corylina) is számottevő betegségnek számít, de Magyarországon még nem terjedt el. Valószínű azonban, hogy hamarosan megjelenik. A levélen és a zöld gyümölcsön 1-2 mm-es sárgászöld és sötétzöld foltokat okoz. A vesszőkön barna elhalások lesznek a csúcson  és a rügyek körül. Súlyos esetben elhal a vessző. Különösen a Barcelona (Fertile de Coutard) fajta érzékeny rá, kár mert ez a legjobb ízű mogyoró.

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A napraforgó

Népies neve:

szotyola, tányérvirág, forgó

A növény leírása:

A fészkesvirágzatúak (Compositae) családjába tartozik, egyéves növény. Termesztett, a XVI. században került Amerikából Európába.

Hogyan gyűjtsük?

A növény friss, nyelv alakú, élénksárga színű karimavirágait - nyelves virágok - kell gyűjteni. A gyűjtés ideje a nyári hónapokra, július-augusztusra esik.

Mi van benne?

A nyelves virágok diterpéneket, triterpénszaponinokat, flavonoidokat, karotinoidokat tartalmaznak. A növény magjából hideg úton kipréselt zsíros olaj a következő hatóanyagokat tartalmazza: linolsav, linolénsav, olajsav glicerid-észter.

Mire jó?

Magjának olaját étkezési célokra és gyógyszeres kenőcsök készítésére használják. A többszörösen telítetlen zsírsavakkal megelőzhetjük a szív- és érrendszeri betegségeket, és csökkenthetjük a koleszterinszintet. A népi gyógyászatban nehezen gyógyuló sebek és száraz, pikkelyesen hámló bőr kezelésére használták. A homeopátiás készítményekben görcsoldásra és láz csillapítására alkalmazzák.

Hogyan használjuk?

Tea: Forrázzunk le 1 csésze forró vízzel 2 teáskanálnyi szárított napraforgóvirág-szirmot, majd 10 perc elteltével szűrjük le.

Főzéshez: A hidegen sajtolt napraforgóolaj igen gazdag esszenciális zsírsavakban. Magját salátákba, kenyerekbe sütik, és népszerű csemegeként fogyasztják.

Jó tudni!

Poros utak mentén ne gyűjtsük!

Érdekesség:

  •     A napraforgó virága olyan népszerű lett Európában, hogy Van Gogh is elészeretettel használta csodálatos képeinek megalkotásánál.
  •     A napraforgó-csíra jó D- és B-vitaminforrás, és ásványi anyagokban - kálium, kalcium és vas - gazdag.
  •     Sárga színanyagot állítanak elő belőle.
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 

 

 

 

Alap ismeretek

| A - F | G - K | L - O | P - T | V - Z |

Még nincs hozzászólás.
 

Nyereményjáték! Nyerd meg az éjszakai arckrémet! További információkért és játék szabályért kattints! Nyereményjáték!    *****    A legfrissebb hírek Super Mario világából, plusz információk, tippek-trükkök, végigjátszások!    *****    Ha hagyod, hogy magával ragadjon a Mario Golf miliõje, akkor egy egyedi és életre szóló játékélménnyel leszel gazdagabb!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, nagyon fontos idõnként megtudni, mit rejteget. Keress meg és nézzünk bele együtt. Várlak!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését!    *****    rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com    *****    Vérfarkasok, boszorkányok, alakváltók, démonok, bukott angyalok és emberek. A világ oly' színes, de vajon békés is?    *****    Az emberek vakok, kiváltképp akkor, ha olyasmivel találkoznak, amit kényelmesebb nem észrevenni... - HUNGARIANFORUM    *****    Valahol Delaware államban létezik egy város, ahol a természetfeletti lények otthonra lelhetnek... Közéjük tartozol?    *****    Minden mágia megköveteli a maga árát... Ez az ár pedig néha túlságosan is nagy, hogy megfizessük - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Aktív közösség    *****    Az oldal egy évvel ezelõtt költözött új otthonába, azóta pedig az élet csak pörög és pörög! - AKTÍV FÓRUMOS SZEREPJÁTÉK    *****    Vajon milyen lehet egy rejtélyekkel teli kisváros polgármesterének lenni? És mi történik, ha a bizalmasod árul el?    *****    A szörnyek miért csak éjjel bújnak elõ? Az ártatlan külsõ mögött is lapulhat valami rémes? - fórumos szerepjáték    *****    Ünnepeld a magyar költészet napját a Mesetárban! Boldog születésnapot, magyar vers!    *****    Amikor nem tudod mit tegyél és tanácstalan vagy akkor segít az asztrológia. Fordúlj hozzám, segítek. Csak kattints!    *****    Részletes személyiség és sors analízis + 3 éves elõrejelzés, majd idõkorlát nélkül felteheted a kérdéseidet. Nézz be!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, egyszer mindenkinek érdemes belenéznie. Ez csak intelligencia kérdése. Tedd meg Te is. Várlak    *****    Új kínálatunkban te is megtalálhatod legjobb eladó ingatlanok között a megfelelõt Debrecenben. Simonyi ingatlan Gportal    *****    Szeretnél egy jó receptet? Látogass el oldalamra, szeretettel várlak!